זה שיר פרידה: פומה מזמינה אתכם להיפרד מהנעליים הישנות

פורסם: 7 ביוני 2012, 7:43 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 7 ביוני 2012, 7:44 ]

מי שייכנס לחנויות החברה, ימצא מיכל מיחזור בו אפשר לזרוק פריטי לבוש ישנים. רגע לפני שפומה תשלח אותם למיחזור, ניתן יהיה לכתוב לפריטים האהובים דברי פרידה שיועלו לאינטרנט. עסק ירוק

מאת רז גודלניק, 7/6/2012
 
תגיות: פומה, מיחזור, עסק ירוק
מה אתם עושים עם הנעליים או החולצות הישנות שלכם? רבים משתדלים לתרום אותם כשהם עדיין במצב סביר, אבל מה קורה כשהנעליים כבר קרועות והחולצה מלאה חורים או כשסתם מתעצלים ואין כח לאסוף את הבגדים לתרומה? בדרך כלל פשוט זורקים אותם לפח. בארצות הברית לדוגמה נזרקים מדי שנה 11 מיליון טון של פריטי לבוש לאשפה ובבריטניה מדובר על 500,000 טון או מיליארד פריטים מדי שנה.

לא מעט חברות הלבשה וקמעונאים מנסים לשנות את תמונת המצב ולהגדיל את כמות פריטי הביגוד שהולכים למיחזור. היוזמה האחרונה מגיעה מחברת פומה שהחליטה להציב פחי מיחזור בחנויות החברה, אבל אימצה קו הסברתי קצת שונה – במקום לפמפם לצרכנים כמה חשוב למחזר, היא נותנת להם את האפשרות להיפרד כמו שצריך מפרטי הלבוש האהובים באמצעות מודעת אבל קצרה עם תמונה של הנעליים או החולצה ז"ל באתר שלהם. על היוזמה החדשה מבית פומה בכתבה הבאה. עסק ירוק.
צילום: פומה
חנות פומה. נפרדים מהנעל הישנה צילום: פומה
 
כלי חדשני

פומה היא כאמור לא החברה הראשונה שיוצאת ביוזמה שכזו. לנייק לדוגמה יש תוכנית דומה בשם Reuse-A-Shoe שפועלת כבר הרבה שנים ומאפשרת ללקוחות למחזר פריטי לבוש ישנים בחנויות של נייק, קונברס ומרכזי מיחזור אחרים. עד היום, לפי דיווחי החברה נאספו באמצעות התוכנית הזו כ-25 מיליון זוגות נעליים.

מרקס אנד ספנסר מספקים דוגמה נוספת עם תוכנית שפועלת בשנים האחרונות במסגרתה אפשר להביא פריטי לבוש משומשים למיחזור לחנויות של ארגון Oxfam ולקבל שובר הנחה של 5 פאונד על קנייה של 35 פאונד. מעבר לכך החלה הקמעונאית הותיקה בקמפיין גדול בחודש שעבר בשם the shwopping revolution, ששם לו למטרה למחזר מדי שנה לפחות מספר דומה של פריטי לבוש שנמכרים ברשת – 350 מיליון פריטים. לשם כך מוצבים בכל סניפי הרשת פחי איסוף גדולים שבהם יכולים הלקוחות לתת בגדים ישנים למיחזור, גם כאלו שלא נקנו במרקס אנד ספנסר.

העובדה שפומה מצטרפת לרשימת החברות והקמעונאיות שמציעות אופציית מיחזור לא צריכה להפתיע את מי שעוקב אחרי החברה. בשנים האחרונות פומה הפכה לאחת החברות המובילות והחדשניות ביותר מבחינת התפיסה הסביבתית שלה. דוגמה אחת אפשר למצוא ביצירת דוח רווח והפסד סביבתי, הכולל את ההשפעות הסביבתיות והחברתיות השליליות והחיוביות של פומה, החל מפליטות גזי החממה של שרשרת הייצור של החברה וכלה בשימושי הקרקע והמים שלה.

מדובר לא רק בכלי חדשני ליצירת הבנה יותר מעמיקה של היחסים בין החברה והסביבה באמצעות תרגומם לערכים כלכליים, אלא גם ביצירת שקיפות ברמה הגבוהה ביותר, כמעט רדיקלית אפשר לומר, של פעילות החברה.

אתגעגע להליכות

פומה מוליכה מהלכים רדיקליים לא רק בתחום החשבונאי, אלא גם בתחום העיצובי. ב-2010 החברה השיקה קופסת נעליים שהיא למעשה שקית רב פעמית (Clever Little Bag) שניתן לראות בסרטון, שחוסכת באופן משמעותי בשימוש בקרטון ומקטינה את טביעת הרגל הפחמנית של החברה בעשרת אלפים טון גזי חממה בשנה.

וידאו

http://www.youtube.com/embed/vwRulz8hPKI

פומה לא מסתפקת בהמצאה מחדש של קופסת הנעליים, אלא שואפת להרבה יותר מכך – החברה שמה לה למטרה להגיע לכך שחמישים אחוזים מהקולקציות שלה ב-2015 ייוצרו מחומרים בני קיימא. בשנה שעברה המספר הזה עמד על 16 אחוזים וכלל שימוש בחומרים כמו כותנה אורגנית, פוליאסטר ממוחזר, כותנה מקומית באפריקה וכו'.

מתוך כל זה אפשר להבין שתוכנית המיחזור החדשה של פומה, שנקראת Bring me Back, היא עוד נדבך בתוכנית אב מסודרת של החברה ולא שליפה מהמותן. "השאיפה שלנו להפוך לחברת הלבשת הספורט הנחשקת והירוקה ביותר בעולם מביאה אותנו לעבוד כל הזמן על פתרונות שמטרתם להפחית את ההשפעות הסביבתיות שפומה כחברה משאירה על פני הכדור", הסביר מנכ"ל החברה פרנץ קוך. "עם תוכנית המיחזור החדשה, אנחנו שמחים לטפל בפעם הראשונה בכמות העצומה של הפסולת שפריטי לבוש ספורט יוצרים כשלקוחות נפטרים מהם", הוא הוסיף.

הדרך שבה פומה מתכוונת לעשות זאת פשוטה למדי. מי שייכנס לחנויות החברה, בתחילה בגרמניה והחל משנה הבאה בכל העולם, ימצא שם מיכל מיחזור אדום בו אפשר יהיה לזרוק פריטי לבוש ישנים, בין אם הם תוצרת פומה או כל חברה אחרת. פומה באמצעות שיתוף פעולה עם חברת המיחזור I:CO תקלוט את הפריטים הללו ותמחזר אותם או תעשה בהם שימוש מחדש במידת האפשר.

עד כאן הכל רגיל למדי, אולם גולת הכותרת של הקמפיין היא כאמור האפשרות להעלות מודעת אבל לאתר של המבצע ביחד עם תמונה של זוג הנעליים האהובים או החולצה שקשה להיפרד ממנה. בינתיים אפשר למצוא באתר פנינים כמו "היו שלום רגליים כואבות! להתראות בהונות מחוצות! אני יכול ללכת מייל בנעלי הפומה, אבל רק שלושה מטרים בעקבים הללו, אז היו שלום נעליים כואבות", כתבה מישהי לנעלי העקב שלה לפני שהשליכה אותן למיכל האיסוף.

"היינו ביחד שלוש שנים. היינו כל כך נוחים ביחד כאילו נועדנו זה לזה. אני אתגעגע להליכות הארוכות ולריצות, אבל הגיע הזמן למשהו חדש. אף פעם לא ידעתי שאני אקשר.. לזוג נעלי התעמלות. היו שלום Faas 500", כתב מישהו אחר לפני שנפרד בפעם האחרונה מזוג נעלי ההתעמלות שלו.

שיווק חלקי

זהו כמובן גימיק נחמד ומשעשע, אבל השאלה אם הוא יהווה תמריץ מספיק בכדי למחזר כמות משמעותית של זוגות נעליים ופריטי לבוש אחרים, במיוחד בהתחשב בעובדה שלא ניתן כאן כל תמריץ נוסף. יכול להיות שתלוש הנחה בקנייה בחנות יכל היה לעזור לאנשים להביא נעליים ובגדים ישנים לא פחות ומן הסתם אף יותר מן האפשרות להעלות על הכתב ועל הרשת הגיגי פרידה אחרונים מהם.

עם זאת, עדיין מדובר ביוזמה מבורכת ולא רק בגלל העובדה שהיא תביא להפחתה כזו או אחרת של כמות הבגדים שמושלכים לאשפה, אלא גם בגלל שהיא חושפת את הלקוחות בחנויות החברה לפעילות שלה בתחום הירוק.

אחת התופעות המעניינות שאפשר לראות אצל חברות כמו נייק, אדידס ופומה הוא שהן עושות הרבה מאד צעדים משמעותיים ואפילו אסטרטגיים להקטנת ההשפעות הסביבתיות שלהן ולהפיכת הפעילות העסקית שלהן לבת קיימא. עם זאת הן ממעטות ליידע את הלקוחות שלהן על הפעילויות הללו, שלא לדבר על ניסיון כלשהו להשתמש בכח השיווקי האדיר שלהן להעברת מסרים ירוקים.

אם תיכנסו לדוגמה לאתרים של החברות הללו ספק אם תמצאו קישורים בולטים ליוזמות הירוקות שלהן. זה לא שאין להם דפים באתר, או אתרים נפרדים, גדושים במידע – רק שקשה מאד להגיע אליהם אם אתה לא יודע עליהם מלכתחילה. אפילו במקרה של פומה לא תצליחו למצוא שום ידיעה או קישור על הקמפיין החדש בדף הבית של החברה.

הנתק הזה בין הפעילות הענפה של החברות לבין המסרים שהן מעבירות ללקוחות הוא גם סוג של החמצה וגם מציב סימן שאלה לגבי המרכזיות והחשיבות של הפעילות הירוקה שלהם, כך שכל ניסיון ליצור חיבור בין האג'נדה הירוקה והלקוחות הוא מבורך, גם אם כרגע הוא מתמצה בפחי מיחזור בחנויות ומודעות אבל לנעליים ישנות. נשאר רק לראות את התגובה מצד הלקוחות והאם הם מוכנים נפשית לא רק לשלוח את הנעליים הישנות לדרכן האחרונה, אלא גם לדאוג לכך שהדרך הזו תהיה ירוקה.

לכתבה באתר nrg

 
Comments