אפשר לצרוך את מה שחשוב ובצורה יעילה ונבונה

נשלח 18 באוג׳ 2009, 5:49 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 26 באוג׳ 2009, 10:17 ]
מועד פרסום: יוני 2009

בעולם אידיאלי, רבים מאיתנו היו מעדיפים שלא לבזבז משאבי טבע, אנרגיה או אפילו כספים. אבל מדובר בחזון אחרית הימים, או בפנטזיה מתוקה. אנחנו חיים בעולם של שפע, בו נהוג לחשוב שמי שצורך יותר, הוא בעל סטטוס גבוה ונחשב יותר. בפועל, עם ערימות הזבל המצטברות, התחממות כדור הארץ והזיהום ההולך והגובר, מיתוס תרבות השפע והצריכה המוגזמת הוא מיתוס שדינו להתנפץ.

אם לרגע נהיה עם הרגליים על הקרקע, נבין שלא לצרוך כלל זה לא אפשרי, אך בהחלט אפשרי לצרוך את מה שחשוב ובצורה יעילה ונבונה.וזה מתחיל מהדברים הקטנים ביותר שנראים לא חשובים. לפעמים אנחנו מוותרים לעצמנו ומעט מתעצלים להפריד את בקבוקי הפלסטיק משאריות הירקות, או להיסחב למרכול עם שקית מבד. הוויתורים הקטנים האלה, הם הקריטיים. היגמלות מהרגלים ואמירות שעוברות לכולנו בראש כשאנחנו בסופר כמו "מה זה ישנה עוד שקית אחת", או "אני אקנה שניים מכל דבר, שיהיה בבית", גם ברמת הצרכן הבודד, יכולה לתרום בצורה משמעותית לצמצום הנזק האקולוגי.

נועה פלד, מארגון מגמה ירוקה, ממליצה על שלושה כללי צרכנות מתחשבת בסביבה: הפחתה, שימוש חוזר ומיחזור. הפחתה, משמעותה הפחתת הניצול של משאבי הטבע. שימוש חוזר, משמעו להשתמש מספר רב של פעמים במוצרים ככל הניתן. ומיחזור משמעו שלאחר שסיימנו לנצל את המוצר עד כמה שאפשר, נשחרר אותו למקום בו ניתן לעשות בו שימוש נוסף כמו כלוב בקבוקים, מיכל לנייר או מישהו שזקוק למוצר וייהנה ממנו בכל צורה שהיא. הנה מספר טיפים חשובים שיעזרו לנו ליישם את עקרונות הצרכנות המתחשבת, ששווה לשנן לפני שיוצאים לקניות, ולאמץ בבית לחיסכון באנרגיה ולא חשוב - חיסכון בכסף.

בדרך החוצה

השתדלו תמיד להתנייד ברגל או באמצעות אופניים - אלו פתרונות חסכוניים, זולים ובריאים לגוף ולנפש. במקרים של נסיעות מרוחקות, עדיף לנסוע בתחבורה ציבורית במקום במוניות והשתדלו לנסוע עם כמה שיותר אנשים במכונית על מנת לצמצם ככל הניתן את מספר כלי הרכב שנעים לאותו מקום באותו זמן. בצורה כזו נזהם פחות את הסביבה, נחסוך בכסף ונוכל להינות מנסיעה חברתית שיכולה להיות הרבה יותר מעניינת.

קניות ירוקות

בכל יציאה לסופר או לשוק, כדאי ומומלץ לקחת מהבית עגלת קניות (אקססורי מאוד אופנתי שיהפוך אתכם למאוד טרנדיים בשוק המקומי) או שקיות בד, וכך להשתחרר מהשימוש בשקיות ניילון חד פעמיות. שקיות הניילון יתכלו לחלוטין רק אחרי 400 שנה, אז אם כבר נאלצתם להשתמש בשקית, רצוי לעשות בהן שימוש חוזר ולא להשליך אותן לפח.

במדפי המרכול ניתן לחפש אחר מוצרים של סחר הוגן (כאלה שלא עושים שימוש פוגע או ניצול של עובדים), או כאלה שעשויים מחומר ממוחזר או ניתן למיחזור. צריך לזכור שרכישה של מוצרים ירוקים או מוצרי סחר הוגן נותנים לקיומם לגיטמציה, מה שיגדיל את נתח השוק שלהם.

באגף הטואלטיקה הימנעו מלרכוש מוצרים שפוגעים בשכבת האוזון (כמו דאודורנט או מטהר אוויר) או תכשירים קוסמטיים למיניהם שנוסו על בעלי חיים. התחליפים הידידותיים לסביבה בריאים יותר ולא פחות איכותיים מהאחרים.

השתדלו שלא לרכוש מוצרים חד פעמיים שנזרקים לאשפה בתום השימוש, כמו כלים חד פעמיים או בקבוקי מים מינרליים. במקום, אפשר לקנות קנקן מטהר למילוי חוזר(כמו בריטה), או להתקין על הברז פילטר מסנן קבוע.

רכישה של אריזות גדולות וחסכוניות יחסכו מכם לרכוש מספר אריזות שנזרקות לפח. כמו כן, מוצרים מרוכזים אשר ניתן לדלל ולהגדיל את נפחם גם יחסכו מאיתנו רכישה של מספר אריזות של אותו המוצר, כמו למשל חומרי ניקיון לסוגיהם. גם קנייה של מוצרים אמינים עשויה להתברר כמשתלמת יותר לטווח הארוך - מוצר אמין ואיכותי יעלה לעיתים יותר כסף, אך מוצרים אלה בדרך כלל אפקטיוויים בפעילותם יותר מהאחרים, וגם אורך החיים שלהם מובטח, כך שתהנו מהם לתקופה ארוכה במקום ללכת ולרכוש שוב את אותו מוצר בגירסה הזולה.

כשהגעתם לקופה, למדור מוצרי הדחף שכה אהובים עלינו, השתדלו להימנע מרכישת מוצרים מיותרים שאין לכם צורך אמיתי בהם. אם ההמתנה בתור הזכירה לכם את החביטות בשלט הטלוויזיה והניסיונות לסובב את הסוללות כדי שימשיך לפעול, עדיף שתבחרו בסוללות הנטענות, שפחות מזהמות מאלו החד פעמיות.

במשכננו הירוק

לאחר שפרקנו את הקניות, חשוב לזכור את מתקני המיחזור הפזורים ליד ביתנו. מרכזי המיחזור אוספים נייר, קרטון ובקבוקי פלסטיק. אגירה של אלו ודילוג על זריקתם לזבל, דורשת מאיתנו אנרגיות מינוריות. ניתן גם לבדוק עם החנות בה אנו רוכשים בקביעות, אילו אריזות משומשות הם ישמחו לקבל, ואפילו על אילו הם ישלמו לנו דמי פיקדון.

גם המשפט הנייר לסל וחסל כבר איננו רלוונטי. לנייר המדפסת יש שני צדדים. רצוי ומומלץ להשתמש בשני צידיו בעת הדפסה או צילום של מסמכים ושאר אחרים. את הנייר המיותר איספו למיחזור.

העדיפו להשתמש בסמרטוטים ומגבות רב פעמיות במקום במגבות נייר. לגבי מגבוני לחים, מדובר במוצר מיותר ומזהם - במגבונים הלחים ישנם סיבים סינתטיים אשר מסרבים להתכלות מהר. מעבר לכך, הם ידועים בתור סותמי ביוב.

חוסכים באנרגיה

פרט חשוב בחיסכון בחשמל הוא מעבר לשעון מונה "תעריף עונה וזמן" הקרוי תעו"ז. מדובר בשעון מונה אשר סופר את השימוש ומחייב אותנו בתשלום על פי עלות החשמל האמיתית שלנו, במקום תשלום ממוצע. האפשרות פתוחה גם ללקוחות פרטיים ומשתלם בעיקר למי שלא משתמש בחשמל לחימום או קירור הבית. ניתן למצוא מידע באתר של חברת החשמל.

מרכז השל, המכון הישראלי לחשיבה ומנהיגות סביבתית, ממליץ לנו לנצל את האור טבעי בבית. בשעות היום אין צורך להדליק נורות חשמליות. אפשר לפתוח את התריסים ולהסיט את הוילונות וליהנות משמש חמימה ברוב ימי השנה.

את נורות הבית רצוי להחליף לנורות פלורסנט קומפקטיות אשר חוסכות באנרגיה ומנצלות אותה בצורה הטובה ביותר. המחיר של נורת הפלורסנט הוא אמנם גבוה יותר, אך משך זמן העבודה של הנורה גבוה הרבה יותר מנורת ליבון. נורת פלורסנט תעבוד בממוצע בין 8,000 עד 10,000 שעות כאשר נורת ליבון עומדת על 1,000 שעות בלבד. 90% מצריכת החשמל בנורת הליבון מפיקה חום ופולטת גזי חממה בצורה מוגברת. ועוד משהו קטן, ממוצע הוצאות החשמל עם מנורת ליבון בהשוואה לפלורסנט עומדת על פי 4.

וכשאתם יוצאים מהבית, או אפילו עוברים מחדר אל חדר, אל תשכחו לכבות את מתג האור ואת מכשירי החשמל שאין בהם שימוש. מצב הסטנד-ביי במכשירי החשמל לא מכבה באמת את צריכת החשמל ועדיף לכבותם לגמרי. גם מטען הסלולר ממשיך לצרוך חשמל גם אם הוא נמצא בחשמל ולא מטעין את המכשיר.

אם חשבתם לרוץ ולקנות מסך פלזמה ענק וחדשני, כדאי שתחשבו פעמיים. מסכי הפלזמה צורכים בממוצע פי 4 יותר ממסך טלוויזיה רגיל וצנוע.

גם שימוש נכון במקרר, שמכיל את כל הטובין שאנו צורכים, יכול להיות ירוק וידידותי יותר לסביבה. רצוי לצמצם את פרק הזמן ומספר הפעמים שאנו פותחים את המקרר, וחשוב לוודא כי רצועת הגומי שאוטמת את המקרר תקינה ונקייה, על מנת לאפשר יעילות. רצוי למקם את המקרר רחוק מגורמים שפולטים חום דוגמת תנור, ולא להצמידו לקיר.

אם ישנה אפשרות של שימוש בדוד עם קולט שמש הרי זה מבורך. יש לדאוג לקולט השמש אשר יחסוך את השימוש המיותר בחשמל, לנקותו מדי פעם ולמנוע הצללתו במטרה להגדיל את היעילות. אם אין ברירה, וצריך להשתמש בדוד שמש, ניתן להתאים אותו בעת הרכישה לכמות המשתמשים הצפויה. לשתי נפשות ניתן להסתפק בדוד של 80 ליטר, לארבע נפשות 120 ליטר, לשבע נפשות 150 ליטר ולעשר נפשות 200 ליטר. עוד ממליצים במרכז השל, להתקין טיימר, שעולה כ-100 שקל, אשר יפעיל ויכבה את הדוד למשך זמן קצוב וימנע את כל הפעמים ששוכחים אותו. דרך נוספת לחיסכון שממליצים בהשל היא שינוי טמפרטואת המים. בתחתית הדוד ישנו תרמוסטט המוסתר על ידי פלסטיק שניתן להסירו בעזרת מברג, ולהוריד את טמפרטורת המים ל-55 מעלות. כך ניתן לחסוך בחשמל וליהנות מטמפרטורת מים חמימה ולא שורפת במיוחד.

מים בששון?

משאבי המים שלנו הולכים ואוזלים, אפשר לחסוך רבות במשאב היקר באמצעות שינוי ההרגלים היומיומיים שלכם. כשאתם מסתבנים או מצחצחים שיניים אין צורך להותיר את המים זורמים. התרגלו לסגור את הברז גם בעת רחיצת הכלים, ותוכלו לחסוך עשרות ליטרים בחודש. בשירותים, עיברו להשתמש במיכל הדחה דו כמותי שמאפשר שימוש בחצי מכמות המים, והקפידו לתקן ברזים דולפים.

כשאתם מפעילים מכונת כביסה, רצוי לוודא כי המכונה מלאה. ההרגל של הפעלת מכונה חצי ריקה משום שאין מספיק בגדים לכביסה מוביל להפעלה של כמות מוגזמת של מכונות, אשר גורמות לבזבוז מים, חשמל וחומרי ניקוי מזהמים. את ייבוש הכביסה עדיף לעשות על ידי משאב השמש הטבעי ולא על ידי מייבש הכביסה, שהוא מכשיר בזבזני במיוחד של אנרגיה, שנוטה לכווץ ולשחוק אריגים עדינים. אם אתם חייבים ליבש כביסה ביום חורף גשום במיוחד, ניתן לעשות זאת אחרי סחיטה מקסימלית במכונת הכביסה.

כשאתם סוף סוף מתפנים לשטיפת המכונית, עשו זאת עם דלי של מים ולא עם צינור. כך תוכלו לשלוט ביתר קלות בכמות המים שאתם משתמשים ולמנוע בזבוז מיותר.

לבעלי הגינות, הקפידו על הנחיות רשות המים לפי שעות ההשקייה המותרות לשבוע, ותמיד העדיפו להשקות בשעות הערב והלילה ובעזרת טפטפות. השקייה במהלך היום אינה אפקטיווית, משום שהשמש מאדה את רוב המים, דבר שגורם לבזבוז של המשאב היקר ובפועל להתייבשות הגינה שלכם.

חמם ביתך

לצערנו רוב הבנייה בארץ אינה כזו שמתחשבת בתנאי האקלים המקומיים של השטח עליו בנוי משכננו. לכן כה קר וחם לנו בתוך הבית - הקירות אינם מבודדים והחלונות ברוב המקרים אינם מאפשרים שימוש טבעי בתנאי הסביבה. אבל אנו לא נאמר נואש. ניתן להתקין חלונות עם זיגוג כפול בעלי בידוד תרמי שאמנם יקרים יותר מאלו הרגילים, אך בעזרת הבידוד שהם מקנים לנו ניתן לחסוך בין 15%-10% מהאנרגיה הדרושה למיזוג הבית. לדוגמה, עלות החלפת חלון בגודל של 100X120 סנטימטר בחלון מבודד, כולל פירוק והתקנה, סובב סביב 750 שקל.

שיטה זולה יותר היא הצללת הבית. נטיעת עצים סביב הבית וכיסוי בצלונית מעל החלונות ייתנו לכם את האפשרות להפחית את הצורך בקירור הבית בימי הקיץ הלוהטים.

מאוורר תקרה הוא בעל צריכת חשמל ועלות נמוכה באופן יחסי למזגנים. טווח המחירים של מאוורר תקרה נע בין 150 ל-500 שקל בערך, ורבים מוצאים בו פיתרון נעים יותר מהמזגן המקפיא.

בימי החורף המועטים שיש לנו בשנה, תוכלו לחמם את המיטה בעזרת בקבוק חם ולהימנע מהשימוש בסדין חשמלי או תנור חשמלי. באופן כללי, הרתחת מים על הגז היא יעילה יותר מאשר שימוש בקומקום חשמלי. מעבר לחיסכון, לשתות קפה שחור אשר הורתח על הגז זו חוויה הרבה יותר מפנקת וטעימה מכל טכנולוגיה אחרת.

לסיכום, נראה כי כל הטיפים המבורכים האלה מסתכמים בשינוי גישה והתנהגות המעודדת פשטות. ככל שנשכיל לכלכל את צעדינו בכל הקשור להתנהלות יומיומית וצרכנות, נוכל לתרום ולו במעט לשמירה על המשאבים הטבעיים שלנו, נימנע מזיהום מיותר ונוכל לחסוך שימוש באנרגיה וגם בכסף.
 
Comments