האלופים מחפשים גז

נשלח 17 בנוב׳ 2011, 9:53 על ידי Sustainability Org
6/11/2011, איתן - קוד ירוק
 

הצטערתי לשמוע היום על בחירתו של רב אלוף במילואים גבי אשכנזי בתפקיד יו"ר הדירקטריון של חברת חיפושי הנפט שמן. בכך הוא מצטרף לאלוף במילואים וראש המוסד היוצא שבחר בתפקיד יו"ר חברת חיפושי הנפט גינקו, ולאלוף במילואים וראש המועצה לביטחון לאומי גיורא איילנד שבחר בתפקיד יועץ לחברת חיפושי הנפט גבעות עולם.

הצטערתי, כי מקנן בי החשש שבעלי החברות האלו בחרו באנשי מערכת הביטחון לא רק בגלל כישוריהם, אלא בעיקר בגלל קשריהם, תוך שהם טווים קשר מסוכן של הון-"אנשי ביטחון"-שלטון.

(ונזכרתי בלובי המשומן של ברוני הנפט בוושינגטון שמביא את ארה"ב פעם אחר פעם להחלטות אנטי סביבתיות המדרדרות את העולם לסף סחרור אקלימי, ולמרות שאני יודע שחברות חיפושי הנפט הישראליות הן טיפה בים, צבט לי בלב לדמיין את אשכנזי, דגן ואיילנד, נפגשים עם אילי נפט בכנס בינלאומי זה או אחר, מחליפים דחקות וחוויות).

הצטערתי, כי אנשים מוכשרים אלו בחרו למכור את שירותיהם למרבה במחיר, כשכירי חרב, ולא העדיפו להשקיע את יכולותיהם הרבות בחברות וארגונים המייצגים ערכים בהם ראוי להאמין.

הצטערתי ונזכרתי להבדיל בסגן הרמטכ"ל לשעבר האלוף קפלינסקי שבחר בתפקיד מנכ"ל Better Place, בין השאר מפני שהוא מאמין בערכים הסביבתיים שהחברה מייצגת.

(ואני יודע שלגבי Better Place יש מחלוקת האם הערכים הסביבתיים הם רק למטרות שיווק, ואני גם מכיר את הטיעון בדבר "חשיבות חיפושי הנפט לעצמאות האנרגטית של ישראל", אבל בחיאת, אתם קונים את זה? אתם באמת חושבים שבכירי חברות הנפט נמצאים שם משיקולים אידיאולוגים?)

הצטערתי ונזכרתי בידיעה של אביב לביא על בחירת מנכ"ל רשות הטבע והגנים וכיצד נפלו במיון הראשוני כל בוגרי מערכת הביטחון, ומבלי לפגוע בנבחר, חשבתי לעצמי איזה מסר נהדר היה יוצא לו גבי אשכנזי היה בוחר בתפקיד.

אז גבי, מאיר וגיורא ילכו לחפש נפט, ואנחנו נלך לחפש את הגיבורים שלנו במקום אחר. מצער אבל זה מה יש.

Comments