מחוץ לקופסה - עיר גולשת על המים

נשלח 15 במאי 2011, 0:09 על ידי Sustainability Org

זוהי הצצה למה שיכול להיות עתיד החיים בערי החוף בעולם אם וכאשר מפלס המים יעלה בשל המסת הקרחונים, הוריקן קתרינה או מכל סיבה אחרת

13/05/2011 רשת הטלוויזיה NTD
 
נוח
בניין נוח ולצדו היאכטה שתכנן אדריכל קוין שופר – צילום: אתר Buscador_de_Arqui2
התחממות כדור הארץ גורמת להמסת הקרחונים ומדענים בעולם מנבאים שחורות לערי החוף, שבקצב זה או אחר ייבלעו לתוך מי האוקיאנוסים והימים. אז למה לא להתכונן? האדריכל האמריקני מהעיר בוסטון קווין שופר שעובד במשרד אדריכלים באותו שם, מציע את "נוח", בית מגורים צף ובר קיימא שמסוגל לאכלס בתוכו אלפי בני אדם.

השראה מהוריקן קתרינה

שופר טוען שהוא שאב השראה מההרס בניו אורלינס במהלך הוריקן קתרינה בשנת אלפיים וחמש. הוא טוען ש"נוח" הוא דוגמה לארקולוגיה, עיצוב המשלב את עקרונות הארכיטקטורה ועקרונות האקולוגיה.

כך מספר שופר לכתב NTD: "התחלתי לחשוב ברצינות איך לשלב ארקולוגיה וטכנולוגיה של ערים צפות, ואיך הן ייראו? איך זה יהיה?"

על פי תכנונו של שופר לעיר שנפגעה קשות מההוריקן, ניו-אורליאנס, הבניין "נוח" יישב על דוברה והוא ייבנה מחומרים חזקים וממוחזרים. יותקנו עליו אלפי לוחות סולאריים וטורבינות רוח, כדי שיוכל לייצר בעצמו חשמל. "אתה מנסה ליצור משהו כמה שיותר בר קיימא ובכל צעד שלך אתה רוצה לוודא שהחומרים שבהם אתה משתמש והדרך שבה אתה משתמש בהם "יגיבו בצורה הנכונה לסביבה", אומר שופר.

שטח של מיליוני מטרים רבועים

ניו אורליאנס
כך יראה בניין נוח על גדות נהר המיסיספי ליד בעיר ניו אורליאנס, אם וכאשר יחתיטו לאמץ את רעיונו של שופר – צילום: אתר worldachtecnews
ממדי קומפלכס הבניינים שתכנן שופר לניו אורליאנס יגיע על פי הערכה שלו לשלושים מיליון רגלים מרובעים או בתרגום חופשי לכשני מיליון שמונה מאות מטרים ריבועים. ומה יהיה שם?

- 20,000 יחידות דיור של כ-100 מטר ריבוע כל אחת

- שלושה בתי מלון של כ-200 חדרים כל אחד

- שלושה קזינו

- שטחי מסחר בכ-100,000 מטרים מרובעים

- חניה ל-8,000 מכוניות

- מרכז תרבות בשטח של 10,000 מטרים מרובעים

- בתי ספר, מרפאות, משרדי רשויות גם הם יתפסו כ-10,000 מטרים מרובעים.

שופר גם מסביר מדוע בחר בעיר ניו אורליאנס ובנהר המיסיסיפי לשים עליו את הבניינים הצפים שהוא מתכנן. "ניו אורליאנס בנויה כבר היום מתחת לפני הים והיא נתונה ולכן היא צפויה לבעיות של הצפות וסערות ".

פתרון גם לאסון בהאיטי

שופר מיישם את אותם עקרונות עיצוביים גם בפרויקט נוסף ששאב השראה מאסון אחר, רעידת אדמה חזקה שפגעה בפורט או פרנס, בירת האיטי, בינואר 2010. יותר משלושת אלפים אנשים נהרגו ומיליוני אנשים נותרו ללא קורת גג.

"עיר הקציר", לדברי שופר, תצוף במפרץ פורט או פרנס כבית זמני בשביל מחוסרי הבית ותהווה מרכז סחר. "במצב הנוכחי בהאיטי זה מאפשר לנשום קצת ויש לאנשים לאן ללכת בזמן שהם מגדלים מחדש את היבולים ביבשה. זה יוצר תעשייה חדשה שיכולה להפוך לתעשייה קבועה ויוצר מקום מפלט לבתי ספר וכולי".

עיצוב נעלי נייק ושל יאכטה

שופר לא הסתפק בתכנון בתים צפים בלב וחלק מהעיצובים שלו דווקא זכו להצלחה. הוא זכה לפרסים רבים כמו למשל פרס מהמכון האמריקאי לאדריכלות על עיצוב מלון הילטון בפירל ריבר. מאגודת האדריכלים של בוסטון זכה שופר לפרס על עיצוב נעלי ריבוק. במשך תקופה עבד שופר עם חברת נעלי הספורט הבין-לאומית ריבוק ותכנן בין היתר את הדגמים סטפ, גומפ, רינג ומאוחר יותר היה מנהל הצוות שתכנן את הדגם סלייד.

בשנת 2000 ייסד שופר אתר קהילתי Marsnext.com שזכה בפרס ישות התמודדות עם הבלתי נמנע של מסחר בחלל.

הרעיונות של שופר זכו לביקורות מעורבות. רבים מחמיאים לעיצובים על הנייר, אך יש גם אנשים המבקרים אותם וטוענים שהם שייכים לתחום המדע הבדיוני.

באשר לשופר, הוא מאמין שעתיד המתמקד בקיימות, כפי שבא לידי ביטוי בעיצובים שלו, יגיע מוקדם יותר מכפי שהמתנגדים חושבים לעצמם.

לכתבה ברשת הטלוויזיה הבין-לאומית NTD

לכתבה באפוק טיימס

Comments