מחקר מצא: בכמה שנים מתקצרים חייו של מעשן

פורסם: 4 באפר׳ 2012, 10:45 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 4 באפר׳ 2012, 10:46 ]
מחקר קנדי חדש שכלל עשרות אלפי משתתפים שנמשך על פני 10 שנים מגלה אלו הרגלים בריאותיים מקצרים שנים שלמות מחייכם, וכמה שנים תרוויחו אם תחדלו מהם. עישון, למשל, מקצר 11 שנות חיים. החוקרים: די בשיפור של אחד מההרגלים הבריאותיים הרעים, כדי להאריך משמעותית את תוחלת החיים
ד"ר איתי גל, 4/4/2012

חמישה הרגלים לא בריאים מפחיתים משמעותית מתוחלת החיים שלכם: כך מגלה מחקר קנדי חדש שכלל עשרות אלפי אנשים. רובנו מכירים בכך שעישון, צריכת אלכוהול מוגזמת, חוסר בפעילות גופנית ותזונה לקויה אינם בריאים, אך המחקר מציג את הנתונים במספר שנות חיים שניתן לאבד ו"להרוויח" בהתאם לצריכה.

החוקרים סקרו 78,597 תושבים בין השנים 2001 ל- 2005 והצליבו נתונים הקשורים לתוחלת החיים שלהם, בין השנים 2001 ל- 2010. כל אחד מהמשתתפים לקה באחד ה"דגלים האדומים" הידועים כגורמי סיכון לתחלואה, ובהם צריכת אלכוהול, חוסר פעילות גופנית, תזונה לא בריאה, עישון ולחץ נפשי.

 

החוקרים עוד חישבו כי הנבדקים יכולים היו להוסיף שבע וחצי שנים לתוחלת חייהם, לו היו נמנעים מכל חמשת ההרגלים הבריאותיים הרעים, הכוללים גם כאמור הימנעות מצריכת אלכוהול, והפחתת המתח הנפשי. הפחתת גורם סיכון אחד, מאריכה את תוחלת החיים ב-3 שנים ו-7 חודשים בממוצע.

 

מעשן? זה עולה לך ב-11 וחצי שנות חיים

כשנבדק כל אחד מגורמי הסיכון, נמצא כי הימנעות מלחץ נפשי ופעילות גופנית, מאריכים כל אחד את תוחלת החיים בכשנה, תזונה בריאה והימנעות מאלכוהול משפרים את תוחלת החיים בכשנה כל אחד. אולם הממצא המשמעותי ביותר נגע לעישון: מהמחקר עלה כי למעשנים ישנה תוחלת חיים קצרה ב-11 וחצי שנים, בהשוואה לאלה שאינם מעשנים. 

עוד נמצא כי חשיפה לכל חמשת גורמי הסיכון יחד למשך 20 שנה מקצרת את תוחלת החיים ל-68.5 שנים בממוצע בקרב גברים, בהשוואה לתוחלת חיים ממוצעת של 88.6 שנים לגברים ללא גורמי סיכון. מנגד, אצל נשים בעלות חמשת גורמי הסיכון מתקצרת תוחלת החיים ל-71.5 שנים בממוצע, בהשוואה ל-92.5 שנים בקרב נשים ללא גורמי הסיכון.

"אם כל אחד יעשה שינוי אחד, כמו גמילה מעישון או פעילות גופנית, נוכל לצפות להארכת תוחלת החיים באופן משמעותי", אמר ראש צוות החוקרים, דאג מנואל.

 
ומה המצב אצלנו? על פי דו"ח ה-OECD שפורסם בשנה שעברה, ישראל ממוקמת במקום החמישי מבין החברות בארגון בדירוג משך תוחלת החיים. הדו"ח מגלה כי תוחלת החיים של גברים בישראל עומדת על 79.7 שנים, ושל נשים על 83.5 שנים. עוד מגלה הדו"ח כי חלה ירידה משמעותית בשיעור התמותה ממחלות לב, שבץ מוחי וסרטן.
 
Comments