צובעים בלבן את הגגות וחוסכים אנרגיה

פורסם: 22 ביולי 2010, 15:30 על ידי: Sustainability Org
התייעלות אנרגטית בארה"ב: שר האנרגיה האמריקאי הציג תכנית לאומית להקמת "גגות קרים"
 
21/07/2010 נתי גרנץ - פורטל תשתיות

סטיבן צ 'ו, שר האנרגיה של ארה"ב הודיע על סדרה של יוזמות שיצאו לדרך ליישום טכנולוגיות "גגות קרים" על מתקני משרד האנרגיה ומבני הממשלה הפדרלית. גגות קרים הם גגות בהם נעשה שימוש בצבע או ציפוי מיוחד כדי שהגג החזיר את חום השמש ולא יבלע אותו. בליעת קרני השמש על ידי משטח גורם להתחממותו, החזרת קרני האור מפחיתה את התחממות של המשטח. שימוש בגגות קרים משפר את יעילות המבנה באמצעות צמצום עלויות הקירור בימי החום, ובכך גם להביא לקיזוז פליטות הפחמן של ייצור האנרגיה הנחסכת.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה ושר האנרגיה צ'ו הבהירו כי הממשלה הפדרלית צריכה שיהיה לה תפקיד בהובלת האומה האמריקאית לעבר עתיד בר קיימא. כחלק מהמדיניות הסביבתית שלה התחייבה הממשלה הפדרלית בהנחיית הנשיא אובמה, להפחית את פליטת גזי החממה שלה ב -28אחוז עד 2020. בועידת קופנהגן הציע אז אובמה הפחה של 17 אחוז בלבד. כחלק מהמאמץ הזה, השר צ'ו הורה לכל משרדי האנרגיה להתקין גגות קרים בזמן בניית גגות חדשים.

"השימוש בגגות קרים, היא אחת הדרכים המהירות להפחתת פליטת הפחמן הגלובלית, בעלות נמוכה ביותר. ובכך ולהתחיל בעבודה הקשה של האטת שינוי האקלים", אמר שר האנרגיה צ 'ו. "באמצעות הוכחת היתרונות של גגות קרים על מבני הממשלה, ניתן להוביל את האומה לעבר עוד שיטות בנייה בת קיימא, תוך הפחתת פליטות הפחמן וחסכון כספי עבור משלמי המסים."

קירור גגות וכבישים בערים יכול להאט את ההתחממות הגלובלית בשנתיים

משרד האנרגיה הוציא מכתב לראשי סוכנויות פדרליות אחרות המעודד אותם לנקוט צעדים דומים במתקנים שלהם. במכתב מפורטות הנחיות טכניות לגבי סוגים של חומרי ציפוי לגגות והתאמת סוג הגג לחומרים שונים. בנוסף הקימה משרד האנרגיה מחלקת מחקר ליצירת אמצעי בדיקה מתקדמים, ניהול "איי החום העירוניים" לכימות התועלת הישירה של האטת ההתחממות הגלובלית משימוש בטכנולוגיות גגות קרים. המשרד מפתח גם את הפעילות הבינלאומית הכוללת מעקב הפריסה של גגות מגניב על המבנים במגזר הציבורי והפרטי, שיתוף שיטות עבודה מומלצות, פיתוח כלים למדידה טובה יותר, והעברת מסר היעילות של גגות קרים.

גגות וכבישים מכסים כ-65 אחוז מכלל השטח הבנוי באזורים אורבאניים. הגגות והכבישים הכהים סופגים חום כה רב עד שהם יוצרים "איי חום עירוניים" בה העיר חמה בצורה משמעותית לעומת אזורים כפריים קרובים, מחקר שנערך לאחרונה על ידי המעבדה הלאומית האמריקאית לורנס ברקלי (LBNL) מצא כי קירור הגגות והכבישים בערים ברחבי העולם יכולים לעזור להפחית משמעותית את הביקוש למיזוג אוויר, לקרר ערים שלמות, ויכול לעכב את אפקט החממה של עד שנתיים של פליטת דו תחמוצת הפחמן בעולם.

למינהל לביטחון לאומי גרעיני – סוכנות נפרדת בתוך משרד האנרגיה של ארה"ב, יש כבר יותר משני מיליון מטר של גגות קרים באתרים שונים ברחבי ארה"ב. הסוכנות מדווחת על חיסכון ממוצע של 500,000 דולר בשנה בעלויות האנרגיה ומצפה לחסוך יותר מ 10 מיליון דולר במשך 15 השנים הבאות. מטה משרד האנרגיה והמעבדות הלאומיות באיידהו ובניו יורק יהיו הפרויקטים הראשונים בהם יכוסו 350,000 רגל של גגות קרים שיחסכו אלפי דולרים עבור משלמי המסים כל שנה.

בארץ נוהגים לצפות את הגגות השטוחים עם זפת כדי למנוע חדירת מים בחורף. בשל החום וכדי למנוע שהזפת תימס יש הצובעים בשכבת סיד בצבע לבן את הגג, אז אולי אפשר להוסיף שכבת נוספת של צבע לבן ולהפוך את הגג ללבן לגמרי?
 
Comments