אפליקציה ישראלית תאפשר לכם לדווח על עברייני תנועה

פורסם: 24 ביולי 2012, 0:00 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 24 ביולי 2012, 0:00 ]
מאת אביחי אפוטה, 22/7/2012
 
 

לא מעט פעמים יוצא לנו בזמן נהיגה או סתם הליכה ברחוב להבחין בעבירות תנועה שונות, חלקן חמורות ומקוממות במיוחד, ולהתבאס שאין איזו שיטה פשוטה לתעד את המעשה, ולדאוג שהוא יטופל על ידי גורמי אכיפת החוק. מיזם ישראלי חדש מנסה לתקן בדיוק את זה.

תכירו את 'נרשם' (Nirsham), סטארט-אפ ישראלי חדש שהוקם על ידי האחים שלמה ואלעזר גולדמן, המפתח פלטפורמה ייעודית לתיעוד ודיווח על עבירות תנועה באמצעות אפליקציית סמארטפון ואתר אינטרנט מיוחד:

[וידאו]

http://www.youtube.com/embed/JA-dP4IBd9o?wmode=Opaque

איך זה עובד? באמצעות האפליקציה יכולים משתמשים לתעד עבירות תנועה שונות של הנהגים מסביבם, כאשר באמצעות לחיצה ארוכה על לחצן המצלמה יצולמו מספר תמונות סטילס במהירות גבוהה שיתעדו את המתרחש באופן עקבי. תוך כדי הצילום באפליקציה, יש להגיד בקול את מספר לוחית הרישוי של הרכב שמבצע עבירה ובסיום הצילום יועבר כל התיעוד באופן אוטומטי לשרתים של החברה.

החומרים שיתקבלו בחברה יעברו סריקה ראשונית, ולאחר מכן יועלו על ידי החברה לאתר האינטרנט של השירות בכתובת Nirsham.co.il. הגולשים באתר יוכלו לצפות בתיעודים השונים ולהצביע האם מדובר לדעתם בעבירת תנועה ברורה (Clear Violation) או שלא נראית עבירה בתמונות (No Violation).

כל תיעוד שכזה יהיה זמין להצבעת הגולשים באתר למשך תקופה של שבוע, ובמידה והגולשים החליטו שאכן מדובר בעבירה - תגיש החברה תלונה למשטרה במטרה למצות את הדין עם העבריין. אם מדובר ברכב השייך לצי של חברה מסוימת, חברת "נרשם" תפנה אליה בתלונה עם תיעוד העבירה.

"למשטרת ישראל מגיעות כ-5,000 תלונות על עבירות תנועה של אזרחים על ידי אזרחים אחרים שפשוט ראו אותן ורשמו לעצמם את מספר לוחית הזיהוי של הרכב שלהם", אמר שלמה גולדמן בשיחה עם Feeder. "למשטרה יש בעיה עם טיפול בתלונות מהסוג הזה כי זו מילה כנגד מילה. באמצעות תיעוד ברור ככל הניתן והגשת תלונה רשמית מצידנו למשטרה יהיה הרבה יותר קל לפעול כנגד אותם עבריינים".

בעת תיעוד עבירת תנועה באפליקציה יכול המשתמש לשייך את מה שתיעד לאחת מ-4 קטגוריות: עבירות תנועה, בריונות כביש, תאונות דרכים ומפגעים בדרך. עד כה פעל המיזם מתחת לראדר ומרבית העבירות המתועדות שנמצאות בו צולמו על ידי כ-100 משתמשים בסך הכל, בהם גם האחים היזמים עצמם: "אנחנו יושבים שנינו בבית קפה הצופה אל אחד הרחובות בירושלים, ובתוך חצי שעה מצליחים לתעד בין 5 ל-6 עבירות של רכבים העוברים ברמזור אדום", אמר שלמה. "הרעיון המרכזי שלנו במיזם הוא שאם מספיק אנשים ישתמשו באפליקציה, זה יהפוך לגורם ההפתעה וההרתעה הטוב ביותר לשאר הנהגים על הכביש".

"ברגע שהנהגים בכביש יתחילו לשאול את עצמם מה בדיוק עושה הבחור ההוא עם האייפון בבית הקפה, האם הוא סתם שולח הודעה או שאולי הוא מתעד אותי - אז נוכל להשפיע על קבלת ההחלטות המוטעית של הנהגים", הוסיפו ואמרו היזמים. "רק כך ניתן יהיה להשפיע ולהפחית את תאונות הדרכים בישראל".

נכון להיום אפליקציית Nirsham זמינה להורדה בחינם עבור מכשירי האנדרואיד (כאן), גרסה 2.2 ולמעלה, ואפליקציית האייפון תהיה זמינה להורדה בעוד כשבועיים (גם כן בחינם).

לכתבה באתר feeder

 
 
Comments