חסר תקנה: בנייה ירוקה? בבחינה

פורסם: 2 ביולי 2010, 6:24 על ידי: Sustainability Org

הבידוד התרמי יכול להביא לחיסכון של מיליארדי שקלים ולתרום לצמצום צריכת החשמל. אבל אף משרד ממשלתי לא לוקח אחריות

טל ליברגל | 28/6/2010 17:07    
רק 30 בניינים ביקשו בשנה האחרונה לעמוד בתקן הבנייה הירוקה 5281. אין ספק שמדובר באחוז נמוך מאוד מסך הבנייה בישראל. פרויקטים רבים נבנים ללא שום התייחסות לבנייה ירוקה ולבידוד תרמי. בידוד תרמי, אומנם, מייקר את עלות הבנייה בשישה אחוזים, אך זו הוצאה שמחזירה את עצמה בתוך כשנה. ברגע שתהיה חשיבה מאקרו- תרמית המדינה עשויה לחסוך מיליוני שקלים ולגרום להפחתה משמעותית בפליטת גזי החממה.
בעולם יש תקני בנייה ירוקה אשר מחייבים את כלל האזרחים
בעולם יש תקני בנייה ירוקה אשר מחייבים את כלל האזרחים צילום: איי-פי


במדינות אחרות, למשל, יש תקני בנייה ירוקה אשר מחייבים את כלל האזרחים. בטורקיה, לדוגמה, כל בניין המעוניין לערוך שיפוץ חייב לקבל אישור כך שיכלול גם שיקום אנרגטי של הבית. העניין מעוגן שם בחוק כך שיש ליזם חובה לשפץ ולייעל אנרגטית את הבניין.

אמות מידה של שנות ה-50

תקן הבנייה הירוקה (5281) הקיים בישראל הוא כיום תקן המבוצע בהתנדבות בלבד. כרגע, איש אינו מחויב לבנות לפיו ולא ניתן לאכוף את קיומו. דבר זה מוביל לבניית מאות בתים חדשים ולשיפוץ קיימים ללא התייחסות להתייעלות אנרגטית.

"הבידוד התרמי בישראל יכול להביא לחיסכון של מיליארדי שקלים בשנה", טוען אלי כהן, מנכ"ל תרמוקיר תעשיות בע"מ ויושב ראש הפורום העסקי לבנייה ירוקה. כהן מבקש מממשלת ישראל להתעורר ולהתחיל לחשוב על עניין הבנייה הירוקה כאל עניין לאומי, הנוגע למדינה ולא רק לאזרח הפרטי.

כהן, שהרווח הכלכלי שלו מהעניין ברור, טוען שאף גוף ממשלתי לא לקח על עצמו את הנושא, לא משרד השיכון, לא המשרד להגנת הסביבה ולא משרד האוצר. לדבריו, ישנן ערים שבהן בכלל בידוד תרמי והבניינים בנויים לפי אמות מידה של שנות החמישים מה שמוביל לחשבונות חשמל גבוהים של הציבור. "העובדה שאין אכיפה של בידוד תרמי בישראל מביא למצב של פעילות מזגנים בלתי פוסקת בקיץ ובחורף".

ועדת בדיקה
משרדי הממשלה מצידם טוענים כי הם אכן מודעים לנושא ופועלים לקדמו. במשרד להגנת הסביבה מסבירים כי מפני שהיום התקן לבנייה ירוקה הוא התנדבותי לא ניתן לאכוף אותו. "אבל", לטענתם, "קיימים תקנים ספציפיים מחייבים כמו התקן לבידוד (1045) הדורש אכיפה ואכן לא נאכף על ידי רשויות התכנון המקומיות". עוד אומרים במשרד להגנת הסביבה כי בימים אלה סיים המשרד לבצע התקשרות עם מכון התקנים לביצוע שידרוג התקן הקיים שיכלול חלק מחייב עבור כל הבניה בישראל. חלק מהתקן יהיה וולונטרי, לטובת אלו המעוניינים במבנה משודרג.

במשרד להגנת הסביבה מוסיפים כי השר להגנת הסביבה הנחה את אנשי משרדו לפעול לקידום של נושא הבנייה הירוקה בישראל בשיתוף פעולה מלא עם כל העוסקים בענף. לשם כך, הוכן מתווה לקידום בנייה ירוקה הכולל תקן וחקיקה העשוי להיות גמור עד סוף 2011.

ממשרד האוצר נמסר כי "בימים אלה נבחן נושא הבניה הירוקה על ידי ועדת ההיגוי להפחתת פליטות גזי חממה בראשות מנכ"ל האוצר, חיים שני. הועדה פועלת לגיבוש תכנית פעולה להפחתת פליטות גזי חממה והמלצותיה יוגשו לממשלה באוקטובר 2010. במסגרת עבודת הוועדה, נבחנים כלי מדיניות להטמעת אמצעים להפחתת פליטות גזי חממה גם בתחום הבנייה הירוקה. הועדה בודקת את העלויות והתועלות, הן המשקיות והן התקציביות של אמצעי המדיניות לקידום בניה ירוקה, לרבות הטבות מס, תמרוץ ותקינה".
 
Comments