תערוכת IFAT: מגידול בקטריות למשאיות זבל היברידיות

פורסם: 16 בספט׳ 2010, 0:08 על ידי: Sustainability Org

טיהור שפכים, גריסת מחשבים ופינוי אשפה - תערוכת IFAT מציגה את העתיד בטכנולוגיה ירוקה. 45 מדינות, 2,700 דוכנים , 16 אולמות תצוגה ומאות חברות-ביניהן החברות הישראליות אקוויזר ומפל - מציגות השבוע פיתוחים חדשניים בתחום השמירה על הסביבה

ב-9 בבוקר בדיוק פורקת הרכבת התחתית של מינכן אלפי אנשים בתחנת "מסשטאדט מערב", מרחק הליכה קצרה מהכניסה הראשית למתחם הירידים החדש והעצום שבמזרח העיר. המסר הסביבתי, אם כן, מתחיל לחלחל עוד לפני שנכנסים לתערוכת IFAT, אחת הגדולות בעולם בנושאי מים, ביוב ומיחזור: כ-100 אלף מבקרים יגיעו לכאן במהלך 5 ימי היריד ורק בודדים יעשו זאת באמצעות רכב פרטי.

התחבורה הציבורית במינכן משרתת את כולם, מאנשי עסקים מעונבים ועד נערים בדרכם לבית הספר. חוץ מהחיסכון העצום בזיהום, יש לכך גם משמעות חברתית. לא צריך לעשות אידיאליזציה של החברה הגרמנית, אבל מתי לאחרונה ראיתם בישראל טייקון חולק מושב באוטובוס עם פועל קשה יום?
יותר מ-2,700 ביתנים מציגים כאן טכנולוגיות ירוקות - או כאלה שמתיימרות להיות כאלה-מ-45 מדינות. מדובר למעשה בעיר קטנה, שמשתרעת על פני 16 אולמות תצוגה עצומים, כל אחד מהם דומה בגודלו למרכז הירידים בגני התערוכה. יש משהו משעשע בפער בין הסדר הגרמני המופתי, האירופיות המעונבת ואווירת ההיי-טק המרחפת מעל הכל, לבין הנושאים הגשמיים, הריחניים והלא אסתטיים בעליל - ביוב ופסולת - שלשמם מתכנס אחת לשנתיים האירוע הבינלאומי הגדול הזה.

אם לשפוט ממה שמתרחש בתערוכה שהתחילה שלשום (שני) ותיחתם ביום שישי - האמרה היוונית העתיקה "הכל מים" תקפה מתמיד. מאות חברות מכל רחבי העולם, מציגות טכנולוגיות - חלקן כמעט עתידניות - לטיהור שפכים והכשרתם להשקיה או לשימושים אחרים. טיהור שפכים הוא לא עניין חדש, אבל הרף לא מפסיק לעלות והתחרות עצומה.
צילומים: Lukas Barth ו- Alex Schelbert
מערכת למדידת שפכים צילומים: Lukas Barth ו- Alex Schelbert
"השכל של השפכים"

כולם רוצים לעשות את זה טוב יותר (כלומר להביא את המים לדרגת צלילות מקסימלית), מהר יותר ובעיקר קומפקטי יותר. מכוני טיהור שפכים - כל מי שביקר פעם בשפד"ן חש זאת היטב - תופסים שטח עצום וקרקעות יקרות. כל טכנולוגיה שתצליח לייצר את אותו תהליך תוך תפיסת פחות מקום, תהיה שווה לעולם הרבה כסף.

אחת המתמודדות המעניינות בתחום הזה היא

אקווייז הישראלית, שבסיסה בהרצליה והבעלות עליה מתחלקת בין כמה גורמים, ביניהם אי.די.בי של נוחי דנקנר. במרכז הדוכן שלה בתערוכה ניצב מכל מלא מים שבתוכו מרחפים ומתערבלים במהירות עצומה אלפי חלקיקי פלסטיק צבעוניים, שבנסיבות אחרות אפשר היה לנחש שהם חלק מערכת לגו לילדים. המנכ"ל, אלעד פרנקל, קורא לחלקיקים הללו "השכל של השפכים".
צילומים: Lukas Barth ו- Alex Schelbert
מתקן להורדת עובד לביוב וכליפ לטיפול במי שפכים צילומים: Lukas Barth ו- Alex Schelbert
מתוחכמים וקטנים

את העבודה בטיהור שפכים ביולוגי - השיטה המקובלת בעולם וגם בישראל - עושות בקטריות שאוכלות את כל מה שבני האדם רוצים להיפטר ממנו, ומשאירות מים נקיים. חלקיקי הפלסטיק המשוננים, שנהגו ועוצבו על-ידי מהנדסי כימיה, מאפשרים לבקטריות להקים עליהם ובתוכם מושבות ענק, והסחרור שלהם במים יוצר הגדלה דרמטית של שטח הפנים והיקף המגע של הבקטריות עם החלקיקים שעליהם הן אמורות להסתער. התוצאה: הכל קורה מהר יותר ועל פני שטח קטן יותר - בדיוק מה שמחפשים במערב.

אקווייז היא עדיין חברה קטנה, עם היקף מכירות של כמה מיליוני דולרים בשנה, אבל כבר עובדת עם כמה מכוני טיהור שפכים ומספר חברות גדולות, שנדרשות בעידן החדש להקים מתקן קומפקטי לטיהור שפכים בחצר המפעל. כמו רוב החברות הישראליות כאן, היא מרגישה כמו דוד שמנסה לעקוץ את גוליית: במקרה הזה, אחת המתחרות שמציעה פתרונות דומים היא הענקית ואוליה, שיחד עם כמה שחקנים נוספים בשוק הזה מבטיחה שהוא לא יהיה משעמם לרגע בשנים הקרובות.

מחשבים, מוצרי פלסטיק וחפצי מתכת אולי לא נוצרו מעפר, אבל הזרם העכשווי במיחזור מבקש להכיל עליהם את חלקו השני של המשפט התנכ"י - "ואל עפר תשוב". חלל התערוכה מלא מתקני גריסה, הפרדה ומיון, חלקם בגודל מבהיל ואחרים מתוחכמים וקטנים, שמצדם האחד נכנס חפץ שלם ומעברם השני הוא נפלט בצורת פתיתים שכבר מופרדים על פי חומרי המקור שמהם הם עשויים.

בהדגמה שנערכה אתמול בביתן של חברת מיחזור אוסטרית, הוכנס למכונה כזו מחשב שלם. אחרי שעבר עיכול כהלכה, נותרו ממנו רק חוטים, חלקיקי מתכת ופתיתי פלסטיק, כשכל אחד מהמרכיבים נשלח על-ידי המכונה למכל נפרד, מוכן לשימוש חוזר כחומר גלם בתעשייה. בהתחשב בעובדה שהטיפול בפסולת אלקטרונית בישראל נמצא רק בחיתוליו, מותר לתהות מתי טכנולוגיות מהסוג הזה ינחתו כאן.

באגף המסיבי של התערוכה מרוכזות משאיות ומתקנים לפינוי אשפה. כמה קבלני פינוי אשפה מישראל הסתובבו שם אתמול ובחנו את המוצגים בעניין. החיכוך בין משאיות הזבל - על תנועתן האיטית, זיהום האוויר ומפגעי הרעש שהן יוצרות - ובין שכונות מגורים צפופות, הוא מקור לא אכזב לתלונות מצד הציבור הישראלי.

התאגידים הגרמניים הגדולים מציגים כאן משאיות שבשעת הנסיעה בתוך שכונות העיר פועלות על מנוע היברידי (עוברות לדיזל מחוץ לעיר), נטענות באמצעות הבלימות התכופות ומפעילות כף הנפה שקטה וחסכונית באנרגיה. בעזרת הדור העדכני הזה של המשאיות, הגרמנים מתכוונים להתחיל לפנות אשפה כבר ב-2 בלילה ולסיים את המלאכה לפני שפקקי הבוקר מתחילים. בקרוב אצלנו? אשרי המאמין.

צילומים: Lukas Barth ו- Alex Schelbert
מערכת לטיהור שפכים צילומים: Lukas Barth ו- Alex Schelbert
צילומים: Lukas Barth ו- Alex Schelbert
מערכות להפקה והתפלת מים צילומים: Lukas Barth ו- Alex Schelbert
צילומים: Lukas Barth ו- Alex Schelbert
תחנה ליצירת אנרגיה על ידי שריפת בוץ, להפקת מימן וגז טבעי צילומים: Lukas Barth ו- Alex Schelbert
ענף הספורט הבא

כשמחפשים דרך לבלוט בין 2,700 ביתנים, היצירתיות מקבלת אור ירוק. כמה חברות הציבו בביתנים שלהן שולחנות כדורגל או ביליארד, להנאת העוברים ושבים. עצרת לשחק? תשמע באותה הזדמנות סקירה קצרה על טכנולוגיית טיהור המים המנצחת שלנו.

אחרים חילקו תשורות קטנות: אחת הפופולריות ביותר היתה מנקה המחשב היעיל שחילקה חברת מפל הישראלית, שחתומה על פטנט לייעול וחיסכון אנרגטי במכוני טיהור שפכים. "כל מי שפותח את הלפטופ שלו, מתעצבן כי המסך מלוכלך", אומר זאב פישר ממפל, ועל פי הקצב בו המנקים נחטפו הוא כנראה צודק.


צילומים: Lukas Barth ו- Alex Schelbert
משאית לשאיבת שפכים מהביוב צילומים: Lukas Barth ו- Alex Schelbert

כמעט בכל הביתנים ניתן למצוא כיבוד קל, אבל כמה מהחברות הרחיקו לכת ופתחו בית קפה של ממש בתקווה למשוך אליהן את המבקרים. תשומת לב מיוחדת הצליחה למשוך אלבה, אחת מתאגידי המיחזור הגדולים בגרמניה. אלבה מאמצת את קבוצת הכדורסל המפורסמת אלבה ברלין, ואי לכך הציבה בשטח הפתוח בין אולמות התצוגה משאית גדולה, שעליה ניתלו שני סלים. שחקנים צעירים מהמועדון הדגימו הטבעות לתפארת, והעוברים ושבים הוזמנו לנסות את כוחם בקליעה. בקצב הזה, אל תתפלאו אם המיחזור ייכנס כענף ספורט רשמי לאולימפיאדה הבאה.

לכתבה באתר nrg

Comments