מגמה חדשה: הקמת גגות ירוקים על מבנים בישראל

פורסם: 25 באוק׳ 2010, 2:56 על ידי: Sustainability Org
עודכן ב- 10:54 17/10/2010

גינה על הגג מצננת את הבניין בימי הקיץ הלוהטים, חוסכת אנרגיה, מפחיתה רעש ומושכת ציפורים. אפשר לגדל בה פרחים וירקות, ובקרוב אולי ייפתחו בתי קפה בגינות גג

מאת צפריר רינת | תצלומים: יובל טבול

הגג של הבניין המרכזי בבית ספר התיכון אור תורה סטון בשכונת רמות בירושלים נראה עד לפני מספר חודשים כמו גג ישראלי טיפוסי, המכוסה ביריעות איטום ושלל צינורות. מאז הוא שינה את פניו, וכיום מכסה אותו גינה בשלל צמחים וצבעים. היא תורמת לאסתטיות של הבניין, אך השפעתה הסביבתית אמורה להיות רחבה הרבה יותר ולתרום בין השאר לחיסכון באנרגיה, לוויסות זרימת מי גשמים ולצמצום הרעש.

בשנה האחרונה חל גידול משמעותי ביוזמות להקמת גגות ירוקים מסוגים שונים על מגוון רחב של מבנים בישראל, כחלק מההכרה הגוברת בחשיבות התכנון מחדש של אזורים עירוניים, ובעיקר של מבנים. עיריית ירושלים גיבשה תוכנית לעידוד הקמת גגות ירוקים בעיר, ובשלב הראשון מתמקד המאמץ בבתי הספר. חברת החשמל החלה לאחרונה בתכנון גגות ירוקים על מתקני חשמל, ובימים אלה מתוכננת הקמת מכון טיהור שפכים בשכונת הר חומה בירושלים, שגם הוא יכוסה בגג ירוק.

המגמה תואמת את המתרחש כיום בערים גדולות בעולם כמו לונדון, שיקגו וסינגפור, שבהן מוקמים כיום גגות ירוקים על מבני משרדים, תחנות רכבת ובתים פרטיים. אחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים בסיטי של לונדון הקים לאחרונה גג ירוק על כל אחד משלושת המגדלים המשמשים אותו.

מחקר אמריקאי שהתפרסם בחודש שעבר הזהיר מפני גידול באירועי חום קיצוני בערים גדולות, בין השאר עקב העדר צמחייה. הוא ציין שאחד האמצעים למתן תופעה זו הוא שימוש נרחב בגגות ירוקים.

בסוף השבוע שעבר הוצגו שלושה פרויקטים של גגות ירוקים במסגרת אירועי "בתים מבפנים" בירושלים, שבהם ניתנת לציבור אפשרות לבקר בבתים בעלי עניין מיוחד. בנוסף לגג של בית הספר אור תורה סטון, שהוא תיכון ממלכתי-דתי, הוצג גג המכסה כיום חניון תת קרקעי באזור התעשייה הר חוצבים, שעיצב משרד האדריכלים קולקר קולקר ואפשטיין. כמו כן הוצג פרויקט ייחודי של גג ירוק שהוקם לפני כשנה על מבנה התחנה לחקר נדידת ציפורים של החברה להגנת הטבע הממוקם ליד הכנסת.

מכים שורש

גגות ירוקים בנויים משילוב של שכבת אדמה וצמחייה, המונחות על כמה יריעות של חומר איטום שמונעות חלחול של מים אל המבנה. חלק מהגגות הירוקים, כמו זה בתחנה לחקר ציפורים, מוגדרים "גג חי", מאחר שהם מבוססים על שימוש בקרקע טבעית שבה מתפתחת הצמחייה ללא השקיה, אלא רק באמצעות מי גשמים.

"גג ירוק צריך בראש ובראשונה להיות מוקם באופן שלא ייצור בעיות כמו נזילה או חדירה של שורשי צמחים למבנה עצמו, אחרת הוא יגרום נזקים", מסביר איל רונן ממשרד אדריכלים חסין דבורצ'ק רונן, שגם מלמד קורס לגגות ירוקים באקדמיית בצלאל לאמנות ועיצוב. "לכן מתחת לו יש יריעות מיוחדות של חומרים שאוטמים חדירת נוזלים או התפשטות של שורשי עצים".


גגות אקולוגיים בירושלים: מעל חניון בהר חוצבים

רונן מציין שורה ארוכה של יתרונות סביבתיים שיש לגג כמו זה בבית הספר: "הוא מקטין צריכת אנרגיה בתוך הבניין, כי הוא מבודד אותו מהשפעות קור וחום. הצמחייה משמשת לסינון מזהמים ולשיפור איכות האוויר, והגג יכול להשהות לפרק זמן ארוך יותר זרימת מי גשם, ובכך להפחית עוצמה של אירועי זרימה שיטפונית באזורים עירוניים". הוא מוסיף כי "גג ירוק תורם להקטנת מפגעי רעש ומסייע לשימור חי וצומח. בגינה הקטנה הזו בבית הספר כבר רואים ציפורים וחרקים. זה סימן שקהילת בעלי החיים המקומית אימצה את המקום".

מנהל בית הספר שבו הוקם הגג הירוק, יוני הולנדר, אומר, "העירייה היא שהציעה לנו את הרעיון. התלהבנו, אבל מה שהיה חשוב לנו במיוחד, היה למצוא דרך לשתף בתכנון שלו גם את התלמידים".

הנהלת בית הספר יצרה קשר עם איל רונן ועם ד"ר רוני לב, המלמדת אתו בקורס על גגות ירוקים בבצלאל. אלו ביחד עם תלמידיהם ותלמידי בית הספר, גיבשו רעיונות שונים לפיתוח הגג.


גגות אקולוגיים בירושלים: בתחנה לחקר ציפורים ליד הכנסת

בסופו של דבר הועברו תוכניות לפיתוח הגג לאדריכל מטעם העירייה, אריה קוץ. ביחד עם חברת רב-נוי, המתמחה בהקמת גגות, הוקם הגג הירוק הראשון בבתי הספר של ירושלים ונחנך לפני חצי שנה.

הגג צנוע בהיקפו, ומבוסס על פשרות כמו השקיה ושימוש בחומרי דשן כימיים. אבל הוא כבר מספק שכבת בידוד ירוקה לבניין, והקמתו הפכה את התלמידים למעורבים יותר בפעילות סביבתית. "יש לנו אידיאולוגיה סביבתית וזו היתה דרך לממש אותה", מסכם מנהל חטיבת הביניים בבית הספר, יהודה נוימן.

הגג הירוק שהוקם בסמוך לכניסה לאזור התעשייה הר החוצבים בירושלים, נמצא על חניון תת קרקעי, וביחד עם גן שצמוד אליו, הפך לפינה הירוקה הכמעט יחידה באזור התעשייה. החניון שייך לבניין משרדים בן 20 קומות המוקם בימים אלה.

הבניין אמור היה לעמוד בדרישות התקן הישראלי לבנייה ירוקה, אולם לבסוף החליטו היזמים לא לממש את התוכנית ליישום תקן זה. עם זאת, נותרו ממנה כמה מרכיבים, ובהם גג ירוק של החניון התת קרקעי היוצר תחושה נעימה לכל מי שנכנס לאזור התעשייה.

"זהו גג שמטרתו העיקרית היא ניצול יעיל של הקרקע, ופחות השגת מטרות כמו חיסכון באנרגיה", מציין האדריכל אמיר קולקר מהמשרד שתיכנן את הבניין. "אני לא כל כך אוהב להשתמש בהגדרה של בנייה ירוקה", הוא מעיר. "זה כאילו שעשית משהו מיוחד, ומבחינתי זה משהו שאמור להיות מובן מאליו".

על הכנסת

בצמוד לגג הירוק החדש יש מבנה נוסף עם גג שגם הוא כוסה בחלקו בצמחייה. קולקר מקווה שבעתיד יהפוך גג זה למוקד של בתי קפה ומסעדות לעובדי אזור התעשייה.

גג בעל אוריינטציה אקולוגית יותר הוא זה שהקימו אנשי התחנה לחקר נדידת ציפורים של החברה להגנת הטבע, הנמצאת בסמוך לכנסת. לדברי עמיר בלבן מהחברה להגנת הטבע, הוא משתלב בתפישה רחבה יותר של שימור טבע עירוני. "השטחים הפתוחים בערים הולכים ונעלמים, וגגות ירוקים יכולים לשמש בית גידול עם תנאי אקלים נוחים למינים שונים של צומח וחי", הוא אומר.

על הגג החי של התחנה לחקר נדידת הציפורים הונחה קרקע מאזור ירושלים ונשתלו צמחי בצל שיכולים לאגור כמות גדולה של מים ובהם עיריות, חצבים ובן חצב יקינתוני. "הצלחנו להגיע לתשעה חודשי פריחה, ללא השקיה", מציין בלבן בגאווה. "על הגג כבר יש חרקים כמו חיפושית משה רבנו, עכבישים וכמה מינים של זוחלים ובהם מין אחד של נחש. אנחנו מחפשים עוד גגות שאפשר להפוך לגג חי, ואחד מהם הוא זה של הכנסת".

אנשי חברת החשמל החלו לגלות עניין בגגות הירוקים, לאחר שהבינו שהם עשויים לסייע להפחית את צריכת החשמל של החברה. "אנחנו צריכים לקרר מתקני חשמל שונים באמצעות מזגנים, והבידוד התרמי שיוצרים הגגות הירוקים יכול להפחית את צריכת החשמל של המזגנים", מסבירה ד"ר מיכל פרלה-קלנר מחטיבת משאבים אסטרטגיים של החברה. "הגג גם יכול להפחית את עוצמת הרעשים הנפלטים ממתקנים אלו".

בימים אלו עורכת חברת החשמל מיפוי של מבנים שעשויים להתאים להקמת גגות ירוקים. הפרויקט הניסיוני הראשון של גג ירוק בחברת החשמל יתחיל בקרוב על אחד ממתקניה בתל אביב.

לכתבה בהארץ


כתבות קשורות:
גגות ירוקים – מערכת אקולוגית פסיבית בתכנון סביבתי.
גג-גן שמקרר את בית הספר
מתכננים בית חלומות ירוק? קבלו טיפים
ניו יורק רוצה לתפוס את הגשם על הגגות

Comments