הפרוייקט הציבורי הירוק הראשון בישראל שקיבל את הסמכת תקן ה-LEED

פורסם: 5 בינו׳ 2010, 20:52 על ידי: Sustainability Org
מאת רפי אהרוני, מועד פרסום: 2/1/2009

הפרוייקט הירוק הראשון בישראל שקיבל את הסמכת תקן ה-LEED (תקן הבנייה של סוכנות הבנייה האמריקאית USGBC ) הנו מרכז המבקרים של גני רמת הנדיב בזכרון יעקב.כמוכן  הפרויקט הוכתר כמצטיין על ידי התקן הישראלי לבניה ירוקה 5281 .  

בישראל שני תקנים רלוונטיים,  תקן LEED ותקן ישראלי 5281 (סה"כ אושרו שלושה מבנים, שני סניפי בנק ופרוייקט רמת הנדיב שקיבל אישור "מצטיין") ובתהליך 27 פרוייקטים נוספים. התקן בתהליך מקיף של עידכון והרחבה.

למרות התחושות של ישראלים רבים, תחום הבנייה הירוקה בישראל מפגר מאד לעומת העולם (המערבי והמתפתח). בישראל יש רק שלושה בניינים ירוקים באמת. כמקובל בעולם מי שלא קיבל אישור חיצוני מגורם ניטראלי ומוסמך אינו יכול לטעון כך (והדבר נחשב במקומות מסויימים כהטעייה).

תקן LEED הינו תקן אמריקאי במקור אולם כיום משמש כתקן בינלאומי במרבית מדינות העולם. התקן מדרג ארבע רמות של הישג. כיום בישראל מבנה אחד בדירוג מוסמך (הנמוך ביותר) ובתוך מספר חודשים יהיה בניין נוסף בדירוג כסף/זהב (אינטל).

 בתהליך הסמכה לפי תקן אמריקאי (בישראל) עוד שישה מבנים כגון בנין פורטר בת"א  קריית המוזיאונים בירושלים , בית האמנים אשדוד ועוד לשם השוואה – בביירות לבנון כבר קיימים מבנים שאושרו בתקן זה ברמת פלטינה (הגבוה ביותר).  

 

פרוייקט רמת הנדיב תוכנן ע"י צוות בראשות אדריכלית עדה כרמי - מלמד (מתכננת בית המשפט העליון בירושלים) וניהול ופיקוח בפרוייקט בוצע על ידי משרד א. רהט ושות תיאום ניהול בע"מ . יעוץ בנייה ירוקה וליווי הפרוייקט לצורך הסמכתו בוצע על ידי צוות משרד אסא אהרוני מהנדסים יועצים בראשות יהושפט אהרוני שהינו מומחה מאושר AP של סוכנות הבנייה הירוקה האמריקאית .

בפרוייקט שולבו טכנולוגיות חדשות לישראל. לדוגמה מערכת מיזוג האוויר מקוררת על ידי הקור הטבעי שבקרקע (טכנולוגיה נפוצה לדוגמה גם בסין ובתורכיה וכמובן במדינות המערב). לאחרונה החלו חברות פרטיות להציע פיתרון זה לוילות ומבנים צמודי קרקע.   כמוכן בשני פרוייקטים ירוקים אחרים חדשים המתוכננים על ידנו שולבו מערכות מיזוג אוויר סולריות (מערכת מיזוג האוויר מבוססת על קולטי שמש המייצרים מים חמים המועברים למתקן ספיגה המיצר מים קרים למיזוג אוויר – לא יצור חשמל).
 
Comments