אוטו-אגרונום: "השורשים עובדים בשבילנו"

פורסם: 9 בנוב׳ 2012, 2:10 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 9 בנוב׳ 2012, 2:12 ]

החברה פיתחה שיטה חדשה להשקיית צמחים לפי הצרכים שלהם. באמצע השדה מוצב מעין סיר שלוכד שורשים של צמחים, ודואג שהם יצמחו כך שחיישנים של החברה באים עם השורשים במגע רציף

גלי וינרב, 8/11/12

אוטואגרונום ישראל בע"מ

מייסדים: ניסים דניאלי, ישעיהו רדלר, איתן ישראל

המוצר/שירות: שיטה ייחודית לבקרת השקיה על בסיס חיש השורש

היקף הגיוס עד כה: 3 מיליון שקל בהון ושווה כסף מהמשקיעים

"נניח שיש לכם שתי אפשרויות לעזור לאדם צמא שרוצה לשתות מים: אחת היא לזרוק עליו דלי מים מדי פעם, והשנייה היא להכניס לפיו כפית מים בכל פעם שהוא פותח את הפה. בשיטה הזו, השתייה יעילה יותר וכשאותו אדם יפסיק להיות צמא - הוא לא יפתח את הפה, עד ששוב יהיה צמא. הנה, עניתם במדויק לצרכים שלו וגם בזבזתם פחות מים". כך אומר ניסים דניאלי, מנכ"ל חברת אוטו-אגרונום.

החברה פיתחה שיטה חדשה להשקיית צמחים לפי הצרכים שלהם. באמצע השדה מוצב מעין סיר שלוכד שורשים של צמחים, ודואג שהם יצמחו כך שחיישנים של החברה באים עם השורשים במגע רציף. "השורשים עובדים אצלנו", אומר נועם אילוביץ' סמנכ"ל הפיתוח העסקי של החברה. "הם אומרים לנו מה הצמח צריך".

המהפכה שאוטו-אגרונום מעוניינת להשיג היא משולשת: פעם אחת, השקיה על פי הצורך, בטפטוף ולא בזרם. "כשמטפטפים מים הם נעצרים קרוב יחסית לפני הקרקע, ואז מחלחלים לצדדים ומשקים את כל השדה. כאשר שופכים זרם מים חזק, הוא חודר דרך השכבה העליונה ונכנס ישר לתוך מי התהום שמזדהמים בדשנים חקלאיים".

השקיה בטפטוף, נציין, היא כבר מוכרת, אבל החידוש כאן הוא תוספת של טפטוף המים ממש על פי הצורך. "מהפכה נוספת היא החמצן", אומר דניאלי. "מקדמת דנא איכרים חרשו את האדמה כדי להעשיר אותה בחמצן. כשאנחנו אוספים נתונים מן השורש ומתכננים כיצד להשקות אותו, כמות חמצן היא הנתון החשוב לנו ביותר. באמצעות הבקרה שלנו הצמח יכול לקבל עד פי 10 חמצן".

המהפכה השלישית היא תמהיל דישון שמתאים לתנאים משתנים. "אני לא צריך לחשב את כל התנאים הסביבתיים באדמה. הצמח מספר לי. אנחנו כבני אדם, עם כל הכבוד, לא יכולים לדעת מה הצרכים שלו בגלל מורכבות העניין".

- איך זה נעשה היום בחקלאות המודרנית? בלי חיישנים בכלל?

"אם ניקח בחשבון אפילו רק את החקלאים שמשקים בטפטפות, הרי שגם הם ברובם בוחרים את כמות ההשקיה לפי טבלאות. כך למשל, 'בננות בחודש מרץ בשער הגולן, משקים ב-X מ"מ מים לדונם'. הם פועלים הרבה על פי האינטואיציה שלהם. מבט בצמח מספר לחקלאי המנוסה על הצרכים שלו, אך לא באופן מדויק, וזאת רק כשהחקלאי הופך כבר מנוסה בגידול מסוים".

אוטו-אגרונום הוקמה על ידי ישעיהו רדלר, מומחה לאלקטרוניקה בעל חברת לפיתוח מערכות משובצות מחשב המספק שירותי פיתוח לחברות המובילות בשוק הישראלי, ובין היתר לכל חברות התעשייה הצבאית. הוא חבר לניסים דניאלי, איש מחשבים מגיל צעיר וחקלאי מקיבוץ מבוא חמה. שאיפתו לחבר בין העולמות הובילה אותו להקמת "רותם דן 88", חברה בולטת בתחום בקרת הלולים, המדגים, בקרת אקלים בחממות והשקיה.

המערכת הנוכחית כבר רושמת מכירות ראשוניות ואף סיימה את השנה שעברה ברווח זעיר. אולם, "מדובר בשוק שמרני והדרך היחידה לשכנע אותם לאמץ מוצר היא להציע להם אותו (בחינם) לניסיון, ולגבות תשלום בהדרגה עבור השירות. לשם כך צריך הון ראשוני משמעותי". החברה טרם גייסה הון ראשוני אך מעריכה את השקעת השותפים בה ב-3 מיליון דולר בכסף ושווה כסף. "יש לנו משקיעים מכל העולם שמתעניינים בנו", אומר דניאלי.

 
Comments