טיפים לתקופת תרבות הצריכה - העצות של תושבי מדרשת בן גוריון

פורסם: 16 בפבר׳ 2010, 12:39 על ידי: Sustainability Org
תרבות הצריכה, שנפוצה במדינות מערביות וגם במדינות מתפתחות, מועדדת צריכת מוצרים שלפעמים אינם נחוצים, אך גורמים לשימוש מואץ במשאבים ובחומרי גלם, וייצורם דורש שימוש באנרגייה, שתורם להתחממות כדור הארץ. תרבות הצריכה, והשיטות השיווקיות האגרסיביות הנפוצות כל-כך בחברה שלנו, דוחפות את האכלוסיה לקנות מוצרים שלפעמים הם לגמרי מיותרים. אז מה אפשר לעשות?
טיפ מספר 1 - כשעורכים מסע קניות...
מכינים מראש רשימה של מוצרים וקונים לפי הרשום ברשימה. לא נכנעים לאנשי מכירות, או ל"מבצעים" כאשר מדובר במוצרים שאנו ממש לא זקוקים להם. עדיף להוציא את כספנו על שירותים במקום על מוצרים.
ולמה זה טוב? חוסכים בכסף. חוסכים בחומרי גלם, במים, באנרגיה, ובתעבורה (=שריפת דלקים מזהמים).
טיפ מספר 2 - קונים מוצרים, מזון, וכו' שמייוצרים באזור
משתדלים לקנות מוצרים מייצור מקומי: מזון, ריהוט, מתנות, ועוד.
ולמה זה טוב? מפחיתים את הצורך בהובלת המוצרים ממקומות רחוקים, ולכן את השימוש בדלק.
טיפ מספר 3 - קונים מוצרים איכותיים
קונים בגדים ומוצרים אחרים איכותיים במקום מוצרים זולים שלא מחזיקים מעמד הרבה זמן. קונים מוצרים יד-שנייה במקום מוצרים חדשים, בחנויות יד‑שנייה, באתרי אינטרנט יד-שנייה, ב"שוק בשקל", בשוק פשפשים או בgarage sales.
ולמה זה טוב? חוסכים בכסף ובמשאבים (כמו בטיפ 1)

טיפ מספר 4 - שואלים או שוכרים כלים ומכשירים במקום לקנות אותם
שוכרים או שואלים כלים או מכשירים מקרובי משפחה, משכנים ומחברים במקום לקנות לעצמנו מוצרים שאינם יהיו בשימוש יום-יומי. לדוגמא: מכסחת דשא, כלי גינון או נגרות, ציוד לשיפוצים, ציוד מחנאות ועוד. אפשר להתארגן ביחד עם עוד אנשים ולקנות מכשירים/מוצרים ביחד.
ולמה זה טוב? רוב השפעתם של מוצרים אלה על הסביבה היא תוצאה של תהליך הייצור והאחזקה של אותם מוצרים. לכן אם קונים פחות, מייצרים פחות, ושומרים על הסביבה.
 
לכתבה באתר קהילת מדרשת בן גוריון

Comments