מחקר: שינוי אורח החיים מונע 40% ממקרי הסרטן

פורסם: 14 בדצמ׳ 2011, 12:53 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 14 בדצמ׳ 2011, 12:54 ]
גמילה מעישון, אכילת ירקות ופירות ושמירה על משקל תקין מסייעים בהפחתת הסיכון לחלות בסרטן בעשרות אחוזים, כך מוכיח מחקר רחב היקף שנערך בבריטניה. אילו עוד הרגלים בריאים יש לאמץ?
ד"ר איתי גל, 8/12/2011

מה אפשר לעשות כדי למנוע סרטן? אין עדיין תרופה המרפאת באופן מוחלט סרטן, אולם מחקר חדש מראה כי שינוי באורח החיים שלנו עשוי למנוע את את הופעתו בארבעה מכל עשרה אנשים. המחקר יפורסם בקרוב בכתב העת British Journal of Cancer.

"רבים מאמינים שסרטן הוא גורל שנגזר עלינו", אמר ראש צוות החוקרים, פרופ' מקס פרקין מאוניברסיטת לונדון, "אולם כשבודקים את מכלול העדויות הרפואיות, הרי שברור ש-40% מכלל מקרי הסרטן נגרמים בשל אלמנטים בחיינו שיש בכוחנו לשנות".

עישון - ההרגל הכי מסוכן

לצורך המחקר נקבעו 14 גורמים שנמצאו כמשפיעים באופן ישיר על הופעת הסרטן: אלכוהול, עישון, מיעוט בצריכת פירות וירקות, מיעוט בצריכת סיבים תזונתיים, צריכת בשר אדום ומעובד, צריכה מוגברת של מלח, השמנת יתר, מיעוט בפעילות גופנית, זיהומי וירוס הפפילומה HPV, חשיפה מוגזמת לשמש, חשיפה לקרינה מייננת, חשיפה לחומרים מסוכנים, הימנעות מהנקה וטיפול בתחליפי הורמונים.

במחקר ניתחו החוקרים מקרי סרטן שהתרחשו בבריטניה בין השנים 2007-1993, ובדקו את שיעור המקרים שנגרמו בשל גורמי הסיכון הללו, הקשורים באורח החיים של החולים.

עישון נמצא כגורם הסרטן המסוכן ביותר מכל הרגלי החיים - הוא הוביל ל23% ממקרי הסרטן בגברים וקרוב ל-16% ממקרי הסרטן בנשים. אי אכילה מספקת של פירות וירקות תרמה ל6% ממקרי הסרטן בגברים. חשיפה תעסוקתית לכימיקלים כמו אזבסט נמצאה קשורה ל-5% סיכון לסרטן בגברים. ומסיימים את חמישיית גורמי סיכון אלה האלכוהול עם סיכון של 5%, והשמנה עם 4%.

"לא ציפינו למצוא שירקות ופירות מגנים על הגברים מפני סרטן", אמר פרופ' פרקין, "ובקרב נשים לא ציפינו שמשקל יתר יהיה חשוב יותר מצריכת אלכוהול".

סוגי הסרטן הקטלניים ביותר

בחישוב כולל מצאו החוקרים כי 45% מכלל מקרי הסרטן בגברים ו-40% מכלל מקרי הסרטן בנשים היו ניתנים למניעה באמצעות שנוי אורח החיים ואימוץ הרגלים בריאים.

מנתונים שפורסמו לפני חודש עולה כי למעלה מ-50% ממקרי המוות בישראל נגרמים ממספר מצומצם של סוגי סרטן. 21.5% ממקרי המוות בגברים בשנת 2008 נגרמו מסרטן הריאה, ו-19.3% ממקרי המוות אצל נשים נגרמו מסרטן השד - שני סוגי הסרטן הקטלניים בישראל. הנתונים מצביעים גם על ירידה של 13.2% בתמותה מסרטן בעשור שנבדק.

סוגי סרטן שכיחים נוספים הם סרטן המעי הגס, עם שיעור תמותה של כמעט 10% בקרב שני המינים, והוא גם הסרטן השני הכי קטלני בישראל.

בקרב גברים הסרטן השלישי הקטלני ביותר הוא סרטן הערמונית (8.1%) ובקרב נשים סרטן הריאה (9.9%). מהנתונים שנאספו עולה כי קיימת יציבות יחסית במספר חולי הסרטן במדינה, עם עלייה קלה של 2.9%.
 

כתבות קשורות:
Comments