התחום האפור של הבניין הירוק

פורסם: 7 באוג׳ 2012, 5:27 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 7 באוג׳ 2012, 5:27 ]

איך נדע שבניין, שכונה או עיר הם באמת ירוקים? שימו לב למחיר, לתקן המוצג וכדאי לבדוק גם את סביבת המגורים. מדריך קצר

הילה ביניש, 7/8/2012
 
תגיות: בנייה ירוקה
נדמה כי בשנים האחרונות ישראל מדביקה את הפער של הבנייה הירוקה ביחס למדינות מפותחות אחרות בעולם. כך, תחת כל עץ רענן אנחנו מתבשרים כי עוד שכונה ירוקה קמה ועוד עיר ידידותית לסביבה צומחת. בניין ידידותי לסביבה בשכונה בריאה הפך להיות מטרנד לצו השעה והנוגעים בדבר, החל מיזמים וכלה בראשי רשויות, מבינים שאם ברצונם למשוך אוכלוסיות חדשות, עליהם "לספק את הסחורה".
השכונה הזו באמת ירוקה?
השכונה הזו באמת ירוקה? צילום המחשה: יוסי אלוני
אולם האם ביכלתנו לדעת האם הבניין, השכונה או העיר הירוקה באמת כאלה? המציאות מוכיחה שרשויות בישראל צריכות לעבור עוד כברת דרך בכדי להיות ירוקות וכך גם בנוגע לבניינים שנבנים בשנים האחרונות בינות לפארקים ולגנים מוריקים. כך, לא אחת הסביבה הפורחת מסתירה מציאות אפורה של טיפול לקוי בפסולת, זיהום אוויר באזור, בזבוז אנרגטי, שימוש מוטעה במים להשקייה ואלה רק דגימה קטנה מסדרה ארוכה של נזקים וחוסר התחשבות אמיתית בסביבה.

איך בונים עתיד ירוק?
בחזרה לעתיד: בנייה ירוקה מודל 2051
בנייה ירוקה אינה מעלה את מחירי הנדל"ן
הבית של ננה: אודי תגרי בונה בית ירוק במושב

בכדי לעזור לכם להתמצא ולבחון האם מקום המגורים או העבודה שלכם עונה על סטנדרטים "ירוקים", אנו במועצה הישראלית לבנייה ירוקה ריכזנו עבורכם סדרה של הנחיות פשוטות בכדי להמנע מליפול למלכודת של הטעיה השיווקית המכונה ההתיירקקות ("גרינווש"):
חפשו את התקן

התקן הישראלי החדש לבנייה ירוקה של מכון התקנים הישראלי אושר לפני שנה לאחר עבודה אינטנסיבית שכללה מעורבות מצד עשרות אנשי מקצוע בתחום והובלה של משרדי ממשלה וביניהם המשרד להגנת הסביבה.

כיום, במכון התקנים הישראלי ישנם כ-180 פרוייקטים בתהליך הסמכה ועוד כ-21 בניינים שכבר הוסמכו (כולם על פי התקן הישן) ומגמה זו רק תלך ותגדל. התקן החדש מעמיד את ישראל בשורה הראשונה עם סטנדרטים עולמיים ויתרה מכך, היותו עומד לביקורת ולשינוי מתמיד, מחייבים אותו להשאר עדכני ולהתאים עצמו לסטנדרטים ולצרכים המשתנים.

בניין שהוא ירוק ונבנה על פי תקן לבנייה ירוקה, יראה חיסכון בהוצאות של מים ואנרגיה כבר בשנה הראשונה לקיומו, ולראיה, בניין אקו-טוואר של חברת האחים עזורי (הממוקם ברחוב המסגר בתל אביב) נבנה על פי תקן ה-LEED האמריקאי, ומראה נתוני חיסכון מרשימים של כ-33% חיסכון בהוצאות החשמל בהשוואה לבניין ייחוס דומה וכן חיסכון במים שעולה על 70%.

ערכו בדיקה מקדימה סביב מקורות מידע קיימים

בשנים האחרונות מתחזקת מגמה שבה הרשויות מחוייבות במסירת מידע לתושבים. כיום חלק ניכר מהמידע הסביבתי נגיש בצורה קלה וידידותית יחסית באתרים רלוונטיים של הרשות המקומית, המשרד להגנת הסביבה או איגודי ערים שמתפקידם לפקח ולנטר את נתוני זיהום האוויר באזור.

אל תתפתו ללכת שולל אחר הגינה המטופחת בחזית הבית. היום יש מקום לבוא לרשות בדרישות נוספות, החל מצעדים לצמצום זיהום האוויר וכלה ביצירת שבילי אופניים עבורכם ועבור ילדיכם.

שימו לב למחיר

הקפדה על סטנדרט ואיכות בניה ירוקה מתבטא לעיתים בעלויות בניה יקרות יותר (אחוזים בודדים). היתרון הוא שהתמורה מתקבלת בחסכון כספי בשימוש נכון במשאבי הטבע כגון אנרגיה ומים. לכן, דירות בבניין שמתהדר ירוק ובמחיר אטרקטיבי במיוחד ביחס לסביבתו, אמור לעורר חשד.

במקרים שכאלה עליכם לדרוש לדעת על פי איזה סטנדרט של בנייה ירוקה נבנה הבניין, האם זהו סטנדרט מוכר? אם לא קיים תקן, מה הופך את הבניין לירוק? אילו אלמנטים ירוקים הוטמעו בו ומה עושה אותו לשונה מכל בניין אחר?

גם בניין ישן יכול להיות ירוק

מגמה הולכת ומתרחבת של בניינים בישראל היא לעבור "שיפוץ ירוק". היום כבר יש חברות שמתמחות בתמ"א 38 ירוק ואחרות שמטמיעות פתרונות ירוקים בבניינים קיימים וכך מתאימים עצמם למציאות עכשווית.

יחד עם זאת, גם במקרים כגון אלה חשוב לבחון האם ועד כמה אכן השיפוץ הוא ירוק. האם מערכת הקירור שהותקנה עומדת בדירוג אנרגטי נמוך? האם הקבלן השתמש בחומרים ממוחזרים ולחילופין, האם דאג לפנות את הפסולת הנוצרת מהשיפוץ לאתרי הטמנה מוסדרים ולא השליכה בשטח פתוח בניגוד לחוק?

מחובתכם להתעניין ולשאול שאלות כגון אלה כדי להבטיח שהחזות והאלמנטים המודרניים מלווים גם במינימום פגיעה בסביבה. 

חובה צרכנית

הזכות לבחור לגור או לעבוד בבניין ירוק טומנת בחובה חובה צרכנית לוודא כי התנאים להיותו ירוק אכן מולאו וזאת, כדי לעזור להסדיר את התחום ובעיקר, לוודא כי דאגתנו האמיתית לסביבה לא הולכת שולל. אם וידאתם כי אכן כל התנאים מולאו והבניין עומד בתקן מוכר וידוע, אתם יכולים להיות מרוצים כפליים, מהבחירה הנבונה כלפיכם וכלפי הסביבה בה אנו חיים.

הכותבת הינה מנכ"לית המועצה לבניה ירוקה. הכנס השנתי של המועצה יערך ב-5 בספטמבר במרכז "נא לגעת" בתל אביב.

 
Comments