על תקנים וכלי מדידה לבניה ירוקה

פורסם: 3 בספט׳ 2010, 0:07 על ידי: Sustainability Org

הגופים האחראים לתקנים המובילים בעולם מפתחים בשנים האחרונות כלי מדידה ועקרונות תכנון המתייחסים לא רק למבנה הבודד אלא לכלל המרחב הבנוי, לשכונות שלמות, לתשתיות ולקהילות

קרן שווץ, אחראית מחקר ופיתוח במועצה הישראלית לבנייה ירוקה | דעת מומחה
יום שלישי 24 אוגוסט 2010, 17:30
הבניה הירוקה הינה רב-תחומית וחוצת גבולות. היא מציעה מפגש בין נושאים כמו התייעלות אנרגטית, חסכון במים, בריאות הציבור, צמצום השימוש במשאבים מתכלים, שמירה על ערכי טבע ונוף ועוד. בשל ריבוי ומורכבות הנושאים הדורשים התייחסות כאשר ניגשים לבנות בניין ירוק, וכן על מנת לתעד את הביצועים הסביבתיים של מבנים שנבנו על פי עקרונות הבניה הירוקה, פותחו בארץ ובעולם תקנים וכלי מדידה לבניה ירוקה. 

הבניינים הירוקים המתקדמים ביותר בעולם מדורגים בהתאם לסטנדרטים עולמיים מובילים כגון ה - LEED האמריקאי וה - BREEAM הבריטי. סטנדרטים אלו מחולקים למספר רמות דירוג. בדירוג ה - LEED קיימות ארבע רמות: עובר, כסף, זהב ופלטינום. מבנים הזוכים בדירוג LEED Platinum נחשבים למבנים הירוקים ביותר בעולם כיום. המשמעות היא כי הם עמדו בהצלחה כמעט בכל הקריטריונים הקיימים לבניה ירוקה על מגוון תחומיה והביאו לחסכונות משמעותיים של הבניין באנרגיה, במים ובמשאבים מתכלים, וכי הבניין בריא לדייריו והשהות בו נוחה ונעימה. מדובר בתהליך מורכב וקשה בו נדרש תכנון קפדני והתייחסות נרחבת ומתקדמת לכלל הסוגיות הקשורות בסביבה וקיימות. 

שיטה נוספת המייצגת את אחת מהתפיסות המתקדמות בעולם נקראת "אתגר הבניין החי" (Living Building Challenge)- מדובר ביוזמה המבקשת לחקור גבולות חדשים בתחום הבניה הירוקה. היוזמה שמה לה למטרה לשאוף לאידיאלים הגבוהים ביותר בבנייה ובפיתוח מקיימים ולנסות ולהגשים את כל מה שנראה כרגע כבלתי אפשרי. היוזמה פותחה בארה"ב בשנת 2000 כאשר הוגדר לראשונה "הבניין החי" כבניין שהוא מעל דירוג LEED Platinum. בבסיס התפיסה של הבניין החי טמון הרעיון כי בניה ירוקה אינה בניה השואפת למזער את פגיעתה בסביבה ולקחת מן הסביבה כמה שפחות משאבים אלא בניה שתפקידה להיות כח חיובי בסביבה ולהעניק חזרה לסביבה שווה ערך למה שלקחה ואף יותר. למשל, על פרויקטים לשלם "אגרת פיתוח" בדמות שימור שטחים טבעיים באזורים סמוכים לתקופה של 100 שנים לפחות. לפני הסמכה כ"בניין חי" נדרש הבניין להיבחן במשך 12 חודשים כדי להעריך את תפקודו ב - 4 עונות השנה. 

נושא נוסף העומד כיום בחזית תפיסת הקיימות והבניה הירוקה הוא השינוי בדגש מבניינים בודדים לכלל הסביבה הבנויה ולאספקטים רחבים יותר של קיימות. המטרה העכשווית היא ליישם את אותם עקרונות של חסכון במשאבים ויצירת סביבת חיים בריאה לאדם על כלל המרחב הבנוי. במסגרת זו, הגופים האחראים לתקנים המובילים בעולם (כדוגמת ה-LEED וה- BREEAM) מפתחים בשנים האחרונות כלי מדידה ועקרונות תכנון המתייחסים לא רק למבנה הבודד אלא לכלל המרחב הבנוי, לשכונות שלמות, לתשתיות ולקהילות. 

המועצה הישראלית לבניה ירוקה פועלת על מנת להעלות לסדר היום הציבורי את נושא הבניה הירוקה ולהרחיב את התפיסה המקובלת כיום בארץ לגבי תחום זה. המועצה פועלת באמצעות הקמת פלטפורמה לשינוי המבוססת על קואליציה רחבה, דמוקרטית, שקופה ותכליתית, של כל השותפים לייזום, תכנון, אישור, בנייה, שימוש ותחזוקה של הסביבה הבנויה. המועצה זוכה לתמיכה בין-מגזרית נרחבת בשל הצורך העז הקיים להנעה ולקידום של התחום בעת הזאת בישראל, כך שיישר קו עם ההתפתחויות הבינלאומיות בתחום. בכוונת המועצה לפעול לכך שהרוויזיה של התקן הישראלי לבניה ירוקה יעמוד בסטנדרטים הבינלאומיים ויכלול תכנים המשפיעים על יצירת ערים וקהילות בנות קיימא. המועצה מאמינה כי תכנים אלו מהווים חלק בלתי נפרד מכל בניה ופיתוח עתידיים.

לכתבה באתר רלבנטי

Comments