כשהאור דולק: מה עוד אפשר לעשות למען הסביבה?

פורסם: 24 באפר׳ 2010, 1:05 על ידי: Sustainability Org

לא חייבים לכבות הערב את האור. יש עוד כמה דרכים פשוטות שאפשר להגן על הפלנטה. לכבוד יום כדוה"א nrg ירוק מציג מדריך קצר

מיכל מילנר | 22/4/2010 10:56    
כיבוי האורות במהלך שעת כדור הארץ, אשר תצוין הערב (ה') כחלק מאירועי יום כדור הארץ בישראל זו השנה השלישית, הוא אקט סימבולי אשר איננו נועד לחיסכון באנרגיה כמו להעלאת המודעות הציבורית לבעיית ההתחממות הגלובלית. אבל ישנן בכל זאת מספר פעולות פשוטות למדי ובעלות ערך סביבתי מתמשך וממשי, שאדם מן השורה, גם אם איננו מגדל גינת ירקות אורגנית או מחתל את התינוק בחיתולי בד, יכול לבצע בשעה אחת ואפילו בפחות ממנה:
מיון ניירת וזריקה לפח מחזור נייר

כמה מכם באמת זורקים ניירת מיותרת  לפח המחזור? הנה הזדמנות טובה למיין את כל הניירת המיותרת שמעלה אבק במגירות נידחות ועל מדפים ושאר פינות אפלות בבית, לאתר

את פח מחזור הנייר הקרוב, ולפנות מקום לבלגאן חדש. חשבונות חשמל ישנים, כרטיסי קולנוע וחופשי חודשי, תלושי משכורת מהעבודה הלפני אחרונה, הכל הולך.  
 
החלפה לנורות חסכוניות
בשנה האחרונה פרסמו ארגוני בריאות בארץ ובעולם אזהרות  מפני קרינה מסוכנת הנפלטת מנורות חסכוניות. עם זאת, מן האזהרות הללו עולה כי טווח הקרינה הוא כשלושים סנטימטרים. מומלץ, אמנם, שלא להשתמש בנורות הללו במנורות שולחן או שאר מנורות נמוכות, אבל כתחליף לנורות הליבון המסורתיות והבזבזניות בבתי הנורה של מנורות תקרה גבוהות, במסדרון הבניין או בתאורת החצר, אין סיבה שלא להשתמש בהן.  
 
ניקוי המזגן

מזגן סתום בלכלוך מעלה באופן משמעותי את צריכת החשמל של המכשיר. ניקוי המסננים של המזגן הוא פעולה פשוטה שאינה מצריכה קריאה לטכנאי. ניתן לעשות זאת פשוט באמצעות שטיפת המסננים במים והתקנתם רק לאחר ייבוש מוחלט. לחוששים-ישנם מדריכים אינטרנטיים מפורטים לניקוי סוגים שונים של מזגנים.  ניקוי המסננים של המזגן הוא פעולה פשוטה שאינה מצריכה קריאה לטכנאי

כיוון טיימר לדוד החימום

אלמנטרי, אבל בכל זאת, יש עדיין עצלנים רבים שפשוט מדליקים את הדוד סמוך לשעת המקלחת, לעתים שוכחים לכבות (מניסיון: דוד דולק שנשכח- מתפוצץ. דוד חדש – הרבה כסף...), לעתים מכבים אותו זמן רב לאחר שחוממה כמות המים הדרושה להם. קביעת שעה מסוימת ביום שבה יפעל הדוד, על פי הערכה של כמות המים הנצרכת על ידי כל דיירי הבית ביחד, וזאת בהנחה שהדוד מבודד היטב ושומר על טמפרטורת המים המחוממים במשך זמן ממושך יחסית, תחסוך אנרגיה וכסף.  

שימוש בתחבורה ציבורית

נשמע בנאלי אבל הכרחי. אין צורך להרחיב - מערכת התחבורה הציבורית בישראל אמנם דורשת שינוי יסודי ועמוק, אבל בפני רבים עומדות בכל זאת אפשרויות נסיעה פשוטות יחסית, במיוחד בתחום ההגעה לעבודה ברכבת. נסיעה ברכב הפרטי אל חניון תחנת הרכבת, נסיעה ברכבת אל עיר היעד, ומשם נסיעה אל מקום העבודה, אפילו במונית, יחסכו דלק רב, וכבונוס – גם הרבה זמן ועצבים.  למרות הבעיות, אפשרויות נסיעה פשוטות יחסית.

היכרות מחודשת עם מכונת הכביסה
לכל מכונת כביסה מודרנית יש לפחות עשר תוכניות שונות, ולרוב הרבה יותר, לסוגים שונים של בד ורמות שונות של לכלוך. למרות זאת, רובנו משתמשים בתוכנית אחת לכל כביסה. נכון שחלק גדול מהן די מיותר, ונכון שרק האובססיביים קומפולסיביים שבינינו באמת מפרידים פוליאסטר מכותנה, אבל עדיין, שימוש בשתיים-שלוש תוכניות שונות לפי הצורך, שהן בעלות מהירויות סחיטה שונות ואורכים שונים, יכול לחסוך בצריכת חשמל ומים.

זהו חיסכון משמעותי במיוחד בבתים של משפחות עם ילדים, שסל הכביסה מתמלא בהן על בסיס יומיומי. כל מכונת כביסה מגיעה עם מדריך, ומי שלא שמר - חיפוש קצר באינטרנט לפי דגם המכונה והיצרן יניב את התוצאה, אפילו בקובץ PDF להדפסה, למינציה ותלייה מעל המכונה לשינון (וזה, כאמור, לאובססיביים קומפולסיביים). אופציה נוספת, בהשראתו של אדם יצירתי במיוחד – "פריט השבוע", בחירה חודשית של זוג מכנסיים מסוים ולבישתו עד שהוא מסוגל ללכת בכוחות עצמו.
Comments