הממשלה הכריזה על מהפכה ירוקה, לא כל המשרדים מיישמים

נשלח 14 בפבר׳ 2011, 4:33 על ידי Sustainability Org

לפני שנה החליטה הממשלה להפוך את משרדיה לחסכוניים באנרגיה. משרדים רבים עברו למיחזור נייר, כיבוי אוטומטי של מזגנים ושימוש בחסכמים. בין המשרדים שראויים לנזיפה: הביטחון והחקלאות

אביב לביא | 14/2/2011 12:13
תגיות: משרדי ממשלה,אנרגיה ירוקה,מהפכה ירוקה

בדצמבר 2009 קיבלה ממשלת ישראל החלטה רשמית בדבר שימוש דוגמה לציבור והפיכה לממשלה ירוקה, או לפחות התנהלות באורח ידידותי יותר לסביבה ביחס להרגלים המזהמים שאפיינו את ממשלות ישראל לדורותיהן.
 
בקבוקים למיחזור
בקבוקים למיחזור צילום אילוסטרציה: רויטרס

בתום השנה הראשונה לפרויקט, לפני כמה שבועות, התכנסה ישיבה בין-משרדית שבה הוצגו הביצועים של כל משרד במהלך 2010.

מתברר שלא כל המשרדים ממהרים להפוך ירוקים: על פי הסקירות שהוצגו בישיבה ושהגיעו לידי עסקים, משרדי הביטחון והחקלאות נמצאים בתחתית הרשימה הירוקה והם לא סיימו ליישם אפילו שלב אחד בתוכנית. עם או בלי קשר, נציגי שני המשרדים הללו לא נכחו בישיבה. גורמים בשני המשרדים טוענים בתגובה שנציגיהם לא הוזמנו.

תוכנית "ממשלה ירוקה", שאושרה ב-31.12.09, מחייבת את המשרדים השונים לשורה של הליכים: התייעלות אנרגטית וצמצום צריכת החשמל בשני אחוזים לפחות בשנה; צמצום צריכת המים בשלשוה אחוזים לפחות בשנה; צמצום צריכת הנייר בעשרה אחוז לפחות בשנה; צמצום צריכת הפחיות והבקבוקים בחמישה אחוזים לפחות בשנה.

כמו כן, נקבע בהחלטה שלפחות 25 אחוז מהנייר שבו משתמשים במשרדים יהיה ממוחזר ושלפחות 25 אחוז מהכוסות החד-פעמיות ייוצרו מחומרים מתכלים.

נוסף על כך אמורים המשרדים לנקוט שורה של צעדים נוספים, ביניהם צמצום בצריכת הדלק, מיחזור פסולת אלקטרונית ומיחזור סוללות, טונרים וראשי דיו.

בהחלטה גם נקבע כי ימונו שלוש חברות ייעוץ חיצוניות שילוו את משרדי הממשלה, וכי המשרד להגנת הסביבה ירכז את הפרויקט וידווח לממשלה פעם בשנה על קצב ההתקדמות. הדוח הראשון יוגש לממשלה במאי הקרוב, ואז אפשר יהיה לראות מי מהמשרדים עומד ביעדיו.

בישיבה שנערכה לאחרונה הציגו שלוש החברות החיצוניות, אורבניקס, BDO ויעד ירוק, סיכום ביניים של הצעדים שנעשו עד כה במסגרת התארגנות המשרדים לקראת יישום הפרויקט. מתברר שלא מעט משרדים לקחו ברצינות את משימת ההפיכה לירוקים.
כך חסכו המשרדים באנרגיה

הנה כמה דוגמאות לסנוניות הסביבתיות הראשונות שנצפו במשרדי הממשלה כבר במהלך 2010: במשרד החינוך יש כיבוי אוטומטי של מזגנים, וכל נורה שנשרפת מוחלפת בנורה חסכונית. גם במשרד התשתיות עברו לנורות חסכוניות, התקינו חיישני נוכחות בחדרים (שמכבים את החשמל כשהחדר מתרוקן) ושיפרו את הבידוד בחלונות.
 

משרד החוץ בירושלים
משרד החוץ בירושלים צילום ארכיון: פלאש 90

במשרדים רבים התקינו חסכמים בברזים ומיכלים בעלי הדחה כפולה בשירותים. במשרד לביטחון פנים משתמשים בכוסות רב-פעמיות, וכל הרכש החד-פעמי (לכנסים רבי-משתתפים) הוא של כוסות מתכלות.

במשרד להגנת הסביבה התחילו לרכוש כבר במהלך 2009 כוסות מתכלות. בחלק ממתקני השירותים במשרד להגנת הסביבה יש משתנות ווטרלס (הדחה בלי מים). כל הנייר במשרד לשירותי דת הוא נייר ממוחזר. במשרד האוצר מועסקים עובדים בעלי מוגבלות שכלית באיסוף בקבוקים ופחיות. בלשכת ראש הממשלה התקינו חדר המתנה לנהגים, על מנת שאלה לא ימתינו לשרים במשך זמן רב עם מנוע דולק.

הנתונים שהוצגו בישיבה הבהירו שלמשרדי הממשלה ממתינה עוד עבודה רבה. על פי נתוני חברת אורבניקס, ארבעה מבין ששת המשרדים שהיא מלווה - תקשורת, רווחה, פנים ושיכון - סיימו שלושה מחמישה שלבי ההתארגנות, לעומת שני משרדים - הביטחון והחקלאות - שעדיין תקועים בשלב הראשון, כלומר טרם השלימו את מיפוי המצב הקיים, שביחס אליו יידרשו לבצע את תוכנית ההתייעלות.

גורם המעורב בפרויקט אמר אתמול בהקשר זה: "לא ברור למה, אבל שני המשרדים האלה לא ממש משתפים פעולה. הם זזים לאט מאוד, כאילו עושים טובה למישהו".

משרד החקלאות מסר בתגובה: "משרד החקלאות ופיתוח הכפר החל ביישום החלטת 'ממשלה ירוקה' בסיוע ובליווי חברה מייעצת, בדומה למשרדי הממשלה הנוספים. העיכוב ביציאה לדרך נבע ממחסור בנתוני בסיס, שאותם נדרש המשרד להעביר לחברה המייעצת ובלעדיהם לא ניתן היה להתחיל.

"בימים אלה מושלמים הנתונים והמשרד החל ביישום ההחלטה. עוד לפני יציאת המהלך לדרך החל המשרד בכיבוי אוטומטי של המזגן בשעות הצהריים ובסיום יום העבודה - וכן בכיבוי אוטומטי של האורות במבנים בסיום יום העבודה".

במשרד הביטחון טענו כי ביצעו הליכים רבים של התייעלות סביבתית השנה, ואולם לא העבירו תגובה רשמית בנושא.

לכתבה באתר nrg


כתבות קשורות:
ממשלה ירוקה: המהפכה הסביבתית הגיעה גם למשרדי הממשלה
הממשלה מקדמת נושאים ירוקים – צהל לא מצטרף
Comments