שלא יעבדו עליכם: מה זו באמת שכונה ירוקה?

פורסם: 26 בנוב׳ 2011, 10:23 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 26 בנוב׳ 2011, 10:25 ]

הקבלנים והעיריות מנסים לשווק באגרסיביות שכונות ירוקות? כדאי שתבדקו כמה פרמטרים חשובים: מערכות המים, התחבורה והאנרגיה

יעל דורי | 23/11/2011 15:08
תגיות: בנייה ירוקה,בנייה אקולוגית
 
בעקבות ההכרה הציבורית המתרחבת והולכת בחשיבות השמירה על הסביבה וב"בניה הירוקה" , מתחילה המושג "שכונה הירוקה" להיות רווח בשוק הנדל"ן . הכרה זו מציבה אתגר חדש בפני החברה הישראלית ומוסדות השלטון. על משרדי הממשלה לקבוע אמות מידה לשימוש בהגדרה "שכונה ירוקה" כדי שהציבור יוכל להבין מה מגיע לו ומה הוא מקבל, ובכדי שקבלנים ויזמים יוכלו לפעול ליישומן בשטח תוך חשיבה כוללנית והתחשבות בגורמים שהם מעבר לתכנון הפרטני.

שכונה ירוקה מתחילה בתכנון במיקום בשטח המתאים תוך התחשבות בפרמטרים של קרקע, מים ואנרגיה שיחד מיישמים עקרונות הבניה הירוקה בראיה כוללנית. מבחינת מיקום השכונה, עליה להיות צמודה ליישוב קיים, כהמשך של המרחב הבנוי, ולהישען על המשך התשתיות הקיימות. שכונה ירוקה לא תיבנה על גבי קרקעות ערכיות מבחינה סביבתית ונופית או במנותק מיישוב קיים.

מבחינת תכנון ייעודי הקרקע – שכונה ירוקה הינה אגד של רחובות עירוניים והיא בנויה בצפיפות יחסית, לאו דווקא לגובה, וכלול בה ערוב שימושים של מגורים, מסחר ותעסוקה, יחד עם מערך של מרחב ציבורי, המורכב משטחים ציבוריים פתוחים וממוסדות ציבור. שכונה ירוקה יוצרת כר להתפתחות חיי רחוב ערים, להיווצרות קהילה ומונעת היווצרות של חיי פרוור גם בשכונות שנמצאות בתוך הערים.
התלות במכונית

מבין העקרונות של שכונה ירוקה ישנה הקפדה על נגישות רגלית למוקדים הציבוריים בשכונה, פיתוח מערך נתיבי אופניים וחניות לאופניים וכן תחבורה ציבורית מתאימה. התלות ברכב פרטי היא אחד הגורמים שיש למגר בתכנון השכונה הירוקה.

בנוגע לחסכון באנרגיה כמו בבניין בודד, יש לערוך סקר אקלימי מקדים ולתכנן את העמדת המבנים ואת הגבהים הרצויים של חלקי השכונה השונים, כך שייוצרו במקום האפשרויות לחסכון באנרגיה. כיווני הרחובות ישפיעו על ההצללות שתושגנה בהם, גבהי הקרקע בשכונה ישפיעו על אפשרויות האוורור ועוצמת הרוחות והעמדה נכונה של המבנים כבר בשלב התכנון הכולל תיתן את האפשרות לתכנון פרטני נכון בבניה עצמה.

במגמת ההסתכלות הכוללת מעבר לבנין הבודד, ישנן מערכות נוספות כגון מערכת סילוק הפסולת ואפשרויות המיחזור, מערכת ניקוז מים שכונתית שתאפשר החדרה מקומית למי תהום, מניעת עומס על המערכת הכוללת שימוש חוזר במים ועוד.

הקהילה

פן חשוב נוסף של שכונה ירוקה הוא הפן החברתי שיוביל לאפשרות של היווצרות קהילה. בשכונה ירוקה יש להקצות אחוז גבוה של דיור בר השגה וכן להקפיד על תמהיל מאוזן של גדלי יחידות הדיור. מעבר לכך חיי הרחוב שיכולים להיווצר במרחב ציבורי מזמין, הנגישות הנוחה על ידי תחבורה ציבורית, אופניים והליכה ברגל יובילו יחד לחיי קהילה משותפים ומקיימים .

מחקרים רבים הוכיחו כי פרמטרים אלו מחזקים בקרב התושבים את תחושת ההזדהות עם מקום המגורים ואת שביעות הרצון ממנו. אלו גורמים לירידה בפשיעה ובאלימות, להגברת תחושת הביטחון האישי, להגברת הפעילות החברתית ולשמירה על ערכי התרבות המקומיים.

בעולם קיימים כבר כלי מדידה לשכונות ירוקות, אשר נקבעים ע"י מועצות לבניה ירוקה במדינות שונות ועל ידי הארגונים המובילים בתחום – אם זה בארה"ב, שם ערכו ב 2007 את LEED ND (Neighborhood Development) או אוסטרליה , בכלי מדידה הקרוי Green Star Communities. כלי מדידה אלו מייצגים אופן חשיבה כוללני, תוך התחשבות בגורמים שהם מעבר לתכנון הפרטני.

אדם טבע ודין והמועצה הישראלית לבניה ירוקה עורכות בימים אלו עבודה, בה יותאמו אמות מידה אלו כמו נגישות, תחבורה ציבורית, דיור בר השגה, ציבוריות המרחב בשכונה ועוד, לתנאי הארץ ולאופן התכנון אצלנו. בעבודה מוצגים עקרונות תכנוניים לשכונה ירוקה, יתרונותיהם וכן הפרמטרים הנדרשים והרצויים להגדרת "שכונה ירוקה".

המועצה הישראלית לבנייה ירוקה בשיתוף בית ונוי מקיימות ב-30 בנובמבר 2001 את הכנס הבינלאומי השני לבנייה ירוקה במרכז האירועים והקונגרסים 'אבניו', קריית שדה התעופה. הכנס הינו חלוץ בתחומי הבנייה הירוקה וידון בנושא על כל היבטיו, מיישום תכנון עירוני בר קיימא, עיצוב פנים המבוסס על עקרונות הקיימות, ועד הטמעה קפדנית של עקרונות הבנייה הירוקה במגה פרויקטים, כדוגמת האולימפיאדה בלונדון.


כתבות קשורות:
 
Comments