הם לא נולדו סתומים!

פורסם: 26 בנוב׳ 2011, 1:33 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 26 בנוב׳ 2011, 3:23 ]
מי מוותר על 1,000 ש"ח חסכון בשנה?
מאת שמעון רדליך, מנכ"ל חברת "תמהיל - הופכים אבנית ליתרון בע"מ"
 
אבנית בצינור מים
 

הצנרת וגופי החימום בבית "לא נולדו סתומים", הם נסתמו מאבנית שהצטברה. ספקי ומנהלי מי השתייה שלנו, בתאגידי המים העירוניים וביישובים יודעים זאת, ומתעלמים מהפתרון הנכון היכול להביא לחסכון של כ- 1,000 ₪ לכל בית אב. הטיפול התאגידי באבנית יכול להביא להקטנה בפליטת גזי חממה ב-1 טון למשפחה. עלות ההקמה מקוזזת חלקי ממענק ממשלתי מקרן למניעת פגיעה בסביבה ומניעת פליטת גזי חממה. 

הציבור בארץ מרים צעקה גדולה, ובצדק, כאשר מחירי המים ומחירי החשמל עולים. מחיר קוב מים נע סביב ה -8 ₪ לקוב,  אלא שלכך יש להוסיף את מחיר חימום המים בברז הישראלי.

משפחה ממוצעת צורכת כ- 55 קוב מים חמים לשנה שעולים 23 ₪ לקוב לא כולל מחיר המים עצמם רק החימום שלהם. כלומר העלות למשפחה ממוצעת הוא כ- 1,265 ₪, המחיר משתנה בהתאם לגודל המשפחה והרגלי צריכת המים החמים.

טיפול נכון באבנית יכול להוריד לצרכן את המחיר ל- 14 ₪ לקוב. למי שיש  קולט שמש חייב לשמור שלא ייסתם מאבנית ובכך להוריד את עלות המים החמים ל-7 ₪ בלבד.  כלומר להגיע להוצאה שנתית של כ- 385 ₪ במקום 1,265 ₪ לאותה כמות מים חמים.

חשוב לדעת שמשפחה ממוצעת בישראל שהמים שלה מטופלי אבנית כראוי תורמת להתייעלות אנרגטית  ומשיגה הפחתה של 1 טון C02 של גזי חממה.

טיפול תאגידי באבנית להפחתת גזי חממה

כן – אפשר לטפל במים ברמת הדירה ו-או הבניין אך מדוע שלא נקבל מים טובים ומטופלים שיהיו חסכוניים לכולנו ישר מספק המים מהתאגיד?  התאגידים מצווים לשפר השירות ולתת לצרכניהם מים טובים ובריאים, ושיהיו אלה גם מים חסכוניים. זאת, מבלי לסלק את האבנית עצמה שמקורה הוא במינרלים; הסידן והמגנזיום החיוניים לבריאות.

ביום בו תאגידי המים יתייחסו לאבנית שבמים הקשים, ייהנה הצרכן מחיסכון עצום בעלויות חימום המים והמדינה תמנע פליטת גזי חממה מיותרים.

צרכן נורמטיבי זכאי לשלם בעבור השירות עד 40% מהחיסכון המושג ובתנאי שכל יתר ה- 60% יישארו בכיסיו. יתרה מזו, מים מטופלים נכון יסייעו להקטנת הבלאי בברזים, בגופי החימום, במכונת הכביסה והמדיח וגם הצינורות יישארו נקיים,  כי הם לא נולדו סתומים. גם הצנרת העירונית תישמר ויוכלו להוזיל את מחיר המים כי פחת המים יקטן והשיפוצים בהתאם.

מחויבות התאגידים לחסכון

הֵקשר זה חשוב היות שמדינת ישראל הציבה יעדי הפחתה לשנים הקרובות במסגרת הסכמים בינלאומיים. כל תאגיד מים עירוני שיתקין מערכת מרכזית לטיפול נכון באבנית יוכל להציג, על פי תחשיבי חב' תמהיל, כ–1 טון הפחתה לבית אב לשנה. חסכון זה מזכה את התאגיד במענק ממשלתי נכבד. ההוצאה הנוספת לטיפול באבנית המעלה  את מחיר המים היא רק חלק מהחיסכון המושג באנרגיה של אותו הכיס שמממן את השירות גם ללא תלות במענקים ממשלתיים.

מותר וצריך לדרוש ממנהלי תאגידי המים – שילמדו את סעיף 32 ברפורמה של תעריפי המים ויפנימו שהחיסכון שמתקיים אצל הצרכן בבית מממן את השירות כולל הוצאות התאגיד ולא דרוש תקציב חיצוני, שירכיבו מערכות המטפלות נכון באבנית ומאושרות לשימוש ע"י משרד הבריאות ולחסוך הרבה אנרגיה וכסף. ברמת המדינה החיסכון על כ -2 מיליון בתי אב יכול להגיע לשווה ערך שנתי של "תחנת הכח אשכול" כ-3.6 מיליארד קוט"ש שהם כ- 1.8 מיליארד ₪ כל שנה ברמת מחירי החשמל שלפני העדכון הנוכחי!

כאמור, הם לא נולדו סתומים! ניתן לעשות למען הצדק החברתי שלנו ולהוזיל את מחיר המים החמים לכל משפחה בישראל.

שמעון רדליך, מנכ"ל חברת "תמהיל - הופכים אבנית ליתרון בע"מ"

 

פרסומת תמהיל EconME

מידע נוסף:

אתר האינטרנט של "תמהיל"

התהליך האלקטרוליטי של עבודת ה"סלמנדר" 

הטיפול באבנית בצנרת המים הוטמע בתקן לבניה ירוקה 5281

Comments