בניה ירוקה - איוורור טבעי

פורסם: 4 במאי 2012, 10:52 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 4 במאי 2012, 10:53 ]

בחום הגדול של אוגוסט, כולנו רוצים מזגנים, והרבה. עם זאת, אם נשקיע מחשבה בתכנון נכון - כמובן עוד בשלב המחשבות הראשוניות על האדריכלות ועיצוב הפנים -של האוורור הטבעי בבית, יתכן ונוכל לצמצם במידה ניכרת את מספר השעות בשנה בהם אנחנו לא יכולים לנשום בלי מזגנים, נחסוך בהוצאות החשמל וגם נתרום לרווחתו שלכדור הארץ.

זאת, דרך אגב, הדרך הנכונה למושג שמרבים להשתמש בו היום -- בניה ירוקה:

לבנות בשכל, בצניעות, ולנצל משאבים טבעיים.

חלונות פינתיים:

חדר שיש בו חלונות בשני קירות , במקום בקיר אחד, הוא כמובן מאוורר יותר, ונכנסת אליו רוח טבעית מכיוונים שונים. מעבר לכך, על ידי מיקום מושכל של החלונות נוכל גם לתת לחדר את הדגשים החשובים לנו - למשל, ליצור פינת אוכל שהיא אכן "פינה" אמיתית בתוך חלל גדול יותר.

''

בתמונה: פינת אוכל, חלונות פינתיים

ועוד פינת אוכל עם חלונות פינתיים

חלון נוסף "מעבר לפינה" יעשיר כל חלל במבטים נוספים החוצה, וייתן תחושה של קשר חזק יותר בין פנים לחוץ. חדר עם חלונות בשניים מקירותיו תמיד יהיה נעים יותר מאשר חדר עם חלון אחד בלבד.

''

בתמונה: לסלון המקורי הייתה וויטרינה אחת גדולה , ותוספת חלון האקווריום מעבר לפינה הפכה את הגינה לחלק מהסלון, ואפשרה כניסת אוויר נוסף אליו.

חלונות גבוהים:

כידוע, אוויר חם עולה למעלה. עמדו על סולם, ותרגישו את הצטברות האוויר החם קרוב לתקרה! אם נעיף אותו משם, הטמפרטורה בחדר כולו תרד פלאים. לכן: חלונות גבוהים, בפתיחת קיפ (עם ציר תחתון) .
''

בתמונה: חלונות קיפ עליונים מעיפים את האוויר החם המצטבר ליד התקרה.

החלונות הגבוהים , מעבר לכך שהם מעניקים לחדר איוורור טבעי, גם גורמים לחלל כולו להראות גבוה יותר, ולכן גם גדול יותר ונעים יותר.

http://cafe.themarker.com/image/1661978/

בתמונה: חדר קטן מאוד נראה גדול בהרבה בזכות חלון גבוה

חלונות בין החדרים:

מעל לדלתות החדרים ניתן להתקין חלונות קיפ דומים, כדי לאפשר צירקולציה של אוויר בכל הבית.

''

בתמונה: חלון קיפ מעל לדלת תורם לזרימת האוויר בבית

מאווררים:

פעם הרבו להשתמש בהם, והיום שוב הם חוזרים, במגוון צורות, מחירים ועיצובים. הרוח שהם מייצרים גורמת לתחושה של קרירות – וכבונוס, הם גם מעיפים את היתושים.

''

בתמונה: מאוורר מעל אי במטבח

ובגג רעפים:

בנוסף לבידוד נכון ולאורור חלל הגג, כדאי להתקין חלון עליון במישור הרעפים - שוב, כדי לאפשר לאוויר החם לעלות למעלה ולצאת החוצה. חלון כזה נותן אור רב לחדר, ומוסיף לו גם נופך רומנטי - מה יותר יפה מלשכב במיטה ולראות את השמים דרך החלון?

''

''

בתמונות: חלון בגג רעפים מוסיף אפשרות אוורור (וגםקסם רב) לחדר עליית הגג

כל התמונות הן של פרויקטים שבצע משרדי אורלי ערן - אדריכלות ועיצוב פנים

Comments