אל תפספסו: כל הדרכים לחסוך בהוצאות הדלק

פורסם: 6 במרץ 2012, 8:15 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 6 במרץ 2012, 8:17 ]
אביחי אפוטה - 09:10 06/03/12
 
אם עוד לא שמעתם, השבוע החלו מצלמות התנועה החדשות (למעלה מ-40 כאלו בשלב הראשוני) לנפק דוחות מהירות אמיתיים אחרי שבמשך 3 שבועות של הרצה הן הנפיקו רק אזהרות לנהגים שנתפסו עוברים את המהירות המותרת.

ואם זה לא מספיק - מחיר ליטר דלק (95 אוקטן) הגיע בסוף השבוע למחיר כמעט דמיוני של 7.95 שקלים (בשירות מלא), כך שכמעט כל מה שקשור לנסיעה ברכב שלכם הפך ליקר מאוד בתקופה האחרונה. בדיוק בשביל זה הרכבנו עבורכם מדריך הכולל מספר אפליקציות ושירותים שאומנם לא יחזירו את מחיר הדלק למחיר שפוי והגיוני, אבל כן יעזרו לכם לחסוך כמה שקלים מתדלוק לתדלוק ואם תתמידו - תוכלו לחסוך מאות שקלים בשנה.

הרכב אכל לי את הדלק

אחד השיקולים המרכזיים ברכישת רכב חדש הוא תצרוכת הדלק שלו. ישנם רכבים "רעבים" יותר ויש פחות כך שלכל רכב מכל סוג ויצרן יש את הנתונים שלו. אפליקציית מחשבון דלק תוכל לעזור לכם לעקוב אחר צריכת הדלק ברכבכם בעזרת הזנת סוג הרכב (יצרן, סוג ודגם מנוע) ומחיר הדלק העדכני. האפליקציה תציג נתונים סטטיסטיים שונים על צריכת הדלק שלכם, כגון מחיר הנסיעה, ממוצע קילומטר לליטר דלק ועוד:

מדריך Feeder לחסכון בדלק/ תמונות מסך מדריך Feeder לחסכון בדלק/ תמונות מסך

בסיס הנתונים של צריכת הדלק לרכבים השונים מבוסס על הנתונים הרשמיים של היצרן - מה שאומר שישנם תנאים רבים העלולים לשנות את צריכת הדלק של רכבכם בפועל (מצבו המכני, מצב הצמיגים, סגנון הנהיגה ועוד). יחד עם זאת, האפליקציה מאפשרת להפעיל חישוב מתקדם שמתחשב במצב הדרך ומשפיע על צריכת הדלק שלכם, כגון עמידה בפקקים או האצות מוגברות של הרכב.

מחיר: 0.99 דולר באפסטור (גרסה 4 ומעלה).

מחשבון "על"

אם התלהבתם מאפליקציית "מחשבון דלק", אתם תמותו על אפליקציית Fuel Economy Calculator. האפליקציה הזו, על אף שאינה דוברת עברית, תאפשר לכם לנהל את צריכת הדלק ברכבכם, ובמספר רכבים נוספים במשפחה, בצורה המקצועית ביותר שיש.

בין היתר, האפליקציה תאפשר לכם לחשב את עלות הדלק על פי המרחק שנסעתם, ממוצע הוצאות הדלק שלכם ושל בני המשפחה בכל חודש, מה עלות הדלק המשוערת לנסיעה עתידית, מה הנסיעה הארוכה ביותר שהצלחתם לעשות על מיכל מלא אחד ועוד. כמו כן, האפליקציה מאפשרת לכם להשתמש גם ביחידות של "מיילים" ו-"גאלון" (במידה ואתם מתקצבים את הדלק שלכם גם בטיול בחו"ל) וכן ביחידות מקומיות של ליטר וקילומטר:

מדריך Feeder לחסכון בדלק/ תמונות מסך מדריך Feeder לחסכון בדלק/ תמונות מסך

Fuel Economy Calculator תאפשר לכם לעקוב באופן קבוע אחר כל תדלוק שלכם כאשר תחילת הפעולה שלכם מבוססת על הזנת 'מד האוץ' (קילומטראז') של רכבכם ועדכון האפליקציה בכל פעם שאתם ממלאים את רכבכם עד למקסימום. לאורך זמן תוכלו לנתח את צריכת הדלק שלכם ושל הרכבים של שאר בני המשפחה.

מחיר: 1.99 דולר באפסטור (גרסה 3 ומעלה). קיימת גרסה דומה (אך לא של אותו מפתח) גם עבור מכשירי הבלקברי בעלות של 2.99 דולר ב-App World.

לחובבי הגרפים

אפליקציה מומלצת נוספת למעקב וניתוח הוצאות הדלק שלכם היא Gas Cubby, שלא רק תעזור לכם לנתח את צריכת הדלק אלא גם תזכיר לכם מתי הרכב צריך לעבור את הטיפול הקבוע שלו במוסך:

מדריך Feeder לחסכון בדלק/ תמונות מסך

בדיוק כמו Fuel Economy Calculator, גם Gas Cubby תאפשר לכם לעבוד עם מידות ויחידות מקומיות של ליטרים וקילומטרים, ובנוסף את המידע שהיא אוגרת היא תציג בגרפים משוכללים שיאפשרו לכם שליטה מלאה על היסטוריית התדלוקים והנסיעות שלכם ושל רכבים אחרים במשפחה. בנוסף, את כל הנתונים הללו ניתן לייצא מתוך Gas Cubby אל קובץ "אקסל" אם אתם ממש רוצים לעשות מזה פרוייקט.

מחיר: חינם באפסטור (גרסה 3 ומעלה).

ה"דפי זהב" של הדלק

להבדיל ממדינות כמו ארה"ב למשל, מחירי הדלק בישראל הם לרוב קבועים בכל תחנה. יחד עם זאת, מה שיכול להשתנות הוא המחירים בשירות העצמי וישנן אפילו תחנות דלק שאינן משתייכות לרשתות הגדולות (כמו פז, דלק, סונול וכד') שמציעות ליטר דלק במחיר זול יותר מהמחיר הרשמי:

מדריך Feeder לחסכון בדלק/ תמונות מסך מדריך Feeder לחסכון בדלק/ תמונות מסך

השירות של אתר האינטרנט FullTank מתיימר להביא לכם את כל המחירים המעודכנים בכמעט כל תחנת דלק בארץ, הן באתר אינטרנט והן באמצעות אפליקציות לאייפון ולמכשירי האנדרואיד. באמצעות האתר והאפליקציות ניתן לאתר תחנות דלק סביב המיקום הפיזי שלכם ולהשוות בין מחירים. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי המחירים מעודכנים על בסיס המשתמשים באפליקציה - כלומר, אנשים כמוכם. לכן אין האתר יכול להתחייב כי המחירים המופיעים בו הם אכן המחירים בפועל ולכן לא כדאי לכם להסתמך אך ורק על השירות שמציע FullTank.

מחיר: חינם באפסטור (גרסה 3.1 ומעלה) ובאנדרואיד מרקט (2.1 ומעלה)

לנסוע ביחד

חיסכון בדלק לא מתבטא רק במעקב אחר התדלוקים וחישוב המרחקים שאתם גומעים עם הרכב הפרטי, אלא גם בנסיעה משותפת עם אנשים אחרים. אם יש לכם את האפשרות "לתפוס טרמפ" עם מישהו, או לחילופין "להקפיץ" מישהו ביחד אתכם, החיסכון בדלק הוא עצום. בשביל זה כדאי לכם להתחיל להשתמש בשירות של WayBetter. אומנם, השירות פעיל כעת אך ורק באזור תל-אביב אולם הוא יכול לחסוך לא מעט פקקים ועצבים על חיפוש חנייה:

מדריך Feeder לחסכון בדלק/ תמונות מסך מדריך Feeder לחסכון בדלק/ תמונות מסך

השירות של WayBetter מאפשר למשתמשים בו (גם באמצעות אפליקציית אייפון ואנדרואיד ייעודית) לתאם נסיעה משותפת במוניות המנויות לשירות ופזורות ברחבי העיר. כך, אם תגיעו לנקודה מרכזית בעיר ממנה יוצאות מוניות רבות של השירות - תוכלו בקלות להצטרף לנוסעים אחרים שנוסעים לאזור אליו אתם צריכים להגיע ובכך לחלוק את עלות הנסיעה. גם חסכתם בדלק, גם הוצאתם הרבה פחות כסף ממונית "ספיישל" רק עבורכם, גם חסכתם פקקים ועצבים על מציאת חנייה, ואולי אפילו תצליחו להכיר חברים חדשים!

מחיר: חינם באפסטור (גרסה 3 ומעלה), ובאנדרואיד מרקט (1.5 ומעלה)

לנסוע ביחד 2

שירות נוסף המאפשר לכם לתאם נסיעה ביחד עם מישהו אחר הוא אפליקציית הפייסבוק החדשה "פסים אישיים", שהושקה באחרונה על ידי רכבת ישראל בעמוד הפייסבוק הרשמי שלה:

אפליקציית הפייסבוק של רכבת ישראל/ צילום מסך

מעבר לעובדה שנסיעה ברכבת (כשהיא פעילה) היא הדרך הטובה ביותר לחסוך בדלק, באמצעות האפליקציה החדשה תוכלו לתאם את הנסיעה העתידית שלכם ברכבת עם אנשים אחרים כדי שאלו יעזרו לכם להעביר את הזמן, ואף תוכלו לתאם איתם נסיעה משותפת לתחנת הרכבת - כך שאתם גם חוסכים כשאתם עושים שימוש ברכבת וגם חוסכים בדרך אליה. יש יותר ירוק מזה?


כתבות קשורות:
 
Comments