חברת התרופות נובו נורדיסק – הירוקה בעולם

פורסם: 3 בפבר׳ 2012, 5:30 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 3 בפבר׳ 2012, 5:31 ]

החברה הדנית עקפה חברות שמשקיעות הרבה יותר בשיווק הירוק שלהן. היא פולטת פחות גזי חממה, התייעלה אנרגטית ואפילו הקטינה משמעותית את הניסויים בבעלי חיים. לבריאות של כולנו. עסק ירוק

רז גודלניק | 2/2/2012 16:37
תגיות: נובו נורדיסק, עסק ירוק
מיהי החברה הירוקה ביותר בעולם? זו שאלה שנזרקת לחלל האוויר שוב ושוב אבל נותרת בדרך כלל ללא מענה. הסיבה היא שקשה מאד לכמת אלמנטים סביבתיים וחברתיים ועוד יותר מכך להשוות בין חברות ממגזרים שונים. תוסיפו לכך את העובדה שלהבדיל ממידע כלכלי, לא כל הנתונים הסביבתיים והחברתיים קיימים ונגישים לציבור ותבינו למה המשימה הזו נראית כמעט בלתי אפשרית.

עדיין יש כמה דירוגים שנעשים והרציני שביניהם, רשימת מאה החברות הכי בנות קיימא בעולם (Global 100), התפרסם בשבוע שעבר בדאבוס, שוויץ על ידי חברת המחקר והמדיה הקנדית Corporate Knights.

אז מי החברה הכי ירוקה בעולם? על פי הדירוג, שמתפרסם מדי שנה, השנה זוהי חברת התרופות הדנית נובו נורדיסק. איך בדיוק הגיעו למסקנה הזו והאם נובו נורדיסק אכן ראויה לתואר המכובד? על כך בכתבה הבאה. עסק ירוק.
צילום: שאטרסטוק
ההפתעה הירוקה: נובו נורדיסק צילום: שאטרסטוק
 
יותר מפרסומת

אם אתם שואלים את עצמכם איך נובו נורדיסק (Novo Nordisk), חברה גדולה ומכובדת, אבל כזו שנשארת בדרך כלל מתחת לרדאר הירוק, זכתה בתואר אתם מן הסתם לא לבד. אני בספק אם הייתם שואלים 100 אנשים ברחבי העולם באופן אקראי, אם יותר מאחד או שניים היו עונים נובו נורדיסק לשאלה מי החברה הכי ירוקה בעולם.

תשובות יותר מתקבלות על הדעת היו טויוטה, סימנס, HP, IBM, ג'נרל אלקטריק, מרקס אנד ספנסר, דנונה, 3M, נייק ואולי אפילו אפל. לחברות הללו יש בולטות תקשורתית בנושאים ירוקים וכך הן מצליחות למתג את עצמן כחברות ירוקות. אבל מתברר שבכדי להגיע לפסגה העולמית צריך יותר מפרסומת בסופרבול או מוצר או תוכנית אחת ירוקה.

הרבה יותר מכך.

ראשית, צריך להבהיר שהמונח "חברה ירוקה" מטעה משהו והתואר הנכון הוא "החברה הכי בת קיימא בעולם", כיוון שהדירוג של Global 100 מודד קיימוּת (sustainability) ולא רק ביצועים סביבתיים. הגישה המקיפה הזו הופכת את התחרות להרבה יותר קשה, במיוחד עבור חברות אמריקאיות כפי שאפשר לראות מהנוכחות הדלילה שלהן ברשימה.

מתוך 100 חברות, רק שמונה הן אמריקאיות. סך הכל הרשימה מאד מגוונת מבחינת מדינות וכוללת חברות מ-22 מדינות, כשבראש בריטניה עם 16 חברות, ואחריה יפן עם 11 חברות וצרפת וארה"ב עם שמונה חברות כל אחת. ולא, אין אף חברה ישראלית ברשימה.
 
הקריטריונים

הרשימה הזו התגבשה מרשימה ראשונית של 3,500 חברות ציבוריות מכל העולם. המידע עליהן נאסף ונבדק על ידי חברות מחקר שדרגו אותן על פי 11 הקריטריונים הבאים:

יעילות אנרגטית – כמה אנרגיה נדרשת לכל דולר הכנסה (הכנסות/ הוצאות על אנרגיה)

יעילות מבחינת פליטות – כמה גזי חממה נפלטים לכל דולר הכנסה

יעילות מבחינת צריכת מים – כמה מים נדרשים לכל דולר הכנסה

יעילות מבחינת ייצור פסולת – כמה פסולת מיוצרת לכל דולר הכנסה

גיוון מגדרי – אחוז הנשים מקרב חברי הדירקטוריון

יחס הכנסה בין המנכ"ל לעובד הממוצע

אחוז המס המשולם – כמה מס משולם בפועל לעומת אחוז המס הקבוע בחוק שהחברה נדרשת לשלם

רמת הבטיחות בפעילות החברה

קיימוּת תגמולית – האם התגמול של לפחות מנהל בכיר אחד בחברה קשור לביצועי הקיימוּת שלה.

יכולת חדשנות – רמת ההשקעות במחקר ופיתוח בארגון

רמת תחלופת עובדים בחברה – מספר העובדים שעוזבים את החברה/מספר העובדים הכולל בסוף התקופה

בכל אחד מהקריטריונים הללו ניתן לחברות ציון בין 0 ל-100 על פי הנתונים לשנה האחרונה, כאשר בדרך כלל הציון של כל קריטריון משוקלל באופן יחסי לעומת הביצועים הממוצעים לתעשייה שהחברה משתייכת אליה ומביא בחשבון גם שיפור, אם היה כזה, בביצועי החברה בשנתיים האחרונות. הציון הכללי הוא שקלול שווה של כל 11 הקריטריונים הללו.

נוכחות אמריקאית דלילה

כשמסתכלים על רשימת הקריטריונים הללו רואים שיש כאן שיקוף של כל המימדים השונים של קיימות – הסביבתי, החברתי, הכלכלי והתרבותי. עם זאת, עדיין יש לא מעט מרכיבים חשובים למדי שאינם נכללים ברשימה, כגון ההשפעות הסביבתיות והחברתיות של שרשרת האספקה של החברה, זכויות אדם, שקיפות ורמת הדיאלוג עם בעלי העניין בחברה מלבד העובדים.

עדיין, אין ספק שזו רשימה מקיפה למדי ולזכות Corporate Knights צריך לציין שהם גם דואגים לעדכן אותה וכך נוסף לדוגמא השנה הקריטריון של רמת תחלופת העובדים, שאמור להוות אינדיקציה ליכולת ניהול משאבי האנוש של החברה וליחסה לעובדים.

אם אתם חושבים שהשקלול של אלמנטים חברתיים ותרבותיים נותן לרשימה הזו הטייה לטובת החברות האירופאיות אתם לא טועים. תשע מתוך עשר החברות הראשונות הן אירופאיות והעשירית היא מברזיל (Natura Cosmeticos), שדווקא הצליחה להתברג למקום השני. החברה האמריקאית הראשונה ברשימה היא אינטל, שמדורגת במקום ה-18. עם זאת, השוואה לשנים האחרונות מראה שחברות אמריקאיות כן דורגו בעבר במקומות גבוהים – ג'נרל אלקטריק היתה ב-2010 מספר אחת ברשימה וג'ונסון אנד ג'ונסון היתה מספר שתיים בשנה שעברה.

אם כבר, הרי שהנוכחות הדלילה האמריקאית בפסגה השנה מלמדת יותר מכל שחברות באירופה ובעולם כולו נעות בעקביות קדימה מבחינת הקריטריונים שהרשימה בודקת הרבה יותר מהר מחברות האמריקאיות. אפשר לראות זאת בדוגמה של אינטל, שהיתה מספר שש ברשימה בשנה שעברה. השנה כאמור היא ירדה למקום 18, למרות שהיא השתפרה בפרמטרים כמו גיוון מגדרי (30 אחוזים השנה לעומת 27 אחוזים בשנה שעברה) ויעילות פחמנית (20,557 דולר השנה לעומת 11,022 בשנה שעברה). חברות אחרות פשוט שיפרו את ביצועיהן באופן מרשים יותר ודילגו מעליה, מה עוד שיש פרמטרים כמו אחוז המס המשולם שאינטל הפגינה בהן השנה ביצועים פחות טובים לעומת שנה שעברה.

צילום: יח''צ
נובו נורדיסק. עקפה את אפל ואינטל צילום: יח''צ
 
מחלקים אינסולין

אחת מהחברות שדילגו מעל אינטל היתה נובו נורדיסק שקפצה מהמקום ה-16 בשנה שעברה למקום הראשון. הביצועים שהבטיחו לה את המקום הראשון כללו רמות גבוהות של יעילות אנרגטית ופחמנית לעומת הממוצע של תעשיית התרופות, שכר מנכ"ל שגבוה רק פי 15 מהשכר של עובד ממוצע לעומת יחס של 93 בתעשייה והעובדה שזו חברת התרופות היחידה בעולם שבה שכר המנכ"ל קשור גם לביצועי הקיימות של החברה.

מעניין לראות שנובו נורדיסק מצטיינת גם בקריטריונים רבים שלא נכללים בדוח. למשל, העובדה שדוח הקיימות השנתי של החברה נכלל בדוח השנתי של החברה החל משנת 2004, או שהחברה מוכרת אינסולין ל-33 המדינות העניות בעולם במחיר שאינו עולה על 20 אחוזים מהמחיר של אינסולין במדינות מפותחות. לקינוח, נזכיר שהחברה הפסיקה בנובמבר האחרון את השימוש בבעלי חיים לבדיקות איכות של מוצרים קיימים.

האם זוהי רק יד המקרה שנובו נורדיסק מצטיינת בתחומים שנכללו בקריטריונים וגם באלו שאינם נכללים בהם? קשה לדעת, אבל בהחלט ניתן לומר שזוהי אינדיקציה לרמת האינטגרציה הגבוהה של קיימות בחברה. מי שלא מסתפק בנתונים יכול לעלעל בדוח השנתי שלהם שמראה איך החברה מתרגמת ערכים וסדרי עדיפויות כמו גישה לשירותי בריאות, התנהלות עסקית אחראית, העובדים בחברה, הקהילות בהן היא פועלת וביו-אתיקה לפעילות השוטפת שלה, תוך תשומת לב מתמדת לערך העסקי שקיימות מייצרת עבור החברה.

ברור שנובו נורדיסק אינה חברה מושלמת והדירוג שלה במקום הראשון יכול להשתנות בשנה הבאה, אבל אין ספק שנכון לעכשיו נובו נורדיסק היא חברה שמפגינה ביצועי קיימות מהמתקדמים ביותר בעולם. אז האם היא באמת החברה מספר אחת בעולם בתחום? צריך לזכור שדירוגים הם לא אליפות העולם או אולימפיאדה ומוגבלים מטבעם ולכן צריך לקחת את התוצאות שלהם בזהירות. עם זאת, הביצועים של נובו נורדיסק בפרמרטרים שנמדדו ובפרמטרים אחרים מראים שמדובר באחת החברות הכי בנות קיימא היום בעולם. מספר אחת או לא, זה כבר פחות חשוב.

לכתבה באתר nrg


כתבות קשורות:
Comments