בחן את עצמך: האם אתה שוחק את כדור הארץ?

פורסם: 15 בינו׳ 2012, 9:04 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 15 בינו׳ 2012, 9:06 ]
חושבים שההתנהלות שלכם חסכונית לסביבה? עכשיו תוכלו לבדוק זאת. תוכנה שמוצעת בחינם מאפשרת למדוד כמה גזי חממה נפלטו בגלל קערת התותים שאכלתם, או מה הנזק שגרמה הנסיעה לסבתא בסוף השבוע. הילדים שלנו יודו לנו
סוכנויות הידיעות, 15/1/2012

איזה מחיר כל אחד מאיתנו דורש מהסביבה, כדי לספק את קיומו על פני כדור הארץ? כעת תוכלו גם אתם לגלות זאת, באמצעות AMEE, תוכנה בריטית למעקב וניהול דריסת רגל סביבתית, שהושקה ב-2008 ומוצעת כעת בחינם.

 

כל פעולה יומיומית שאנו מבצעים כרוכה במחיר לסביבה. המונח המקצועי הוא טביעת רגל אקולוגית או מדרך אקולוגי - מדד כמותי שמעריך את כמות משאבי הטבע הנדרשים על מנת לספק את הצרכים ולקלוט את חומרי הפסולת של אוכלוסייה בעלת אורח חיים נתון.  

המדד, שמשמש בשנים האחרונות כאחד המדדים הפופולריים ביותר לחישוב מידת "העומס" שהאדם מטיל על סביבתו, בוחן את סך השטחים הדרושים לקיומו של אדם - לגידול מזון, לאיכלוס מפעלים, להטמנת הפסולת שאנו מייצרים ולמדידת גזי החממה שאנו פולטים. 

במבט ראשון, AMEE נראית כמו כל תוכנה אחרת של מעקב וניהול דריסת רגל סביבתית, אולם מבט נוסף מגלה כי לתוכנה זו יש פוטנציאל גדול יותר. מטרת החברה היא להפוך את הנתונים הסביבתיים בעולם לנגישים יותר, ועל מנת לעשות זאת היא מציעה שלושה מוצרים שונים:  

  • AMEEdiscover - מנוע חיפוש שעוזר לאנשים שמתעניינים בהפחתת הנזקים לסביבה, למצוא נתונים על אנרגיה ופליטת גזי וחממה.
  •  
  • AMEEconnect - כלי המאפשר לחברות להטמיע את התוכנה ישירות במערכות שלהם.
  •  
  • AMEEapps - תוכנת שירות שמשתמשת בנתונים מפלטפורמת AMEEdiscover.

 AMEE הושקה כבר בשנת 2008 ומאז הוסיפה לרשימת לקוחותיה את הממשלה הבריטית, CNN, גוגל ובריטיש פטרוליום (BP). עם זאת, המשימה שהחברה עדיין לא הצליחה בה היא להפוך את האזרח הפשוט למעורב יותר ולעורר עניין בנתוני פליטת גזי חממה ודריסת רגל סביבתית. משום כך, החברה השיקה שני מוצרים חדשים, שיהפכו את נתוני פליטת גזי החממה לנגיש יותר לצרכנים.  

הפרויקט הראשון - Ask AMEE - אמור להפוך את חישוב נתוני דריסת הרגל היומית שלכם לצעד קל בהרבה. כך למשל, כשמקלידים "10 ק"ג תותים", האפליקציה מחפשת בבסיס הנתונים שלה את המקורות והגורמים המתאימים, ומציגה את פליטת גזי החממה הקשורות לפעולה.  

היישום השני נקרא ALF, ראשי תיבות של AMEE Location Footprinter, משלב את ההשפעה הסביבתית של מרחקי הנסיעה של אנשים. כל מה שהמשתמש צריך לעשות זה לבצע צ'ק אין בנקודת המוצא ובנקודת היעד, והתוכנה כבר תנחש מה סוג כלי התחבורה שלקחתם, תעריך את המרחק ותחשב את כמות ה-CO2 שנפלט. המידע נשלח בדואר אלקטרוני שבועי, שמסכם את הנסיעות ואת טביעת הרגל הסביבתית שלכם. 

 
 
Comments