מדליה ירוקה: האולימפיאדה שומרת על הסביבה?

פורסם: 6 באוג׳ 2012, 5:01 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 6 באוג׳ 2012, 5:01 ]

תשתיות מתפרקות לשימוש מחדש, תחבורה ציבורית יעילה, טורבינות רוח ומתקני מיחזור. בלונדון הבטיחו אולימפיאדה ירוקה וגם הצליחו לקיים. דב גרינבלט, דובר החברה להגנת הטבע בשגרה, ערך סיור פרטי

מאת דב גרינבלט, 6/8/2012
 
תגיות: לונדון (סביבה), חיים בירוק
 
אבהיר כבר בהתחלה – אולימפיאדה לא יכולה להיות סביבתית. אירוע הנמשך למעלה משבועיים ומושך אליו מאות אלפי אנשים מדי יום, הן בפארק האולימפי והן באזורים אחרים בעיר, יוצר טביעת רגל אקולוגית משמעותית - בכמויות אדירות של אשפה, פלסטיק, כלים חד פעמיים, פליטות מזהמים לאוויר כתוצאה מתחבורה מוגברת ועוד כהנה וכהנה השפעות ישירות ועקיפות.

עם זאת, אפשר לבנות ולהתנהל בדרך סביבתית יותר ואפשר בדרך סביבתית פחות. הבריטים, לטעמי כמובן ועל סמך התרשמותי מהפארק האולימפי והנעשה בעיר עצמה, השתדלו לצמצם ככל האפשר את ההשפעות השליליות של האולימפיאדה על הסביבה ועשו זאת יפה.
תחבורה

מאות אלפי אנשים מבקרים מדי יום בפארק האולימפי, החל משעות הבוקר המוקדמות ועד שעות הערב המאוחרות. כולם, בלי יוצא מהכלל, מגיעים בתחבורה ציבורית יעילה, מהירה, מתחת לקרקע או מעליה, לשתי תחנות ראשיות הנמצאות במרחק הליכה קצרה מהפארק – ווסט האם, המרוחקת מספר דקות הליכה וסטרטפורד, שממש צמודה לפארק.

מגרשי החנייה למכוניות שהוקמו בסמוך לפארק היו, לפחות ביום שאני הייתי שם, ריקים לחלוטין. בנוסף, מי שרוכש כרטיסים לאחת מהתחרויות, מקבל כרטיס יומי חופשי לתחבורה ציבורית לכל סוגיה לאותו היום, לכל האזורים בלונדון, כחלק מעידוד להעדפה לשימוש בתחבורה ציבורית במהלך המשחקים. מחשבה יפה

צילום: אי-פי-איי
נוסעים ברכבת התחתית. החניונים נותרו ריקים צילום: אי-פי-איי
 
בניית המתקנים

מרבית האצטדיונים ומתקני הספורט בכפר האולימפי הם מתפרקים, כלומר בתום המשחקים יש אפשרות להחזיר את המצב לקדמותו, טרם הקמתם, כאילו לא היו בשטח וולודרום או אולם כדורסל. הכול בנוי בחתיכות, עם ברגים ומשטחים שמתחברים אחד לשני, הרבה מאד ברזל, מעט מאד בטון.

עמדת השידור הטלוויזיוני המרכזית בפארק ניצבת על מספר מכולות, כאלה המשמשות לאחסון סחורות ומשלוח באמצעות אוניות, המונחות אחת על השנייה. בסוף המשחקים פשוט יעמיסו אותם על משאית וכאילו לא היה פה כלום. כמה פשוט, כמה חכם. לא הדבר הכי יפה בעולם, נכון, אבל סביבתי ויעיל.

צילום: דב גרינבלט
בריכת השחייה מבחוץ. אפשר לפרק אותה מיד בסוף המשחקים צילום: דב גרינבלט
 
ניצול שטחים פתוחים

הפארק האולימפי משתרע על פני שטח די גדול ויש בו מספר מתקנים – אצטדיון האתלטיקה, בריכת השחייה, מגרש כדורסל, וולודרום לאופניים ועוד. בין המתקנים השונים יש שטחים פתוחים נרחבים, יפים למראה ונוחים להליכה, לעיתים נדרשות דקות ארוכות להגיע ממתקן אחד למשנהו ורצועות גדולות של פרחי בר, הממלאות כמעט כל פינה בפארק, מנעימות את הדרך.

כמו כן, משטחי דשא עצומים משמשים למנוחה וצפייה במסכי הענק, אגמים קטנים מסביב לפארק ובתוכו, יוצרים תחושה של בילוי באזורים הכפריים, המרוחקים יותר, למרות שאנחנו בתוך העיר עצמה. בתמונה: פרחי בר בפארק האולימפי. 

צילום: דב גרינבלט
ירוק בעיניים. פרחי בר בפארק האולימפי צילום: דב גרינבלט
 
מיחזור אשפה

עשרות פינות מחזור פזורות ברחבי הפארק האולימפי, בכל פינה ארבעה פחי מחזור שונים, בארבעה צבעים, לסוגים שונים של אשפה – אחד לחומרים בלתי ממוחזרים, אחד לשאריות מזון, אחד לבקבוקים והרביעי למעילי גשם חד פעמיים.

צילום: דב גרינבלט
פחי המיחזור פזורים בכל הכפר האולימפי צילום: דב גרינבלט
 
טורבינות רוח ליצירת חשמל

עמודים גבוהים ודקים שמעוצבים בקפידה, המזכירים עמודי חשמל, ניצבים להם במרכז הפארק ומסתובבים ללא הפסק. מדובר בסוג של טורבינות רוח, המייצרות ואוגרות חשמל המשמש לתאורת הפארק בשעות הערב. גם פסל סביבתי מרהיב וגם ניצול יעיל של אנרגיית הרוח.

צילום: דב גרינבלט
טורבינות הרוח שמסתובבות ללא הפסקה צילום: דב גרינבלט
 
שימוש בתשתיות קיימות בעיר
צילום: דב גרינבלט
הרבה ירוק בעיניים. הכפר האולימפי צילום: דב גרינבלט

מעבר למתקנים הפזורים בפארק האולימפי, נעשה בלונדון גם שימוש נרחב בתשתיות קיימות בעיר לצורך המשחקים – שחייה ורכיבה בהייד פארק, התעמלות במתקן קיים בגריניץ', כדורעף במרכז העיר, באמצעות חול שהובא במיוחד על משאיות למתחם בתי הפרלמנט. גם מביא את הספורט לרחובות העיר ומגיש אותו לאוכלוסייה על מגש של כסף וגם חוסך ומונע הקמת מתקנים חדשים מיותרים.

לכתבה באתר nrg


כתבות קשורות:
 
 
 
Comments