גרים ליד הפארק? תזכו לאריכות ימים

פורסם: 23 בספט׳ 2009, 7:50 על ידי: Sustainability Org
מועד פרסום: 15/2/2009
 
סדרת מחקרים מגלה: בשכונות מגורים העשירות בעצים שיעור הפשע נמוך, הילדים מצליחים יותר בלימודים, הקשישים חיים יותר והאושר מבקר לעיתים תכופות.
 
מחקרים חדשים שהוצגו בסוף השבוע בשיקגו, בכנס השנתי של ההתאחדות האמריקנית לקידום המדע, מגלים עד כמה חשוב לבני אדם להתגורר בקרבת גנים, פארקים וסביבה עשירה בעצים.
ברלין, שלווה מתחת לעץ
ברלין, שלווה מתחת לעץ צילום: איי-אף-פי

ברחובות שבהם נטועים עצים מרובי-עלים, היו פחות אירועי פשע ותושביהם נהנו מ"אוירה רגועה, ויותר 'תרבותית' לעומת אזורי המגורים שאין בהם עצים כלל. כך נטען במחקר שערכה פרופ' פרנסס קואו מאוניברסיטת אילינוי. אותה מדענית גם בחנה מחדש סידרת מחקרים שערכו חוקרים אחרים בנושאים דומים על האפקטים המיטיבים שיש לעצים, גנים ופארקים על איכות החיים של בני האדם הגרים בקרבתם.

מכל המחקרים הללו עולה בבירור שסביבה ירוקה ומרובה בעצים "הכרחית לבריאות הפיזית והפסיכולוגית של בני האדם. היא גם תורמת להתארכות תוחלת חייהם ומעצימה את תחושת האושר והשמחה של החיים", הדגישה המדענית האמריקנית.

"הטבע הפורח מרגיע את בני האדם, מצמצם תופעות כמו ונדליזם, גרפיטי, אשפה ואלימות  ומסייע במידה רבה למה שהמדענים מכנים תחושת ההתחדשות הפסיכולוגית שלהם", דיווחה פרופ' קואו.

מהמחקרים השונים עולה כי אנשים המתגוררים בקרבת עצים, גנים ופארקים מטופחים, לא רק משפרים את מערכות היחסים שביניהם, אלא שהם גם משיגים תוצאות טובות יותר במבחני-יכולת שונים (שנערכו לקבוצות תלמידים).

בשכונות מגורים שיש בהן עצים שיעורי הפשיעה נמוכים בשבעה אחוזים לעומת שכונות ללא עצים, כאשר הדיירים אינם רואים ירוק מול עיניהם. הנתון הזה הושג במחקר שהתנהל מאז 1990 והתמקד בשכונות העוני הקשות ביותר בשיקגו ולאחר שגם נלקחו בחשבון גורמים כמו הכנסה והשכלה.

"יתר על כן", הדגישה פרופ' קואו, "ניתן אפילו לחזות את רמות הבריאות הפסיכולוגית והפיזית של בני האדם בהתאם לקרבת מגוריהם לשטחים ירוקים, עד לרדיוס של 1.5 קילומטר".

מחקר יפני לדוגמא העלה כי מבוגרים שבתיהם במרחק הליכה מפארק מרובה-עצים, חיו יותר שנים ממבוגרים וקשישים המתגוררים בשכונות ללא עצים. "המחקרים שלנו, מסרה פרופ' קואו, העלו כי אצל אנשים שאינם מתגוררים בקרבת עצים, גנים ופארקים מתגלות, יחסית, יותר בעיות בתפקוד הקוגניטיבי. 
הם סובלים מהפרעות ריכוז וקשב, כושר השיפוט בקבלת החלטות הנוגעות נמוך יותר והם גם מפגינים שליטה ירודה בדחפיהם.

המסקנה העולה מכל המחקרים הללו ברורה: יש קשר בין פשיעה לבין סביבה מרובה בצמחיה ועצים. ככל שבני אדם מתגוררים בסביבה יותר ירוקה – ולא ב'מדבר אורבאני' - כלומר עם יותר עצים לידם, כך יש בה פחות אלימות ופשע. "כל הנתונים שצברנו מגלים כי יש לעודד בני אדם לטפח סביב בתיהם מרחבים עשירים בעצים, לטפח דשאים – על מנת שהם ימצאו בה סביבה בטוחה יותר לניהול חייהם", אמרה פרופ' קואו.

מחקר נוסף שהוצג בכנס בשיקגו על הקשר שבין עצים לבריאות נפשית התמקד בילדים שאובחנו כסובלים מהפרעות קשב וריכוז. מסתבר כי הם מתנהגים טוב יותר בעת שהם מטיילים בפארקים לעומת חבריהם במצב דומה שמבלים מחוץ לבית בשטחים נטולי עצים.
 
Comments