הריאה הירוקה של צה"ל

פורסם: 26 באוק׳ 2010, 5:55 על ידי: Sustainability Org

בה"ד 1, בית הספר לקצינים, יהיה הבסיס הראשון שיישם את תוכנית "צה"ל שומר סביבה", אותה ישיק היום הרמטכ"ל אשכנזי. "מפה יצאו המפקדים שיבנו עתיד ירוק בצבא"

עדי חשמונאי | 26/10/2010 8:00

לאחר שנים ארוכות שבמהלכן ספג צה"ל התקפות קשות מצד ארגונים סביבתיים, אין-ספור ביקורות על הסחבת בחיבור מחנות רבים של צה"ל לתשתיות הביוב, השחתת ערכי טבע בתנועת כלים צה"ליים וריבוי השרפות שבלטו השנה, בעיקר ברמת הגולן, נראה שהגוף הגדול עושה סוף-סוף מאמצים משמעותיים כדי להוכיח את ההפך.

היום (ג') יכריז הרמטכ"ל גבי אשכנזי על תוכנית "צה"ל שומר סביבה". תוכנית מקיפה, שתטפל בנושאים סביבתיים בצה"ל, בעלות של מיליארד ש' ל-15 שנה. רא"ל אשכנזי בחר להכריז על התוכנית בבה"ד 1 בית הספר לקצינים, במסגרת חנוכת המקום כ"בסיס הירוק" הראשון בצה"ל.

"החלטנו להתחיל את הפרויקט בבה"ד 1, כיוון שמפה ייצאו המפקדים של מחר והם אלה שיבנו עתיד ירוק בצה"ל", סיפר אתמול בהתרגשות סא"ל אלי פז, ראש מנהלת הגנת הסביבה בצה"ל. "בה"ד 1 הוא המקום שבו החיילים עושים את הקורס הראשון שלהם ויוצאים ממנו כמפקדים לכל מקצועות צה"ל".
צילום באדיבות דובר צה''ל
בנייה ירוקה בבה''ד 1 צילום באדיבות דובר צה''ל

פרויקט "בסיס ירוק" בבה"ד 1 כולל 400 קולטי שמש לחימום מים, הצפויים להביא לחיסכון של כ-90 אלף ליטר של סולר בשנה. בהמשך צפויה להיבנות חווה סולארית נוספת לטובת ייצור אנרגיית חשמל לבסיס.

כמו כן הוטמעו בבסיס אמצעים טכנולוגיים לחיסכון בצריכת המים והחשמל: מערכות גלאי נפח וחיישנים בכיתות הלימוד המכבות באופן אוטומטי את המזגנים והאורות ברגע שהכיתה מתרוקנת, נורות חסכוניות, חסכמים וברזים מנתיים, המופעלים באמצעות לחצנים ועיניות לייזר, ויחסכו 20 עד 50 אחוז מצריכת המים. במבנה מגורים שנבנה בתקופה האחרונה הותקנו מערכות מיזוג חסכוניות בחשמל.

"כבר מחודש ינואר התחלנו לבנות תוכנית ולמפות את כל הפערים הסביבתיים שבצה"ל", מוסיף סא"ל פז. "מתוך מיליארד השקלים, כבר בשנה הקרובה נשקיע 400 מיליון שקל - קודם כל לטובת טיפול במפגעי העבר. זה כולל את חיבור מחנות צה"ל לתשתיות הביוב, טיפול בתשתיות הדלק כדי למנוע זיהום קרקע ומי תהום, הסרת מפגעי אסבסט ועוד.

בנוסף אנחנו עובדים על מניעת מפגעים עתידיים כמו שעשינו בבה"ד אחד. אנחנו עושים זאת באמצעות בניה ירוקה, התייעלות אנרגטית ורכש ירוק. זה תהליך ארוך שעכשיו נכנסנו אליו והמשמעות שלו היא למעשה שינוי של התפיסה והתרבות בכל צה"ל".

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
צה"ל עולה על מדים ירוקים
Comments