פיתוח חדש: סוללה חשמלית מהפכנית

פורסם: 9 בפבר׳ 2011, 9:28 על ידי: Sustainability Org

בטכניון מפתחים סוללה בעלת תוחלת חיים ארוכה. החוקרים קיבלו מענק של 5 מיליון דולר מקרן הנאמנות ע"ש מיליארדרית הנדל"ן ליאונה הלמסלי

אלכס דורון | 9/2/2011 9:19
תגיות: טכניון, סוללה, חסכון בחשמל

מוסד הטכניון בחיפה זכה למענק בסך 5 מיליון דולר לפיתוח סוללה חשמלית מהפכנית, בעלת תוחלת חיים ארוכה בהרבה מזו של כמה מהסוללות הקיימות. את התרומה הנדיבה העניקה קרן הנאמנות על שם ליאונה והארי הלמסלי.

קרן התרומות של מיליארדרית הנדל"ן והמלונאות האמריקאית קיימת מ-1999, והמענק שניתן לטכניון מיועד לפיתוח תוכניות מהפכניות בתחומי האנרגיה החדשים לצורכי אחסון אנרגיה, ולהחזרת מדענים ישראלים מצטיינים בעלי תואר שלישי ופוסט-דוקטורנטים מהאוניברסיטאות בחו"ל.

היעד שסומן עתה על-ידי הטכניון הוא לגייס ולהחזיר 6 מדענים מחו"ל ב-6 השנים הקרובות ולאפשר להם ליצור צוותי מו"פ בטכניון. בנוסף מיועד המענק לפיתוח סוללה חדישה, הממתינה לאישורי פטנט בארה"ב. הסוללה היא פרי מחקר של פרופ' יאיר עיןאלי מהפקולטה להנדסת חומרים ותוכנית האנרגיה של הטכניון.

הסוללה מבוססת על ננו-חלקיקים של סיליקון ואוויר והיא בעלת הספק של אלפי שעות, בלי שיהיה צורך להחליפה. חיי המדף שלה ארוכים, היא ידידותית לסביבה (לאחר ההתכלות היא הופכת לחול) ומיועדת להתקנים רפואיים שונים: משאבות לחולי סוכרת, מכשירי שמיעה (כיום הסוללה שלהם מחזיקה מעמד 10-7 ימים בלבד), ציוד צבאי ותחבורה. הדגם הניסויי שלה כבר פועל.

התורמת, ליאונה הלמסלי, נודעה בחייה הססגוניים ורכשה מוניטין בהתנהגותה הרודנית. הלמזלי, שנולדה כלנה מינדי רוזנטל להורים יהודים בניו-יורק, הלכה לעולמה ב-2007 בגיל 87 והותירה אחריה רכוש שנאמד ב-8-5 מיליארד דולר. בשעתו, כך דווח, ציוותה להקצות 12 מיליון דולר מרכושה עבור כלבת המחמד שטיפחה. כיום מנהלת את הרכוש קרן נאמנות התורמת לא מעט למחקרים ולפיתוחים המיועדים לשיפור החיים והבריאות.

בחייה סיפקה התורמת הלמסלי כמות אדירה של סיפורי רכילות עסיסיים - ואפילו זכתה לכינוי "מלכת הרשע והקמצנות". עובדת ביתה לשעבר אף הלשינה עליה על העלמת מס וסיפרה ששמעה אותה אומרת: "אנחנו לא משלמים מסים. רק אנשי ה'עמך' משלמים מסים". חרף הכחשותיה בנושא, נשלחה הלמסלי למאסר.

גזר הדין היה למאסר בן 16 שנה, אולם היא בילתה רק 19 חודשים בכלא ועוד חודשיים במעצר בית. בשיא פריחת חברת הנדל"ן שלה, היו בבעלותה נכסים שהם מסמליה המובהקים של ניו-יורק, וביניהם בניין האמפייר סטייט ולינקולן סנטר.

לכתבה באתר nrg
Comments