מדריך הצרכן לבית בריא

פורסם: 27 במרץ 2012, 6:39 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 27 במרץ 2012, 6:41 ]

נתקלתם בזיהום או במפגע סביבתי ולא ידעתם מה לעשות? חוברת חדשה מציגה בעיות הקשורה לבית ולסביבתו, לצד עצות למניעתן

nrg מעריב | 27/3/2012
 
תגיות: חיים בירוק
כמה פעמים קראתם באתר זה או באמצעי תקשורת אחרים על חומרי ההדברה המסוכנים, על סכנות מפגעי הרעש, על הקרינה האלקטרומגנטית שעשויה לפגוע בילדכם, שלא נדבר על זיהום האוויר שעלול להרוג. מדריך חדש שהכינה החברה להגנת הטבע, בשיתוף עם המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות, מנסה לעשות סדר ולהציג מידע ראשוני על הסכנות בבית וסביבו.
הבית שלכם בסביבה טובה?
הבית שלכם בסביבה טובה? צילום: SXC
המדריך מתמקד בגורמים סביבתיים המצויים מסביב לבית או הקשורים לבית ולא בתוצרים של התנהגות אישית בבית ובסביבתו. כדי שהמדריך יהיה ברור וידידותי לקורא, כל נושא מופיע בשני עמודים בלבד, ולכל נושא יש תשובות לאותן שש שאלות (מה הסוגיה? איך אפשר לזהות? איך זה משפיע על הבריאות? מה מומלץ לעשות? למי לפנות?).

המדריך מחולק לחמש קטגוריות. בתחילה מופיעים הנושאים המתייחסים ישירות לבית, כמו למשל איכות אוויר ויעילות אנרגיה. אחר כך נושאים העוסקים באוויר ובאטמוספרה סביב הבית, ובהמשך מופיעים נושאי נגישות ותנועה בשכונה. לאחר מכן המדריך מטפל בגנים ובשטחים פתוחים ולסיום בנושאים הקשורים במחזור.

החוברת תוצג לראשונה בכנס הארצי השלישי של הגינות הקהילתיות של החברה להגנת הטבע, שיתקיים ביום חמישי השבוע בלוד. החברה להגנת הטבע מפעילה בלוד שבע גינות קהילתיות, בהן פעילה האוכלוסייה האתיופית המקומית. הגינות הקהילתיות החלו כפרויקט של החברה להגנת הטבע בירושלים, לפני 12 שנה, בשנת 2000, שמטרתו לעבוד עם אוכלוסיות מקומיות בשטחים הפתוחים הקרובים לביתו, ולחבר את האזרחים למעורבות פעילה בקהילה.
למי לפנות

"בעולם המסחרי של היום, הקווים המנחים את בחירותיו של הצרכן, הם איכות ומחיר", אומרת פזית שביד, מנהלת הקהילות הארצית בחברה להגנת הטבע. לדבריה, המדריך החדש מציג גם פרמטרים נוספים ומרחיב את שדה הראייה של הצרכן בבואו להחליט לגבי רכישה מוצר זה או אחר.

שביד מוסיפה כי "המדריך מתייחס לשלוש שאלות עיקריות: מהם הגורמים בסביבת הבית אשר משפיעים על בריאותנו וכיצד נוכל לזהות אותם, כיצד נוכל להעריך את ההשפעה של סביבת השכונה על בריאותנו ואלו צעדים מעשיים מומלצים ולמי כדאי לפנות כדי

להפחית את הסכנות הבריאותיות. המדריך מבוסס על עיקרון הזהירות המונעת, אשר מצביע על הסיכונים של השפעות שונות על הבריאות של סביבתנו, גם אי אפשר להוכיח באופן מוחלט את הקשר ביניהם".

כך, בין היתר, מתייחס המדריך לנושא איכות המים: "האדם הפשוט יכול לזהות בעיות באיכות המים בעיקר כאשר מדובר בבעיות אורגנולפטיות: טעם, צבע, או ריח שונים מהרגיל. ממצאים מסוג זה הם בעלי השפעה אסתטית, אך בדרך כלל ללא השפעה בריאותית". המדריך גם מפנה לגורמים הרלוונטים שיכולים לעזור במקרה של בעיה.

כתבות קשורות:
Comments