המרכז החדש והריק של הרצליה

פורסם: 1 במאי 2013, 2:53 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 4 בינו׳ 2014, 7:21 ]

התרוקנות מרכזה העסקי של העיר ‏מאנשים רחוקה מלהיות בעיה תכנונית בלבד

    מאת נמרוד בוסו, 26/4/2013

שתי ידיעות העוסקות במרכז הרצליה פורסמו בשבועיים האחרונים בתקשורת: הראשונה, שעניינה בעיקר חובבי תיאטרון, היתה שאנסמבל תיאטרון הרצליה נמצא על סף סגירה בשל הפסדים כספיים. הידיעה השנייה, שפורסמה כאן לפני כמה ימים, חשפה כי מדיניות לעידוד פתיחתם של מעונות סטודנטים במרכז העיר, שיזמה העירייה במטרה להחיות את האזור - ובכך גם לספק דיור לסטודנטים הלומדים במרכז הבינתחומי - בוטלה בחשאי לפני כמה חודשים. כמו כן, תוכניותיהם של כמה יזמים שכבר רכשו נכסים והגישו תוכניות לפתיחת מעונות שכאלה - נדחו.


שתי הידיעות, על התיאטרון והמעונות, פורסמו אמנם בנפרד, אך קשורות קשר הדוק. הקמת מבנה האנסמבל - שכיית חמדה ארכיטקטונית - היתה אחד השלבים האחרונים ביצירת המרכז החדש, פרויקט שדרוג מרכז העיר המיושן שהיה אחת מגולות הכותרת של תקופת כהונתה של שרת הבריאות הטרייה, יעל גרמן, כראש עיריית הרצליה. בפרויקט הושקעו עשרות מיליוני שקלים מתקציב העירייה. במסגרת הפרויקט הורחבו מדרכות הרחוב הראשי, הוצר הכביש לכדי נתיב בודד ונפתחו סינמטק ותיאטרון - הכל כדי להפוך את האזור לאטרקטיבי ומושך קהל. עידוד הקמת מעונות באזור אמור היה להיות צעד נוסף בכיוון.


בעיית דעיכת הרחוב הראשי בערים הגדולות מפרנסת כיום אינספור מתכנני ערים, אדריכלים ואנשי אקדמיה שניסו לתת לה מענה - ולא במקרה. התרוקנות מרכזה העסקי של העיר ‏מאנשים ומבתי עסק איכותיים, לטובת מרכזי הקניות הממוזגים והסטריליים, רחוקה מלהיות בעיה תכנונית בלבד. זו בעיה חברתית. כשהציבור הנורמטיבי והעסקים האיכותיים נוטשים, את מקומם ממלאים לא פעם עסקים ועיסוקים מהוגנים פחות.


לזכות עיריית הרצליה ייאמר שנעשה מצדה ניסיון כן להילחם בתופעה ולחזק את המרכז. ממון רב הושקע ביצירת התפאורה הפיסית לפעילות עסקית ותרבותית משגשגת. ואולם בדרך נשכחו האנשים שאמורים לפרנס את אותה פעילות. תושבים מהשורה אינם מעזים עוד להתקרב למקום ברכבם הפרטי מאימת הפקקים שיצר המדרחוב, והתחבורה הציבורית הוסטה גם היא לרחובות צדדיים.


היוזמה המאוחרת להקמת מאות דירות לסטודנטים היתה יכולה להביא, על אף המשגים, להזרמת דם צעיר, מעודכן ותאב חיים למרכז העיר - ולהוביל לפתיחת שורת עסקים איכותיים באזור: חנויות, ברים ומסעדות, וכן, אולי גם להשאיר בחיים את אנסמבל תיאטרון הרצליה. כי סטודנטים, כפי שיודעים היטב בבאר שבע, בשדרות, ובאחרונה גם בעיר התחתית בחיפה, הם משאב ומנוף ראשון במעלה להובלת שינוי ופיתוח עירוני.


הנימוק שניפקה העירייה להחלטה לבטל לבסוף את היוזמה - אישורה הקרב של תוכנית לבניית 1,000 יחידות דיור במעונות בסמוך למרכז הבינתחומי - קלוש במקרה הטוב ומעליב במקרה הרע. המינהל כלל לא הקצה עדיין את הקרקע, ורק כשזו תוקצה יחל הליך התכנון, שיידרש לאישורן של ועדות התכנון השונות, ורק לאחריו כמובן תחל הבנייה. מדובר בפרק זמן של חמש שנים לפחות בהערכה סופר־אופטימית, כשמי שמכיר את המציאות התכנונית בישראל לא יתפלא לגלות שגם בעוד עשור שערי המעונות עדיין לא ייפתחו. בנוסף, המכללה מרוחקת עשרות דקות הליכה ממרכז העיר, כך שגם כשיוקמו המעונות, ספק אם תורגש השפעתם.


מצער לכן לגלות שהחלטה אחת, נמהרת ולא מנומקת, גדעה את היוזמה באיבה, הותירה את הסטודנטים בהרצליה ללא פתרונות דיור, ואת התושבים עם "מרכז חדש" וריק.


מרכז הרצליה
צילום: ניר קידר


כתבות קשורות:

Comments