SolarEdge מתכננת הנפקה בארה"ב, רוצה לגייס 100 מיליון דולר

פורסם: 20 בפבר׳ 2015, 10:12 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 5 במרץ 2015, 12:13 ]
עדיין לא ידוע אם תבחר בבורסת ניו יורק או בנאסד"ק. החברה מפתחת תאים פוטו-וולטאיים לתעשיית האנרגיה המתחדשת וצומחת במהירות במזרח הרחוק. לפי הערכות, שוויה עומד על בין 400 ל-500 מיליון דולר
אסף גלעד 08.09.14, 14:09

חברת הקלינטק הישראלית סולאראדג' (SolarEdge) מתכננת לצאת להנפקה באחת הבורסות בניו יורק בשנה הבאה ולגייס במסגרתה 100 מיליון דולר, כך לפי אתר בלומברג.

סולאראדג' מייצרת מערכות מבוססות שבבים לייעול פעילות פאנלים סולריים פוטו-וולטאיים ונחשבת כיום לאחת מהחברות הישראליות הצומחות בתחום הקלינטק, כאשר הכנסותיה מוערכות במעל 100 מיליון דולר בשנה והיא מתרחבת בעיקר בשוק האסיאתי. 

בכנס שערכה חברת המחקר IVC באפריל האחרון אמר המנכ"ל גיא סלע כי הכנסות החברה צפויות להגיע עד סוף השנה ל-150 מיליון דולר. תכניות לגיוס 100 מיליון דולר בהנפקה מרמזות על כך ששוויה של סולאראדג' עשוי לנוע בין 400 ל-500 מיליון דולר. 

גיא סלע, מנכ"ל סולאראדג'
גיא סלע, מנכ"ל סולאראדג' צילום: עמית שעל
למרות שהיא עוסקת בתחום עתיר הון כמו קלינטק, גייסה סולאראדג' עד כה 110 מיליון דולר ממשקיעים כמו קרן נורווסט (NVP), לייטספיד, ורטקס, ג'נסיס, אופוס, וואלדן וג'נרל אלקטריק.

הנפקה בשוק בעייתי 

בתוך סולאראדג' מדברים על הנפקה כבר כמה שנים, ועם זאת החברה פעילה בשוק סוער למדי שחשוף למחירים התזזיתיים של הפאנלים הסולאריים. מאז שנת 2011 צנחו מחירי הפאנלים הסולאריים, בכ-90%, במקביל להצפת השוק באשראי סיני ובפסי ייצור סיניים באיכות מערבית.

לוחות סולאריים
לוחות סולאריים

ענקיות כגון בוש וסימנס יצאו מהשוק, האחרונה אף פיטרה מאות עובדים במסגרת חברת סולל אותה רכשה בעשור שעבר, וגם סאנטק הסינית, שבעבר נסחרה ב-16 מיליארד דולר, פשטה את הרגל. ועם זאת, מחירי הפאנלים הסולאריים דווקא צפויים לגדול, אפילו ב-60% עד שנת 2015, לפי החברה.

ולמרות זאת, ההוזלה במחירי הפאנלים הסולאריים דווקא מיטיבה עם סולאראדג', שאינה מייצרת פאנלים אלא מוכרת מערכות אלקטרוניות המייעלות את פעילותם. זאת על ידי כיוונון פעילות הפאנל בהתאם לכמות הלכלוך והצל המוטל עליו. החברה פעילה בשוק הפאנלים הסולארים הפוטו-וולטאיים, אלה המותקנים על גגות של מוסדות, מבנים ציבוריים ופרטיים ומאפשרים גם למכור חשמל לחברות החשמל. לטענת סולאראדג', היא מאפשרת לשפר את ההכנסה מהרשת הסולארית הביתית בעד 25%. המערכת נמכרת כיום לחברות הגדולות בעולם שעוסקות בפריסת פאנלים סולאריים על גגות ומשווקות להן ציוד - חברות כמו סולאר סיטי, החברה הגדולה בתחום בארצות הברית שביצעה הנפקה מוצלחת בסוף השנה החולפת, וכן הענקיות היפניות סאניו, מיצובישי ופנסוניק. כיום מותקנות 2 מיליון מערכות של סולאראדג', ומייצרות 0.85 גיגה-וואט.


לכתבה בכלכליסט


SolarEdge עד 25% יותר מכל מערכת סולארית אחרת

לחברת SOLAREDGE פתרון ייחודי שמקטין את הפסדי האנרגיה וממקסם את הפקת החשמל הסולארי של מערכת מונה נטו בעד 25% יותר מפתרונות אחרים.
מה מבדיל את מערכת סולאראדג' ממערכת מונה נטו סטנדרטית?
בזכות יחידות מיצוי ההספק (אופטימייזר) הקטנות והחכמות, מנוטרלים במערכת סולארית של סולאראדג', הגורמים אשר מפחיתים את ייצור החשמל במערכת אנרגיה סולארית סטנדרטית

Photon magazine

מהם הגורמים המפחיתים את ייצור החשמל הסולארי ?

קיים מקור עצום של סיבות להורדת התפוקה של פאנל סולארי
כעת כשברור לנו ההבדל בין מערכת סולארית Solaredge לבין מערכת חשמל סולארי רגילה, נעבור על המקרים הרבים בהם נוצר פער בייצור חשמל בין הקולטים במערכת חשמל סולארי.

1. טמפרטורת הפאנלים במערכת ייצור חשמל סולארי אינה אחידה – ככל שהפאנל חם יותר התפוקה קטנה יותר
2. הצללה על חלק מפאנלים ואפילו על חלק מפאנל בודד.
3. לכלוך ו/ או אבנית על הפאנל.
4. התיישנות הפאנל – הזקנה משפיעה על יעלות ייצור החשמל בכל קולט במידה שונה.
5. גם כשהפאנלים חדשים קיים הבדל בין יכולת הייצור שלהם.
6. תוחלת החיים של הפאנלים משתנה ולעיתים אנו נאלצים להחליף פאנל.
7. ממירי מתח שונים במערכת.
8. זויות קרינה שונות
9. במקרה של מערכת סטנדרטית - בעת תיקון פאנל תקול משביתים את כל המערכת ואילו במקרה של מערכת סולארית סולאראדג' רק הפאנל 
        הבודד מנוטרל והמערכת ממשיכה להפיק אנרגיה חשמלית.
10. לסיכום:
a. במערכת מונה נטו סטנדרטית יכולה ירידה בייצור החשמל של פנל בודד להשפיע על כל המערכת הסולארית ולגרום לירידה בתפוקת ייצור החשמל הכללית.

b. במיוחד במקרי כשל של פאנל בודד שעלול לנטרל את ייצור החשמל בכלל המערכת עד לסיום התיקון.

commercial2.jpg

איך זה בעצם עובד ?

הפנלים (קולטי שמש) במערכת סולארית סטנדארטית מחוברים בטור חשמלי. כך יוצא שהזרם מכלל הפאנלים הינו הזרם שמפיק הפאנל החלש ביותר, שמייצר הכי פחות אנרגיה חשמלית.
כתוצאה מכך יפיקו כל הפנלים המחוברים בטור לפנל החלש הספק נמוך משמעותית .

במערכת סולארית סולאראדג' כל אחד מהפאנלים הסולאריים מחובר ליחידת מיצוי הספק משלו.  וכך אינו משפיע על יתר הפנלים.
החיבור הטורי נעשה בין יחידות מיצוי ההספק עצמן, באופן כזה שכל אחת תורמת את ההספק המופק מהפנל אליו היא מחוברת וללא הפרעה ליחידות אחרות.
בדרך זו מעביר כל פאנל את ההספק הגבוה ביותר אל ממיר המתח. 
בהתחשב בכל גורמי השונות בין הפנלים, טכנולוגיית סולאראדג' מסוגלת להפיק עד 25% יותר מכל מערכת סולארית אחרת. 

חשוב לדעת!
תפוקת מערכת פוטוולטאית יורדת ככל שהיא מתיישנת מסיבות רבות, כגון: התיישנות הפאנלים, לכלוך ואבנית שמצטברים על הפאנלים ועוד.

למצגת Solaredge

ההשקעה במערכת מונה נטו מתבטאת גם בעלות המערכת בזמן הקניה וגם בזמן החזר ההשקעה על המערכת.
יתרונה הגדול של מערכת סולארית סולאראדג' מתבטא בנצילות גבוהה לאורך כל חיי המערכת, מכאן יוצא שמערכת מונה נטו סולאראדג' מחזירה את ההשקעה מהר יותר מכל מערכת אחרת וגם מפיקה יותר חשמל סולארי (והכנסות) לאורך כל חיי המערכת.

פער הנצילות בין כל פאנל ופאנל עולה לאורך הזמן.
בעוד מערכת מונה נטו סטנדרטית מפיקה חשמל על פי נצילות הפאנל החלש ביותר, מערכת סולארית סולאראדג' מפיקה חשמל סולארי בנצילות המקסימאלית של כל פאנל ופאנל.



הפסדים כתוצאה מניטור לקוי או העדר ניטור

יתרונות נוספים ובלעדיים למערכת סולאראדג'
1. במקרה של מערכת סטנדרטית - כאשר יורדת התפוקה של פאנל בודד במערכת אנרגיה חשמלית (בעקבות לכלוך, התיישנות או הצללה,) תפוקת כל המערכת יורדת ובדרך כלל אייננו יודעים על כך. בקלות היינו יכולים להפיק יותר מהמערכת ואנו לא עושים זאת כי אנינו מודעים לכך שיש בעיה או היכן הבעיה אנו נאלצים לעבור מפאנל לפאנל ואל הממיר והכבלים בניסיון לאתר את מקור בריחת האנרגיה.
       במקרה של מערכת סולארית סולאראדג – כשבפאנל אחד יורדת התפוקה יתר המערכת ממשיכה להפיק אנרגיה באותה עוצמה. 
בנוסף מערכת הניטור של סולאראדג' המנטרת כל פאנל בנפרד מורה למנטר איזה פאנל דורש בדיקה/תיקון.
2. מערכת סולאראדג' דורשת כחצי מכבילת הסטרלינגים שנדרשת במערכת מונה נטו סטנדרטית
3. עלות ממירי מתח סולאריים במערכות סולאראדג' קטנה מאשר ממיר מתח סולארי סטנדרטי.
4. במקרה של מערכת סטנדרטית – יש צורך למקם פאנלים פוטוולטאים קרוב ככל שניתן האחד לשני וכשכולם פונים לאותו כיוון.
        במקרה של מערכת סולארית סולאראדג – קיימת גמישות מרבית במיקום ועיצוב המערכת, המערכת מפיקה מכל פאנל את המתח אופטימאלי לאותו פאנל.

פתרון אנרגיה סולארית ואחריות כוללת למערכת
מערכת אנרגיה חשמלית SOLAREDGE כוללת פאנלים, אופטימייזירים, וממירי מתח. יכולות הניטור מאפשרות קבלת מידע לגבי כל פנל ופנל ובכך לאתר בעיות באופן מהיר.

לכתבה באתר solaradvice.co.il
Comments