לא רק שדות ירוקים: המפכה הסביבתית בדרך לקיבוצים

נשלח 9 בפבר׳ 2011, 9:25 על ידי Sustainability Org

למרות שתושבי הקיבוצים מהווים כ-2% מאוכלוסיית ישראל, הם צורכים כ-10% מסך צריכת החשמל. כעת הם ינסו לחסוך ולחיות בירוק

דליה מזורי | 8/2/2011 18:01
תגיות: חיים בירוק,התייעלות אנרגטית
לכבות מזגנים כשיוצאים מהחדר, לשים מזגנים על טמפרטורה נכונה ולא להגזים בקירור, לחמם מים רק מתי שצריך, לעבור למנורות חסכניות ולכבות את האור בחדר האוכל ואת דודי הקיטור- כל אלו הן עצות שחברי הקיבוצים יקבלו בימים הקרובים, במסגרת קמפיין שעורכת התנועה הקיבוצית לחיסכון בחשמל.

קיבוץ גליל ים. גם חדר האוכל יהיה ירוק
קיבוץ גליל ים. גם חדר האוכל יהיה ירוק אריק סולטן

למרות שאוכלוסיית הקיבוצים מהווה רק שני אחוזים מהאוכלוסייה בישראל, היא צורכת כמעט עשרה אחוזים מסך צריכת החשמל במדינה. זה נכון שבחלק מהחשמל נעשה שימוש בתעשייה. ובכל זאת השטחים הציבוריים כמו חדר אוכל וחדר תרבות, ותאורת החצר וסביב המשק - "זוללי חשמל". בקיבוצים שלא הופרטו, המצב חמור יותר, מכיון ששם "לא עושים חשבון", והצריכה היא בזבזנית.

איתמר שוויקה, אחראי על תחום תשתיות באגף הכלכלה של התנועה הקיבוצית אמר, כי לנוכח נתוני זלילת החשמל בקיבוצים, החליט ליזום קמפיין - בשיתוף עם חברת החשמל - במטרה להביא לייעול צריכת החשמל בקיבוצים, בתאגידים העסקיים ובתצרוכת משקי הבית בקיבוצים. מסקר שביצעו מומחי חברת החשמל עולה כי פוטנציאל החיסכון יכול להגיע עד לכדי 30% מתצרוכת החשמל החודשית בקיבוץ.

הקמפיין נפתח היום (ג') בכנס ארצי בסמינר אפעל, בהשתתפות 250 נציגי קיבוצים. בהרצאות הסבירו מומחי חברת החשמל על ממצאי הסקר צריכת החשמל בקיבוצים, על ניהול תהליך התייעלות אנרגטית ויציגו תכנית ייחודית למגזר הקיבוצי של חיסכון צריכת החשמל ברמת הצרכן הפרטי וברמת הקיבוץ - במבני ציבור ובתעשיה.

לדברי שוויקה זוללי החשמל המובילים בקיבוצים הם דודי חימום המים, המזגנים ותאורת הרחוב. אשר לתאורה מדובר בתאורה שדולקת כל הלילה, על שטח רחב - כל מרחב הקיבוץ. "אנו מעוניינים לעבור למשל למכשירים שיעמעמו את התאורה ויורידו את צריכת החשמל בין 23:00 ל- 5:00. אשר למזגנים ולדודי המים - נפעיל קמפיין הסברה אשר יסביר איך לחסוך בחשמל".

הקיבוצים גם החלו להתעניין במעבר לאנרגיה סולרית, כמאה קיבוצים כבר חתמו על הסכמים עם חברות שעוסקות בתחום הזה להתקנת מערכות בינוניות וגדולות. "חיכינו עד היום לתכנית המתאר הארצית שעוסקת בתחום הזה, ואשר רק לפני כחודש הושלמה. ועכשיו אני מקווה שבמהלך השנה נשמע על עוד קיבוצים שירצו להתקין מערכות סולריות בינוניות. וזה כמובן על פי התקדמות עבודתה של רשות החשמל שנותנת אישורים לכך. בקיבוץ קטורה כבר התקינו מערכת בינונית, וישנם מאה  קיבוצים שכבר התקינו מערכות קטנות", אמר שוויקה.

לכתבה באתר nrg

Comments