תקני בנייה ירוקה ותהליך ההסמכה

פורסם: 5 בינו׳ 2010, 20:50 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 6 במרץ 2012, 11:04 ]
מאת רפי אהרוני, פורסם בתאריך 4/10/2009
 
הבניה הירוקה בישראל תופסת תאוצה, שכונות מגורים ומרכזים מסחריים מצהירים על בניה ירוקה ידידותית לסביבה ולאדם. כמו כן משמשת הבניה הירוקה כמנוף שיווקי ופרסומי לפרויקט. אולם למעשה  רק מבנה שהוסמך על ידי תקן רשמי מוכר יכול להצהיר על עצמו כירוק. בישראל בשימוש התקן הירוק 5281 (שהינו בתהליך רויזיה והרחבה) וכן התקן האמריקאי לבניה ירוקה (leadership in energy environmental design) LEED . לראשונה אף ניתן אישור לפרויקט ראשון בישראל ואנו צפויים לזרם הולך וגובר של פרוייקטים מוסמכים (בשני התקנים) בארץ.

 

 מהו תקן ה-LEED?

לפני כ-10 שנים השיקה המועצה האמריקאית לבנייה ירוקה תקן וולונטרי המודד כמה הבניין "ירוק". שיטת המדידה על-פי תקן LEED מגדירה עשרות דרישות, שמילוי כל אחת מהן גורר קבלת ניקוד. ניקוד גבוה יותר מראה שהמבנה "ירוק" יותר. יזמים שאספו מספיק נקודות יכולים להגיש את הפרויקט לבדיקת LEED לקבל ציון, ולהכריז עליו כבניין ירוק רשמי.  מאז הפך תקן זה למוביל בעולם כולו ובמקומות מסוימים אף למחייב לצורך קבלת רישוי.  תוצאות הדירוג מחולקות לדרגות הבאות: מוסמך, כסף,  זהב, פלטינה.

איך מתבצעת ההערכה?

כאמור התקן הנ"ל, משמש למעשה מדריך תכנון ועל פיו בוחנים ישום בפרויקט הספציפי של עשרות דרישות שמילוי כל אחת מהן מזכה בניקוד. רק במידה וכמות הדרישות שמוטמעות בפועל עובר את סף הניקוד המינימאלי, ניתן להגיש את הפרויקט לקבלת דרוג רשמי של מבנה "ירוק" על פי התקן. ככול שהניקוד גבוה יותר, דירוג המבנה יהיה גבוה יותר.  כמוכן ישנן מספר נקודות עקרוניות המהוות תנאי סף וחובה לקיימן.

תהליך ההערכה

לצורך קבלת האישור יש להעביר לבדיקת USGBC חומר מפורט המתאר ומנמק את ההצדקה לקבלת הניקוד. תהליך ההערכה מבוצע על ידי הארגון ולאחר שאושרו כל הנקודות ניתן אישור סופי בצורה פורמלית. על מנת להקל בתהליך הארגון מכשיר אנשי מקצוע מאושרים בתחום Accredited professional  הנדרשים לעמוד במבחנים שונים על מנת לקבל הסמכה זו. כיום בכל משרד תכנון מודרני מספר מומחים כאלו המלווים את התכנון. בישראל מספר מצומצם של אנשי מקצוע האוחזים באישור זה.  יהושפט אהרוני  ממשרד אסא אהרוני מהנדסים יועצים בע"מ הינו המהנדס הישראלי הראשון שאוחז בתעודה כזו והיחידי  שליווה עד כה פרויקטים מתכנון ועד הסמכה בארץ והינו בעל ניסיון גם בפרוייקטים בחו"ל. תהליך הערכה מתחיל עם תחילת התכנון הבניין ומסתיים לאחר איכלוסו. 
 
Comments