לראשונה בישראל: הבנייה ברעננה בתקן ירוק בלבד

פורסם: 23 במאי 2010, 1:22 על ידי: Sustainability Org
רעננה תהיה לעיר הראשונה שבה תאושר בנייה רק למי שעומד בתקן של מכון התקנים. כפ"ס כנראה הבאה בתור.
שי פאוזנר 23.05.10, 09:33

רעננה תהיה העיר הראשונה בישראל שבה תאושר בנייה רק למי שיעמוד בתקן הירוק - תקן 5281 של מכון התקנים. ערב החג החליטה מועצת העיר ברעננה כי החל מ־1 ביוני, כל תוכניות הבנייה שיוגשו לוועדה המקומית בעיר יצטרכו לעמוד בתקן המחמיר הכולל דרישות בתחומי האנרגיה, ההנדסה, המים ועוד. ל"כלכליסט" נודע כי גם כפר סבא, שבה מוקמת כיום השכונה הירוקה הראשונה בישראל, צפויה לאמץ בקרוב את התקן, וכי הנושא נבחן אף בתל אביב.

  

עמידה בתקן החדש, המיועד למבני מגורים ולמבנים הכוללים שטחי מסחר, נעשית בדרך של צבירת נקודות, כאשר קיימת חובה לעמוד בתנאי סף המוגדרים בכל אחד מפרקי התקן ולצבור בהם נקודות. על פי התקן, היזם אמור להציג תוכניות שמהן עולה כי הבניין מנצל את אור השמש, נבנה מחומרים מבודדים ועוד.

 

לדברי איתן גינזבורג, יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה ברעננה, בטווח הארוך ייהנו רוכשי דירות בבניינים ירוקים מחיסכון בעלות אחזקת המבנה. הוא מציין כי החשש העיקרי שהעלו יזמים בפני הוועדה היה מפני עיכובים בבנייה, בשל הצורך בקבלת התקן.

 

אלי כהן, מנכ"ל חברת תרמוקיר, המייצרת חומרי איטום, מסר כי הבנייה על פי התקן הישראלי מייקרת את עלות הקמת המבנה בכ־5%-6%. להערכתו, התוספת לא צפויה ליצור בעיה לקבלנים, כי לפי מדד ארגון LEED האמריקאי, התשואה העודפת מהשקעה בבנייה ירוקה להשכרה בארה"ב עומדת על 8% בשנה.


לכתבה בכלכליסט

Comments