וול-סטריט לא מאמינה באנרגיה סולארית

פורסם: 20 באפר׳ 2012, 12:34 על ידי: Sustainability Org

חברת האנרגיה הסולארית הישראלית ברייטסורס אנרגי' קיוותה לגייס כ-180 מיליון דולר מהנפקה לבורסה. בסופו של דבר חזרה בה. התחום הסולארי, כך מתברר, נתפס בוול-סטריט כמסוכן ולא בטוח. הסיבות: הגז הטבעי, קריסת סולינדרה והתלות הממשלתית. עסק ירוק

מאת רז גודלניק, 19/4/2012
 
תגיות: אנרגיה סולארית,וול-סטריט (סביבה),ברייטסורס אנרג'י
 
הכל כבר היה מוכן להנפקה החמה ביותר בתחום הירוק השנה. לאור האיתותים על דחיות נוספות מצד מועמדות ירוקות אחרות להנפקה השנה כמו בלום אנרג'י היה גם סיכוי לא רע שזו תהיה אחת ההנפקות הירוקות המשמעותיות הבודדות ב-2012.

אבל אז, בדקה ה-90, יום לפני ההנפקה הצפויה, הודיעה החברה שהחגיגה מבוטלת בשל המצב בשוק המניות. "על אף שזכינו לעניין רב מצד משקיעים פוטנציאלים, התנודתיות המתמשכת בשוק ובכלכלה אינן מהוות תנאים אופטימליים להנפקה", הסביר מנכ"ל החברה ג'ון וולארד.

וכך, באיבחת הודעה אחת הפכה ברייטסורס אנרג'י (BrightSource Energy), החברה הישראלית-אמריקאית העוסקת בהקמת תחנות כח תרמו-סולאריים, ממי שנחשבת לאחת ההבטחות בשוק הסולארי למי ששמה מוזכר בנשימה אחת עם סולינדרה (אשר פשטה את הרגל למרות תמיכה מאסיבית של הממשל האמריקאי), שכזכור פשיטת הרגל שלה בשנה שעברה גרמה נזקים תדמיתיים עצומים לתחום הסולארי.

לא שברייטסורס אפילו קרובה למצב של סולינדרה, אבל הפרשה היוותה תזכורת לא נעימה לרבים על מצבן העגום של מניות החברות העוסקות באנרגיה סולארית כמו גם על הקשיים הלא מועטים שהתחום כולו נאלץ להתמודד איתם. אולם האם באמת יש דברים בגו? מה המשמעויות האמיתיות של ההנפקה המבוטלת? על כך בכתבה הבאה. עסק ירוק.
צילום: רויטרס
קולט תרמו-סולארי. מניות החברות הסולאריות במצב עגום צילום: רויטרס
 
יותר מדי שליליות

ברייטסורס אנרג'י מבוססת על הטכנולוגיה שפותחה בחברת האנרגיה הסולארית הישראלית לוז שפשטה את הרגל בתחילת שנות ה-90. החברה, שנוסדה על ידי ארנולד גולדמן וישראל קרויזר שינתה את שמה ב-2008 מלוז 2 לברייטסורס אנרג'י ואז גם העבירה את מטה החברה לאוקלנד, קליפורניה.

כיום פעילה החברה בארה"ב, ישראל ואוסטרליה ועוסקת כאמור בפיתוח תחנות כוח תרמו-סולאריות, המייצרות חשמל באמצעות קיטור שמופק בעזרת מראות קמורות שמרכזות את קרני השמש. פרוייקט הדגל של החברה הוא Ivanpah במדבר מוהאבי בקליפורניה וכמו כן יש לה מרכז פיתוח סולארי במישור רותם בנגב.

ההנפקה הצפויה של החברה היתה אמורה להיות לא רק סימן למתן אמון של השוק בחברה ובטכנולוגיה שלה, אלא צעד נוסף בהתאוששות של התחום הסולארי כולו מפרשת סולינדרה. בחודש שעבר הונפקה חברת האנרגיה הסולארית Enphase בבורסה הניו יורקית אחרי בצורת של כמעט שנה וחצי שבהן לא הונפקה ולו חברה סולארית אחת. ברייטסורס היתה אמורה להמשיך את הטרנד ולהראות שתחום האנרגיה הסולארית חזר לשדר עסקים כרגיל וממשיך לשעוט קדימה. היתה רק בעיה קטנה אחת – וול-סטריט, מתברר, עדיין לא ממש מאמינה בתחום הסולארי.

הסימנים לכך כבר היו מזמן על הקיר. מניות של חברות סולאריות כמו First Solar, SunPower,Yingli Green Energy ואחרות נפלו באופן משמעותי בשנה האחרונה. מדד ה-NEX שעוקב אחרי 97 מניות קלינטק נפל ב-2011 ב-40 אחוזים. וול-סטריט ראתה את מחירי הפאנלים הסולריים נחתכים בעצבנות, את תוכניות הסובסידיות לאנרגיה הסולארית שמסתיימות ולא מוארכות, את חוסר הבהירות לגבי התמיכה הפדרלית בתחום וכיצד גז טבעי הופך את האנרגיה הסולארית להרבה פחות אטרקטיבית עבור חברות חשמל מבחינה כלכלית והגיבה בהתאם.

אז נכון שברייטסורס מפתחת טכנולוגיה שכלל לא עושה שימוש בפאנלים סולריים, אבל מבחינת וול-סטריט מתברר, זה לא ממש משנה. "בסופו של יום", הסביר שיראז חאג'י, מנכ"ל חברת המחקר קלינטק גרופ, "המסר כאן הוא שיש (בוול סטריט, ר.ג.) יותר מדי שליליות מסביב לסולאר".

בגלל מחירי הקולטים

ברייטסורס כנראה חשבה שהיא תוכל להתגבר על השליליות הזו. סך הכל עד כה היא זכתה לאמונם של משקיעים גדולים, כמו חברת החשמל הצרפתית אלסטום, מורגן סטנלי וקרנות הון סיכון גדולות שהשקיעו ישירות בחברה, או גוגל וחברת האנרגיה NRG שהשקיעו מאות מיליוני דולרים בפרוייקט ביחד עם המימשל האמריקאי שהשקיע 1.6 מיליארד דולר בפרויקט.

אולם וול-סטריט, כפי שהתחוור לחברה, לא ממש התרשמה מכך. "הסוג הזה של חברות הוא די מחוץ לאופנה", הסביר סקוט סוויט, שותף בכיר בחברת מחקר שמתמחה בהנפקות לוול סטריט ג'ורנל. "יש מעט מאד באז מסביב לברייטסורס, מה שאומר מעט מאד ביקוש", הוא הוסיף.

וול-סטריט גם לא התרשמה יותר מדי מפרוייקט הדגל Ivanpah של ברייטסורס בקליפורניה, שאמור היה לתת לחברה משענת יציבה שתמצב אותה כהשקעה חסרת סיכון, או במילים אחרות, הדבר הרחוק ביותר מסולינדרה. את וול-סטריט לא עניינה התמיכה הממשלתית בסך 1.6 מיליארד דולר ובהסתמך על יכולות המחקר והבנת השוק של המימשל כפי שהתגלו במקרה של סולינדרה זה די מובן. השוק גם לא התרגש מההשקעות הגדולות של גוגל וחברת האנרגיה NRG, כמו גם מההסכמים לרכישת חשמל בסדרי גודל של יותר מ-2.3 ג'יגה-וואט שנחתמו לעשרים שנה עם שתי חברות חשמל גדולות בקליפורניה.

אחת הסיבות לכך שוול-סטריט לא התרשמה יותר מדי מפרוייקט Ivanpah הינה שהירידה הדרסטית במחירי הפאנלים הסולריים הפכה את הטכנולוגיה הזו לתחרותית יותר מול הטכנולוגיה של ברייטסורס, למרות שזו האחרונה נחשבת הרבה יותר מתקדמת כי היא למשל מספקת פתרונות לאיחסון אנרגיה סולארית שפאנלים סולאריים לא נותנים. עדיין, השינוי ביחסי הכוחות מבחינת תמחור הטכנולוגיות הציב סימני שאלה לגבי היכולות של ברייטסורס לזכות בהסכמים לאספקת חשמל בעתיד מעבר לאלו שנחתמו עד כה. וול סטריט, כמו שאתם מבינים, לא אוהבת סימני שאלה.

לשכוח את סולינדרה

בענף הסולארי קיבלו את החדשות על הביטול בעצבנות מסוימת. "מצב הרוח בתעשייה הסולארית על הפנים", הסבירה פאולה מינטס, אנליסטית מחברת Navigant Consulting שמסקרת את התחום.

אבל האמנם יש סיבה לכך? לא ממש. הביטול של ההנפקה, מצער ככל שיהיה, לא שינה דבר לגבי הגורמים המשמעותיים לגבי התעשייה, כמו חוסר הוודאות מבחינת מדיניות פדרלית או התחרות מבחוץ (סין) ומבית (גז טבעי). התעשייה בסך הכל קיבלה עוד תזכורת שוול-סטריט עדיין לא ממש מחכה לה. לא נעים, אבל לא נורא. יכול להיות שהגיע הזמן של התעשייה הסולארית להכיר בכך שוול-סטריט אולי לא מתאימה כרגע לענף שמדבר בעיקר על הטווח הארוך וחשוף לכל כך הרבה אי ודאויות בטווח הקצר.

מבחינת ברייטסורס זה גם לא סוף העולם. אמנם זו הפעם השנייה שהחברה מבטלת הנפקה צפויה, אבל החברה, למרות שאינה צפויה להיות רווחית עד 2014, עדיין יושבת על קופת מזומנים גדולה מספיק בכדי שהיציבות הפיננסית שלה לא תיפגע אנושות כתוצאה מאובדן 150-180 מיליון דולר אותם היא ביקשה, על פי הערכות, לגייס בהנפקה.

הלקח העיקרי מבחינת ברייטסורס הוא התאמת ציפיות – בסך הכל, התנאים של השוק לא השתנו באופן דרסטי בחודשים האחרונים ולא ברור מדוע ממש עד הרגע האחרון החברה האמינה שיהיה בסדר והיא תצליח לצלוח את המכשולים הללו בהצלחה.

השיעור העיקרי מההנפקה שבוטלה הוא שהתחום הסולארי, ואולי של כל תחום הקלינטק בכלל, עדיין נתפס בוול-סטריט כתחום מסוכן ולא בטוח, כזה שנסמך על סובסידיות ממשלתיות ומדיניות שעלולה להשתנות אחרי הבחירות. תוסיפו לזה גז טבעי זול שהופך את היכולת של אנרגיה סולארית להוות חלופה אטרקטיבית מבחינה כלכלית לחלום באסמפיה ותבינו למה וול-סטריט לא מאמינה היום באנרגיה סולארית ולא ממש משנה לה אם זו מגיעה מפאנלים או משדות תרמו-סולאריים.

חברות כמו ברייטסורס צריכות להפנים את השיעור הזה בזריזות ולחפש חלופות אחרות לגיוס כספים עד שהתנאים ישתנו, או שכולם ישכחו מי זו בכלל סולינדרה ואפשר יהיה לדבר שוב על הנפקה.

Comments