בנק הפועלים פרסם את דוחות האחריות התאגידית לשנת 2008

פורסם: 3 בינו׳ 2010, 6:22 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 3 בינו׳ 2010, 6:24 ]
תאריך פרסום: 28/12/2009

הדו"ח מפרט את פעילות בנק הפועלים בתחום הקיימות ■ הבנק מדווח כי הפחית את הזיהום שהוא יוצר ב-13%.

כחלק ממימוש חזון הקיימות (sustainability) של הבעלים, שרי אריסון, פירסם היום בנק הפועלים בניהולו של ציון קינן דו"ח אחריות חברתית על פי הקריטריונים של ה-GRI (Global reporting initiative). הדו"ח, המתפרסם זו השנה השנייה, דורג על ידי GRI בדירוג A+. לתוכנית לקיימות ואחריות חברתית שנבנתה בבנק שימשו כיועצים אנשי פירמת רו"ח BDO זיו האפט. השבוע יפתח הבנק סניף "ירוק" ראשון ביקנעם.

יו"ר הבנק, יאיר סרוסי, אמר כי אסטרטגיית האחריות התאגידית בבנק הפועלים מתבססת על ארבעה נדבכים: יציבות - על ידי חיזוק ההון המשמש ככרית ביטחון מרכזית ושיפור תהליכי ניהול הסיכונים; רווחיות בת קיימא - ולא כזו המקדשת תשואה מיידית גבוהה אך טומנת בחובה סיכונים גדולים; קיימוּת - חיסכון בשימוש במשאבים מתכלים, בחשמל, בנייר ובמים, הגברת המיחזור בבנק והמודעות לטיפול במזהמים; ושותפות - עם לקוחות, עובדים, ספקים וקהילה.

הדו"ח מפרט את פעילות בנק הפועלים בתחום הקיימות. גישת הבנק היא יצירת כלים לקשר ולפעילות גומלין עם הלקוחות בסביבה וירטואלית, החוסכת נייר, מצמצמת את הצורך של הלקוחות להגיע לסניפים, חוסכת דלק ומפחיתה זיהום.

כך למשל מדווח בנק הפועלים כי הפחית את הזיהום שהוא יוצר ב-13%. טביעת רגל הפחמנית של הבנק עמדה על 84,747 טון של שווה ערך פחמן דו חמצני זאת לאחר הפחתה של 11,978 טון כתוצאה מפעולות שנקט הבנק בנושא.

הבנק הצליח להקטין את צריכת הנייר הודות לייעול הדיוור ללקוחות והרחבת שליחת דואר דרך אתר האינטרנט. צריכת החשמל ירדה ב6% למ"ר וצריכת המים ירדה באזור ת"א ב=17%. הבנק הקים מערך למחזור וטיפול בפסולת ואימוץ מדיניות וסטנדרטים של בניה ירוקה. בסעיף התחבורה, בשימוש העובדים 117 רכבים היברידיים ובבנק מפתחים כעת יישום לנסיעה משותפת (Carpool).

לכתבה בגלובס 

כתבות קשורות:
יאיר סרוסי, יו"ר הבנק: "הנדבך העיקרי באסטרטגיית האחריות התאגידית של הפועלים - יציבות". יו"ר הפועלים כתב את הדברים במסגרת דו"ח האחריות החברתית של הבנק שפורסם היום. המנכ"ל ציון קינן: "הקפדה על עקרונות התנהגות תאגידית-אתית מצמצמת סיכונים".

יו"ר בנק הפועלים יאיר סרוסי מתייחס היום (ב') לאסטרטגיית האחריות התאגידים של בנק הפועלים, במסגרת "דו"ח הקיימות, האחריות החברתית, הסביבתית והכלכלית" שמפרסם היום בנק הפועלים. לפי סרוסי, "אסטרטגיית האחריות התאגידית בבנק הפועלים מתבססת על ארבעה נדבכים עיקריים. בראש ובראשונה - יציבות. כבנקים, חובתנו לחזק את יציבותנו ואת אמון הלקוחות בחוסננו, הן על-ידי חיזוק ההון המשמש כרית ביטחון מרכזית, והן על-ידי שיפור תהליכי ניהול הסיכונים".

הנדבך השני, לפי סרוסי, הוא קיום בנקאות רווחית: "בנקים לא יוכלו לשמור על יציבות לאורך זמן אם לא יהיו רווחיים. אדגיש שכוונתנו היא לרווחיות בת-קיימא - sustainable profitability, לא לרווחיות המקדשת תשואה מיידית גבוהה אך טומנת בחובה סיכונים גדולים".

 הנדבך השלישי הוא תחום הקיימוּת. "בנק הפועלים חרט על דגלו נושא חשוב זה, והוא מניף אותו בגאווה. בתחום זה פעלנו רבות לחיסכון בשימוש במשאבים מתכלים, בחשמל, בנייר ובמים; הגברנו את המיחזור בבנק ואת המודעות לטיפול במזהמים. במישור הלאומי אנו מובילים את מימון הפיתוח של התשתיות להתפלת מים ולאנרגיה חלופית".  

השותפות - היסטוריה ומורשת 

"נדבך אסטרטגי מוביל הוא תפיסת השותפות", מציין סרוסי. "דרך פעולה זו מייחדת את בנק הפועלים ומותאמת לאופי הארגון, להיסטוריה שלו ולמורשתו. בחרנו בערך השותפות כציר אסטרטגי מרכזי מאחר שבנק הפועלים שואב את הצלחתו מהצלחת שותפיו לדרך: הלקוחות, העובדים, הספקים והקהילה. כך, למשל, השותפות עם לקוחותינו מתבטאת בשאיפתנו לקדם את חירותם הפיננסית", באמצעות מתן ידע, כלים וייעוץ בנקאי מקצועי".  

מנכ"ל בנק הפועלים ציון קינן מציין בדו"ח, כי "ביישום אחריות חברתית תאגידית אנו רואים אתגר ניהולי מרכזי ומרתק. בשנה של משבר כלכלי, אתגר זה נהיה מורכב אף יותר. 2008 תיזכר כשנה סוערת למשקי העולם. יש הטוענים כי בשעה כזו, תשומת הלב חייבת להינתן כולה להבטחת החוסן הכלכלי של העסקים ושל המשק. אולם אני מאמין כי אסור, גם בזמן הזה, להזניח את מחויבותנו לתרבות עסקית, לקיימות ולמעורבות בחיי הקהילה. התבוננות בסיבות שהביאו למשבר הכלכלי מביאה למסקנה, העולה בקנה אחד עם תפיסת האחריות החברתית של הבנק, כי הקפדה על עקרונות של התנהגות תאגידית-אתית נאותה תצמצם את הסיכון להתרחשותו של משבר דומה בעתיד".
 
Comments