חברת ארקיע זכתה בתקן של האיחוד האירופי לצמצום פליטת גזי חממה

פורסם: 26 בינו׳ 2010, 5:16 על ידי: Sustainability Org
תאריך פרסום: 24/1/2010
 
לראשונה, חברת תעופה ישראלית זכתה בתקן של האיחוד האירופי לצמצום פליטת גזי חממה, במסגרת המאבק בשינויי האקלים.
 
חברת תעופה ישראלית ראשונה - ארקיע, זכתה בתקן של האיחוד האירופי לצמצום פליטת גזי חממה - כך נודע היום (שני) ל"הארץ".

האיחוד האירופי החליט באחרונה לחייב את כל חברות התעופה הפעילות בשטחי מדינות האיחוד להציג תוכנית אסטרטגית לניטור גזי החממה, במסגרת המאמץ לבלום את השפעות אפקט החממה. חברת ארקיע בליווי Eco Traders, הינה חברת התעופה הישראלית הראשונה הזוכה לאישור הרגולטור האירופאי.

במסגרת פרוטוקול קיוטו שנחתם ב-1997, התחייבו מדינות האיחוד האירופי להפחית את פליטת גזי החממה כחלק מהמאבק העולמי לבלימת שינויי האקלים. כתוצאה מכך קבע האיחוד האירופי יעדים לצמצום גזי החממה והטיל על התעשייה במדינות האיחוד מכסות מחייבות.

בחודשים האחרונים החליט האיחוד לכלול את ענף התעופה במאבק ולהטיל מכסות על כל טיסה הממריאה או נוחתת בשטחו של האיחוד האירופי, לרבות טיסות של חברות לא אירופאיות.

כתוצאה ממהלך זה שויכה כל חברת תעופה לרגולטור מטעם אחת מהמדינות החברות ב-ETS (מערכת המכסות הפנים אירופאיות), וחברת ארקיע שויכה לרגולטור הצרפתי.
המשמעות של צירוף חברת התעופה ל-EU ETS, היא התחייבותה של החברה לפעול באופן
מיידי לצמצום פליטת גזי החממה, בהתאם ללוח הזמנים וההנחיות שנקבעו על ידי האיחוד האירופי.

הטלת מכסות אלו על חברת התעופה מצריכה בניית אסטרטגיה מסחרית חדשה, הבוחנות בין היתר פרמטרים כמו כמות הפליטות אל מול כמות המכסות שבידי החברה, כמו גם מחיר הפחמן ושינויים רגולטורים ופוליטיים באיחוד האירופי ובישראל", מסביר "להארץ" מנכ"ל ארקיע, גד טפר.

לדבריו, בימים אלו אושרה על-ידי שלטונות צרפת תוכניתה של החברה לניטור פליטות הפחמן של החברה. "לתוכנית זו חשיבות רבה במתווה האסטרטגי של החברה לשנים הבאות, שכן ממנה תיגזר כמות זכויות הפליטה אשר תוקצה חינם לארקיע", אמר. "תוכנית זו מתורגמת בימים אלו לנוהלי עבודה, ומוטמעת כחלק אינטגראלי מתהליכי העבודה בארקיע".

לדברי המשנה למנכ"ל ארקיע, ניר דגן, "חברת ארקיע עומדת בשורה אחת עם חברות התעופה המתקדמות בעולם, ונרתמת למאבק העולמי להפחתת פליטת גזי החממה ולצמצום זיהום האוויר. ארקיע מייחסת חשיבות עליונה לנושאי איכות הסביבה, וכך המתווה האסטרטגי של החברה קובע יעדים ברורים בנושא זה. החלטת הרגולטור הצרפתי לאשר את המתווה, הופכת את ארקיע לחברת התעופה הראשונה בישראל הזוכה לאישור האיחוד האירופי".

רוני קומר, יו"ר חברת Eco Traders אמר כי "החברה מתמחה בביצוע פרויקטים ויעוץ להפחתה וסחר בגזי החממה על פי התקינה הבינלאומית, רואה באישור התוכנית של חברת ארקיע, צעד ראשון לכניסתה לפעילות עולמית בתחום הייעוץ לחברות תעופה ולתעשייה בדרישות הרגולציה לעניין 'טביעת רגל פחמנית' ומצאי פליטות גזי החממה של התעשייה".
 
Comments