הבית צריך אנרגיה חדשה

פורסם: 10 בנוב׳ 2010, 7:01 על ידי: Sustainability Org

בבולגריה, רוסיה וטורקיה לא ניתן לבצע שיפוץ ללא שיקום אנרגטי. גיל המבנים בארץ מחייבים פעולות דומות. הירוק מתחיל בבית

אלי כהן | 9/11/2010 13:48
תגיות: בניה ירוקה

המושג "שיקום מבנים" ודאי מוכר לכולכם, אך כמה מכם שמעו על המושג שיקום מבנים אנרגטי? אל תטעו לחשוב כי מדובר בעניין רוחני או מיסטי. שיקום אנרגטי עוסק בשיקום ושיפוץ מבנים המביא להתייעלות אנרגטית, משמע - חיסכון במשאבים ובאנרגיה. לא מדובר ברעיון בוסרי או באיזה שיגעון חדש של נאמני כדור הארץ.

"Home Energy Retrofit" הינו מושג רווח ומוכר בקרב קבלנים, אדריכלים ובעלי מקצוע בחו"ל. מדינת ישראל מדשדשת מאחור לא רק בהעדר נוכחות המושג "שיקום אנרגטי" (כאן מסתפקים בשיפוץ ירוק) כי אם באופן מדאיג ומצער גם בשטח. לאחרונה מורגשת התעוררות בתחום זה שבאה לידי ביטוי בהתעניינות הולכת וגוברת ותשומת לב מצד גורמים שונים הנוגעים לדבר – רשויות וגורמים ממשלתיים, אנשי מקצוע, יזמים ועוד. ביטוי אחד להתעוררות זו הוא כנס בינלאומי בנושא Green retrofit שייערך בקרוב (ב-30/11) בחסות השר להגנת הסביבה.

כולם יהנו

ישראל נמצאת בתקופה קריטית מבחינת גיל המבנים. יותר ויותר מבנים זקוקים לשיפוץ פנימי וחיצוני. שיקום מבנים בעת הזו, שאינו מכוון להתייעלות אנרגטית הוא הזדמנות מפוספסת ופגיעה באיכות החיים שכולנו רוצים להגיע אליה. במדינות רבות כמו רומניה, הונגריה, בולגריה, גרמניה, רוסיה וטורקיה לא ניתן יותר לבצע שיפוץ במבנה ללא עמידה בתקנים של שיקום אנרגטי.

לאחרונה חזרתי מכנס בינלאומי בבריסל לקידום תמיכת האיחוד האירופי במדינות שמעודדות שיקום אנרגטי למבנים. שמחתי לגלות שהפתרונות שאנו מציעים כאן בארץ עומדים בסטנדרטים הגבוהים של מדינות אירופה, דבר שאינו בא בסתירה לשיקולים כלכליים. בסופו של דבר, שיקום אנרגטי טוב לכיס של כולנו – הספקים, אנשי המקצוע והצרכנים הסופיים שייהנו מאיכות חיים טובה יותר עם חיסכון משמעותי בצריכת החשמל שלהם.

הכותב הוא מנכ"ל תרמוקיר תעשיות (1980) בע"מ ויו"ר ועדת חומרים של המועצה הישראלית לבניה ירוקה.

לכתבה באתר nrg

Comments