המבחן הגדול של המהפכה הסולארית

פורסם: 13 באוג׳ 2012, 11:31 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 13 באוג׳ 2012, 11:31 ]

שקיעתה של התעשייה במתכונתה הנוכחית היא הזדמנות בלתי חוזרת לפריצתן של חברות בעלות טכנולוגיה חדשנית בתחום הסולארי

מאת ליאור קוינטנר, 13/8/2012
 
תעשיית האנרגיה הסולארית העולמית נמצאת בגסיסה אטית וחובקת עולם. דווקא תחום זה, שמדינות כה רבות השקיעו בפיתוחו בשנים האחרונות, תלו בו תקוות גדולות והיה חלומם של גופים רבים - מוצא את עצמו בהליך של שקיעה.

בעשור האחרון השקיעו ממשלות המערב מאות מיליארדי דולרים במתן סובסידיות ומענקים לפיתוח התעשייה הסולארית. הנחת הבסיס של הממשלות היתה שהשקעה בפיתוח אנרגיה סולארית תדרוש בתחילה משאבים גדולים, אך תוך זמן לא רב, בהתחשב בקצב הפיתוח ובהשקעות, ההשקעה תוחזר ותהיה כלכלית הן למדינה והן לצרכן.

בעקבות מהלכים אלה, התהווה שוק בעל מאפיינים בועתיים והתקבלו סובסידיות בהיקפים עצומים, שיצרו תנאי חממה וגרמו ליצרנים לייצר כמויות גדולות של פאנלים סולאריים בטכנולוגיה מיושנת שבעיקרה לא השתנתה בעשרים השנים האחרונות.

החל ב-2008, ערב המשבר הכלכלי העולמי, הגיעו מניות החברות הסולאריות לשיאן תוך כדי ייצור כמויות אדירות של פאנלים סולאריים, בהסתמך על המשך תמיכת המדינות בתעשייה ובמדיניות הסובסידיות.

במקביל, נכנסו לתחום שחקנים חזקים מהמזרח הרחוק, בראשן חברות סיניות גדולות, כמו Suntech Power Holdings ו Yingli Green Energy Holdings, שהפכו את התחרות עמן לבלתי אפשרית.

ספרד היתה תמרור האזהרה הראשון להתנפצות הבועה. חלק ניכר מהמתקנים (במונחי ואט) שהוקמו בעולם ב 2008 נבנו בספרד, הודות לסובסידיות ממשלתיות לקידום אנרגיה נקייה, אך עם החרפת המשבר הכלכלי ב-2008, הקטינה הממשלה הספרדית באופן משמעותי את היקף הסובסידיות והגבילה את מספר המתקנים הסולאריים שתוכננו.

בשלב מאוחר יותר נשחקו הסובסידיות שהעניקו ממשלות גרמניה ואיטליה, שני השווקים המובילים בתחום זה, בין היתר, כדי לאלץ את התעשייה המקומית להתייעל, לאור כניסתן
האגרסיבית של החברות הסיניות בתחום. בנוסף, לאור הגברת התחרות עם החברות הסיניות שהחלו לייצר פאנלים באיכות גרמנית אך במחירים נמוכים משמעותית, נותר הענף עם מלאי עצום של פאנלים סולאריים, שהוביל לעודף היצע וירידת מחירים משמעותית.

בשנה האחרונה החלו היצרניות ברחבי העולם למכור באופן אגרסיבי את מלאי העודפים שברשותן בניסיון לייצר מזומנים ולהפחית את המלאי, מה שהוביל לירידה של עשרות אחוזים במחירי הפאנלים וליצירת אפקט דומינו.

בחודשים האחרונים התמוטטו חברות יצרניות מובילות בתחום, כמו Cells Q הגרמנית (שהיתה היצרנית הגדולה בעולם), Solar Solyndra ,Evergreen ואחרות. בנוסף, מחירי המניות של כל היצרניות האחרות, לרבות החברות הסיניות המובילות, נשחקו בעשרות אחוזים.

כיום יש חשש כבד לעתיד החברות הסולאריות בגרמניה, ולאור התהליכים שאירעו בשנה האחרונה קשה לצפות את עתיד התעשייה כולה לאור גלי ההדף שנוצרו כתוצאה מהתמוטטות השחקנים הגדולים בתחום.

שקיעתה של התעשייה במתכונתה הנוכחית היא הזדמנות בלתי חוזרת לפריצתן של חברות בעלות טכנולוגיה חדשנית בתחום הסולארי, שעד כה לא קיבלו את התמיכה הממשלתית הראויה מכח מדיניות הסובסידיות.

התחום הסולארי מחכה לישראל

באחרונה התבשרנו שממשלת ישראל הציבה לעצמה כיעד מוביל השקעה בפיתוח טכנולוגיות ישראליות בתחום משק החשמל, ולצורך כך תוקצה מכסה בהיקף של 50 מגה ואט על ידי המדען הראשי של משרד האנרגיה והמים למתקני חלוץ לייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות.

בהתאם להנחיית הממשלה, מתן עדיפות לפיתוחים טכנולוגיים ייחודיים בתחום הסולארי עתידים לתרום ליצירת ידע ייחודי בישראל ויחזקו את מעמדה של ישראל כמעצמת טכנולוגיה מתקדמת אף בתחום הסולארי.

מכסה של 50 מגה ואט היא טיפה בים הסובסידיות התומכות בטכנולוגיות מיושנות, אך יש בה כדי להראות על שינוי סדרי העדיפות בתחום ¬ אותו חייבת ממשלת ישראל להעמיד בראש סולם העדיפויות הלאומי.

הכותב הוא שותף במשרד עורכי הדין ארד ושות' ומייצג חברות טכנולוגיות ויצרניות בתחום הסולארי


כתבות קשורות:
 
 
 
 
 
 
Comments