המש' להגנת הסביבה יוזם העברת האחריות לפינוי פסולת הבניין לרשויות המקומיות

פורסם: 25 באפר׳ 2010, 2:41 על ידי: Sustainability Org
עודכן ב- 06:36 31/03/2010
 
במטרה לשים קץ לשימוש באתרי הפסולת הבלתי מוסדרים, שמהווים מפגעים סביבתיים חמורים, יועברו בקרוב התקנות החדשות לאישור הכנסת. כיום, יותר מ-80% מהפסולת מאתרי הבנייה מגיעים למזבלות פיראטיות, ורק אחד מכל אלף עבריינים נתפס

רבות ממכולות פסולת הבניין המפונות מאתרי בנייה וממבנים שעוברים שיפוץ, אינן מגיעות לאתרי פסולת מסודרים ותכולתן, שמושלכת בשטחים פתוחים, הופכת למפגע סביבתי חמור. כעת, החליטו במשרד להגנת הסביבה, אשר מצליח לפי ההערכות ללכוד רק אחת מאלף השלכות פסולת לא חוקיות, לקבוע תקנות חדשות שישנו מציאות זו. התקנות הללו יטילו את האחריות על פינוי הפסולת לאתרים מורשים על הרשות המקומית. הרשויות יוכלו לגבות "אגרת פסולת" מכל מי שפינה באמצעותן את פסולת הבניין וכך לממן את פעולות האיסוף.

לפני חודש וחצי התקיים אצל השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, דיון על בעיית פסולת הבניין שבו השתתפו גם נציגי מרכז השלטון המקומי ופורום ה-15 - התאגדות הערים הגדולות. הנוכחים הציגו לשר תקנות חדשות לטיפול בפסולת בניין, שהוכנו בשיתוף עם עמותת "אדם טבע ודין". ארדן החליט לקדם אותן באמצעות משרדו והן יועברו בקרוב לאישור הכנסת.

"אנחנו רוצים שהרשות המקומית תממש אחריות על הטיפול בפסולת", הסביר הממונה על הטיפול בפסולת בניין במשרד להגנת הסביבה, אורי טל. "כיום הרשות לא יכולה לממן פעילות זו באמצעים כמו ארנונה והתקנות החדשות ישנו מצב זה. הן יאפשרו לרשות להוציא מכרז לבחירת קבלן לפינוי פסולת בניין. כל מי שישפץ בניין יתאם עם העירייה את המועדים שבהם יש לפנות מאתר השיפוץ את הפסולת. לאחר מכן העירייה תחייב בעבור השירות את מי שהזמין את הפינוי".

לכל מכולת פסולת יהיה מספר רישוי, וקבלנים שישתמשו במכולות ללא רישיון, יספגו קנסות מהפקחים העירוניים.

אותו עיקרון יחול גם על אתרי בנייה חדשים, שם כמות פסולת הבניין גדולה בהרבה. כיום נעזרות חברות הבנייה בשירותי קבלנים לפינוי הפסולת, אך גם אצלם אין תמיד פיקוח מלא על הפסולת לאחר שהיא פונתה מהאתר.

במקום קבלנים רבים המפנים את הפסולת ללא פיקוח של ממש, יפעלו לאחר אישור התקנות רק קבלנים שיהיו מחויבים לספק לעירייה קבלות מאתרי פסולת מוסדרים בעבור כל פינוי שביצעו. כך אמור להיות מובטח פינוי שגרתי לאתרים מוסדרים.

כיום מגיעה לאתרים מוסדרים רק חמישית מפסולת הבניין שנוצרת כל שנה. שאר הפסולת מגיעה לאתרים בשטחים פתוחים או לאתרים פיראטיים מעבר לקו הירוק, שם גובים תשלום נמוך יותר בעבור קליטת הפסולת. הממשלה החליטה כבר לפני שבע שנים לטפל בפסולת הבניין באופן מסודר, אולם עד עתה לא מומשו מרכיבים רבים בהחלטה זו, כולל הטלת אחריות הפינוי על הרשויות המקומיות.

על פי נוסח התקנה שהציע פורום ה-15 בדיון עם השר ארדן, יחויבו הרשויות המקומיות לדווח בכל שנה על כמויות פסולת הבניין שפינו או על שימושים אחרים שהחליטו לעשות בפסולת, כמו למשל מכירתה לגורם שרוצה למחזר אותה. כמו כן, הרשויות יסמיכו פקחים שיהיו אחראים על אכיפת התקנות החדשות.

התקנות החדשות מהוות בשורה חשובה לבעלי אתרים מוסדרים, שהשקיעו בהקמת תשתית לקליטת הפסולת ומחזורה, ומצאו עצמם עם כמויות פסולת קטנות בלבד. כמו כן, הם נתקלו בקשיים במכירת הפסולת שאותה כבר גרסו, כדי שתשמש שוב חומר בניין.

"המהלך הזה הוא בהחלט מהפכני ויפסיק את המצב שכל אחד עושה מה שמתחשק לו עם מכולת הפסולת", אומר ליעד אורתר, העומד בראש "פורום חברות המחזור", שבו שותפים בעלי אתרים ותחנות מעבר לקליטה וטיפול בפסולת. "אבל חשוב לציין שמדובר רק בשלב ראשון. השלב הבא הוא לחייב את הרשויות המקומיות, בדומה למה שנעשה לאחרונה עם חברות ממשלתיות, לקלוט פסולת בניין שמוחזרה בכל פרויקט של בנייה שהן מקדמות, כך שלפחות חמישית מחומר הבנייה יהיה מפסולת ממוחזרת. אחרת הפסולת אמנם תגיע לאתרים בצורה מסודרת, אבל לא ייעשה בה שום שימוש מחודש".

כתבות קשורות:
Comments