חולצות הכחול-לבן של "אלדן" טובות בעיקר לספונג'ה

פורסם: 25 באפר׳ 2010, 2:14 על ידי: Sustainability Org

מאות אלפי ישראלים קיבלו לרגל החג חולצות שיוצרו בטורקיה והובלו לישראל תוך יצירת זיהום סביבתי אדיר. מה כבר אפשר לעשות איתן?

סופ
אביב לביא | 24/4/2010 12:40    
באחד הבקרים שלפני יום העצמאות, נשרה מתוך ערימת העיתונים רצועת בד כחולה-לבנה חנוטה בפלסטיק שקוף. ברגע הראשון חשבתי שזה דגל. עוד דגל. בהזדמנות זו, צריך לומר שגם את נחיצותו של משלוח הדגלים השנתי הגיע הזמן לבחון מחדש. מדוע שלא נשתמש בדגלים מהשנה שעברה? מה עם שלם עשה עם דגליו לאחר שקיפל אותם אשתקד? לא יזיק אם הסמל הלאומי יסמל גם אחריות סביבתית ומעבר לתרבות של שימוש רב פעמי. מי קבע שבדגל, כמו בצלחות פלסטיק שלוקחים למנגל, משתמשים רק פעם אחת?
חולצת ''כולנו כחול לבן''. להשכרה: סמרטוט
חולצת ''כולנו כחול לבן''. להשכרה: סמרטוט צילום מסך מתוך אתר ''אגורה''


אבל הפעם זו היתה דווקא חולצה. של "אלדן". ביתקתי את עטיפת הפלסטיק, פרשתי את החולצה והשתנקתי קלות מהניחוח העז של הצבעים הכימיים שנדף ממנה. מישהו במפעל בטורקיה שפך כאן הרבה כחול, כדי לייצר את הכתובית "כולנו כחול-לבן", וכמובן את הלוגו של חברת השכרת הרכב. כי הרי החברה זו המדינה, ולהפך.

במהלך יום העצמאות תהיתי שוב ושוב מה, לעזאזל, חשבו לעצמם האנשים שאחראים למיזם החצוף הזה. מאות אלפי ישראלים קיבלו לרגל החג חולצות שיוצרו בטורקיה והובלו לישראל תוך יצירת זיהום סביבתי אדיר, ומה בדיוק הם אמורים לעשות איתן? האם אנחנו אמורים, לדעת פרנסי אלדן, ללבוש אותן ולהפוך למודעה מהלכת של החברה? למה לעזאזל שאפרסם את אלדן? מעולם לא
שכרתי שם רכב. מה אני יודע עליה, חוץ מהעובדה שהיא מצפצפת על הסביבה?

בחנו את האפשרויות: ללבוש לא בא בחשבון, לזרוק זו הגדלה מיותרת של נפח האשפה שלנו והעמסה על אתר ההטמנה. קרובת משפחה סיפרה שהיא נוהגת לישון בחולצות טי-שירט, אבל זמן קצר אחר כך התקשרה לעדכן שהחולצה של אלדן צבעה לה את הכביסה בכחול. אז גם לשימוש לילי היא נפסלה.

שקלנו להעביר את החולצה לעמותת נזקקים, אבל בירור קצר העלה שאין טעם לתרום חולצה שמחולקת חינם. בסוף נמצא הפתרון: לקרוע את החולצה לרצועות ולהשתמש בהן על תקן סחבה לניקוי הבית. כנראה שזה מה שצריך לעלות בגורלה של יוזמה פרסומית כה מקוממת - לגמור בתור סמרטוט.
Comments