גרינפיס נגד מיקרוסופט ואפל: הכי מזהמות ברשת

פורסם: 17 באפר׳ 2012, 6:35 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 17 באפר׳ 2012, 6:36 ]

דוח חדש של הארגון בדק את צריכת החשמל של ענקיות המחשבים. בין המזהמות הגדולות: אפל, מיקרוסופט ואמזון. קיבלו "לייק" ירוק: גוגל ופייסבוק. הארגון דורש: להשקיע באנרגיה ממקורות מתחדשים

nrg מעריב, 17/4/2012
 
תגיות: גרינפיס, אנרגיה חדשה, אפל, מיקרוסופט,גוגל (סביבה), פייסבוק (סביבה)
מיקרוסופט, אפל ואמזון מתרחבות במהירות ללא ההתחשבות הנדרשת במקורות החשמל, ומסתמכות במידה רבה על אנרגיה מזהמת להפעלת הענן (שרתי נתונים) שלהן – כך עולה מדוח חדש שמפרסמת היום (ג') גרינפיס. שלוש החברות הללו עדיין מפעילות את שרתי הנתונים הענקיים שלהן באמצעות שריפת פחם או תחנות כוח גרעיניות.

הדוח המכונה "עד כמה נקי הענן שלך?" מספק תמונה עדכנית ומורחבת על בחירות האנרגיה של כמה מחברות המחשבים הגדולות בעולם. "בעוד שאנו מסתמכים יותר ויותר על העולם המקוון, להשקעות אלה יש השפעה משמעותית ביותר על עולמנו הלא-מקוון", נכתב בדוח. "להסתמכות המתמשכת של חברות המחשבים על מקורות אנרגיה מזהמים יש השפעה שלילית מדידה ומוכחת על הסביבה והעתיד שלנו".
צילום: גרינפיס
חוות שרתים. ממשיכה לפעול על פחם צילום: גרינפיס
 
הדוח מציג את הפער הגודל בין חברות שעושות שימוש באנרגיה נקייה ובין אלו שעדיין משתמשות באנרגיה מזהמת, להפעלת שרתי הנתונים שלהן. הדוח סוקר 14 חברות מחשבים ואת שרשראות אספקת החשמל שלהן, הכוללת למעלה מ-80 מרכזי נתונים, בהתבסס על רכיבים מרכזיים הנדרשים להקמת שרת נתונים נקי.

לטענת מחברי הדוח, במקום לקשר את החדשנות שלהן בתחום המחשוב לחשמל ממקורות נקיים וחדשניים באותה מידה, חברות מחשבים רבות פשוט בוחרות לחבר את מפעלי המידע המודרניים שלהם לחשמל מהמקורות המזהמים ביותר, אשר מסופקים על ידי חברות החשמל המזהמות ביותר.

עיקרי הדוח:
חמישית בגודלה

העלייה בשימוש באינטרנט, בדגש על אחסון ושיתוף תמונות, סרטי וידיאו ומסמכים, מחייבת את חברות המחשבים להקים עוד ועוד חוות שרתים ומרכזי נתונים. על פי נתוני גרינפיס, צריכת החשמל של חלק מהם שווה לזו של 250 אלף בתים באירופה. הדוח מגלה כי אילו רשת האינטרנט הייתה מדינה, צריכת החשמל שלה הייתה מדורגת חמישית בעולם – והיא צפויה לגדול פי שלושה עד לשנת 2020.

"כשאנשים בעולם משתפים מוסיקה או תמונות באינטרנט, הם רוצים לדעת שהדבר מופעל באנרגיה נקייה ובטוחה", מציינת הילה קרופסקי, מנהלת קמפיין האנרגיה בגרינפיס. "ולמרות זאת, חברות חדשניות ורווחיות, כמו אפל, אמזון ומיקרוסופט, מקימות מרכזי נתונים המופעלים בחשמל שמקורו בשריפת פחם – ומתנהגות כאילו הלקוחות שלהן לא יידעו או שלא יהיה אכפת להם מכך. הן טועות".

צילום: גרינפיס
חוות שרתים של אפל הפועלת על פחם צילום: גרינפיס
 
לדברי קרופסקי, הטכנולוגיה החדשה שהביא עולם האינטרנט שינתה את עולמנו. היא הפחיתה במידה רבה את הפסולת והזיהום שהיא מייצרת, אך זהו רק צד אחד של המטבע – ללא יוזמה אמיתית להחלפת מקורות האנרגיה המניעים את כל החדשנות הזו, הצעידה קדימה בכל הקשור לשמירה על הסביבה עלולה להיות אחיזת עיניים בלבד.

לאור הנתונים בגרינפיס דורשים להגביר את השקיפות בכל הנוגע לשימוש באנרגיה מזהמת, למקם את מרכזי הנתונים במקומות בהן יש היצע לאנרגיה נקייה, להשקיע באנרגיה ממקורות מתחדשים או לרכוש אנרגיה כזו באופן ישיר ולדרוש ממשלות וחברות חשמל להגדיל את היקף החשמל ממקורות מתחדשים. 

שרת ירוק

אך לא הכל שחור. חברות כמו גוגל משקיעות סכומים משמעותיים באנרגיה נקייה, וחותמות על חוזים ארוכי-טווח לרכישת אנרגיה ממקורות מתחדשים לצורך הפעלת המתקנים הקיימים שלהן.

"חברות מחשבים רבות מכירות בכך שהשפעתן וכוח השוק שלהן מקנות להן הזדמנות וגם אחריות רבה לדרוש השקעות ושינוי מדיניות לגבי אנרגיה נקייה – ולהניע בעלי תפקידים בחברות החשמל ובממשלות שלנו לבחור באפשרויות טובות ובטוחות יותר", נכתב בדוח.

חברת פייסבוק, למשל, התחייבה להפעיל את הפלטפורמה שלה באנרגיה ממקורות מתחדשים. פייסבוק עשתה את הצעד הראשון בכיוון זה עם הקמת מרכז הנתונים האחרון שלה בשוודיה – אשר ניתן להפעלה באופן מלא באמצעות אנרגיה ממקורות מתחדשים.

צילום: איי-פי
חוות השרתים של פייסבוק בשבדיה צילום: איי-פי
 

כתבות קשורות:
Comments