2010 – השנה הירוקה של אינטל

נשלח 19 בינו׳ 2011, 5:41 על ידי Sustainability Org

השנה חנכה אינטל ישראל את הבניין הירוק הראשון של החברה בעולם, אך לא היה זה הסימן הירוק היחיד של אינטל כפי שמגלה דו"ח האחריות התאגידית של החברה

19/01/2011 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס

אינטל
מקסין פסברג, סגנית נשיא אינטל העולמית ומנכ"לית אינטל ישראל – צילום: יח"צ
בשנת 2010 עברו עובדי חברת אינטל בחיפה לבניין חדש שכולו ירוק וקיבל את ההסמכה של תקן הזהב של ה-LEED האמריקאי.

במסיבת עיתונאים שהתקיימה אתמול, 18 בינואר בתל אביב הציגה מקסין פסברג, סגנית נשיא אינטל העולמית ומנכ"לית אינטל ישראל לצד ההישגים הכלכליים גם את דו"ח האחריות התאגידית של החברה בישראל.

בשורה עולמית, החל משנה זו כל בניין חדש של החברה בעולם מתוכנן לעמוד בתקן הבנייה הירוקה LEED בדרגת כסף.

מוצרים ירוקים ואי פגיעה בסביבה

על פי הרשום בדו"ח, הדאגה לאי פגיעה בסביבה מתחילה באינטל עוד בשלבי תכנון הייצור וכלה בניהול משאבים ובטיפול בפסולת. מוצרים חדשים חסכוניים באנרגיה ולדברי הדו"ח במעבר למעבדים אינטל-קור (Intel-core) במיקרו-ארכיטקטורה נחסכו ברמה העולמית בין השנים 2009-2006 כמות של 26 טרה וואט (טרה הוא 1000 מיליארד).

ליד זהב
אות הבנייה הירוקה האמריקני, LEED – צילום: משרד אסא אהרוני מהנדסים
בהערכת הספקים שלה חברת אינטל לוקחת בחשבון את תוכניותיהם לניהול הסביבה, נאמר בדו"ח.

אורן ריס מנהל מפעל הייצור של אינטל בקרית גת דיווח במסיבת העיתונאים שטביעת הרגל האקולוגית (מדד לפגיעה בסביבה) של המפעל קרובה ל-0.

פסברג נתנה מספרים של השקעה ירוקה, בתשתיות 90 מיליון דולר, בתפעול 13,5 מיליון ובטיפול בשפכים ובפסולת 1.6 מיליון דולר.

יצור ויצוא מרביים

שנת 2010 הייתה טובה לאינטל ישראל לא רק בתחום הירוק והצפי לשנת 2011 בהחלט מבטיח לדברי ריס. לראשונה יצרו בארץ מוצר שניתן למכור אותו ולא רק רכיבים של מוצרי קצה.

המפעל בקרית גת יעבור במשך שנת 2011 לייצור בטכנולוגיית 22 ננומטר במקום ייצור בטכנולוגית 45 ננומטר של היום.

היצוא של אינטל הגיע ל-2.7 מיליארד דולר. לדברי החברה הגבוה ביותר בישראל של חברה פרטית. אינטל היא גם המעסיק הפרטי הגדול ביותר בישראל, מעסיקה ישירות 7,057 עובדים אך אם נלקחים בחשבון גם התעסוקה העקיפה של ספקים ונותני השירותים שאינם עובדי החברה לדברי פסברג מגיע מספר המועסקים לכ-20,000. במעבר לטכנולוגיה החדשה שעבורו קיבלה אינטל השתתפות ממשלתית תגייס אינטל כ-1,000 עובדים נוספים.

בסקר של חברת BDI שנערך מדי שנה בארץ ובו מדרגים את 50 החברות שהכי טוב לעבוד בהן, נבחרה אינטל גם השנה כ"חברה שהכי טוב לעבוד בה". הסקר נערך בקרב 12,000 אנשים שאינם עובדים באינטל.

פיתוח ישראלי מבית היוצר בחיפה

אינטל הציגה במסיבת העיתונאים את המיקרו-ארכיטקטורה החדשה סנדי ברידג' שהשיקה החברה העולמית בסן פרנציסקו בתחילת ינואר. פסברג הצהירה בגאווה את חלקו של מרכז הפיתוח הישראלי בפיתוח ובעיצוב המוצר החדש.

בשנת 2011 ימשיך פיתוח המעבד Ivy Bridge שיוצר בטכנולוגיה של 22 ננומטר. טכנולוגיות אלו משפרים ביצועים של המעבד, בזמן התגובה וכן שיפור בגרפיקה וביכולות המדיה.

מתכות נדירות לא יהיו במחסור

לשאלה האם עושה אינטל שימוש במתכות נדירות לייצור המוצרים שלה והאם היא נערכת לאפשרות של מחסור ענו ראשי אינטל כי הכימיקלים בהם משתמשים אינם במחסור. פט גלסינגר אחד הבכירים של אינטל העולמית הצהיר חלק מן המוצרים אינם מבוססי תחמוצת סיליקה אלא משתמשים ליצורם ביסוד הכימי הפניום (hafnium). מרבצים של היסוד נמצאים בברזיל , במלאווי באפריקה וגם באוסטרליה.

המעבר מסיליקון להפניום מקנה מהירות ויעילות אנרגטית גדולות יותר כותב ריצ'רד מרטין באינפורמצ'יון וויק.

לכתבה באפוק טיימס


Comments