על סדר היום: בעלי המניות עוצרים בירוק

פורסם: 11 במרץ 2010, 6:20 על ידי: Sustainability Org

קרוב למאה הצעות בנושאים סביבתיים יועלו השנה באסיפות בעלי מניות של 82 חברות בארצות הברית ובקנדה. גידול של 40% לעומת השנה שעברה. טרדה מיותרת או צעד מתבקש? עסק ירוק

רז גודלניק | 11/3/2010 14:20 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ב-25 בפברואר התקיימה האסיפה הכללית השנתית של בעלי המניות של חברת אפל. אם בשנה שעברה עיקר הדאגה של המשקיעים היתה בריאותו של סטיב ג'ובס, הרי שהשנה נראה היה שאחד הנושאים המרכזיים הוא הנושא הסביבתי. הסיבה לכך היתה שתי הצעות לסדר היום של בעלי מניות בנושא הזה ואחד מחברי מועצת המנהלים שהמינוי שלהם אושר בידי האסיפה בשם אל גור.
גור. עלה התאנה של אפל?
גור. עלה התאנה של אפל? צילום: רויטרס

אל גור קיבל את אישור האסיפה, אבל בגיבוי מועצת המנהלים שבה הוא יושב, האסיפה דחתה את שתי ההצעות הירוקות לסדר היום. הראשונה היתה הצעה של ארגון בשם As You Sow שקרא לאפל להכין דוח קיימות על מאמצי החברה בתחום הסביבתי, בדיוק כפי שרבות מהחברות בתחום (דל, IBM ו-HP לדוגמה) עושות על בסיס קבוע. סטיב ג'ובס סיכם את עמדת אפל באופן הבא: "אנחנו לא תוקעים בחצוצרה על כל הדברים הטובים שאנחנו עושים. אנחנו רק מנסים לעשות את הדבר הנכון".

ההצעה השנייה של אחד מבעלי המניות בשם הרינגטון השקעות היתה להקים ועדה במועצת המנהלים בנושא קיימות, שתקבל אישור לטפל בנושאים הקשורים למדיניות החברה בנושא. על כך תשובת החברה היתה שמועצת המנהלים מטפלת בנושא "בצורה יוצאת מן הכלל" ואין שום צורך בהקמת ועדה שכזו.

הסיטואציה הזו אינה ייחודית לאפל. על פי פרסום של Ceres, שהינה קואליציה של משקיעים, ארגונים סביבתיים וקבוצות אחרות הפועלים ביחד לטפל בנושאי קיימות, יועלו השנה 95 הצעות לסדר היום בנושאים סביבתיים באסיפות בעלי מניות של 82 חברות בארה"ב ובקנדה. מדובר בגידול מרשים של 40% לעומת שנה שעברה וב-Ceres רואים בכך אינדיקציה ללחץ הגובר על חברות ציבוריות לגלות שקיפות רבה יותר בכל מה שקשור לסיכונים סביבתיים.

הבנת ערך ההשקעות

הלחץ הזה לא מגיע מארגונים סביבתיים או מפעילים אקטיביסטים שקונים מנייה או שתיים בכדי להביע את דעתם. מדובר בתותחים כבדים למדי שחברות לא  יכולות להתעלם מהם – אלו הן קרנות פנסיה ציבוריות, קרנות של ארגוני עובדים, ארגונים דתיים ומשקיעים מוסדיים.

דוגמה למשקיע שכזה היא קרן הפנסיה של המורים במדינת קליפורניה (CalSTRS), שהיא קרן הפנסיה השנייה בגודלה בארה"ב וסך הנכסים שבניהולה עומד על 131 מיליארד דולר. מנכ"ל הקרן, ג'ק הנס, הסביר כי "אנחנו רוצים שהחברות שלנו (אלו שהם משקיעים בהן, ר.ג.) יסתכלו מקרוב על ההשפעות של חקיקה בנושא שינויי אקלים, בכדי להעריך בצורה מציאותית את הסיכונים ולקחת בחשבון את ההשלכות העקיפות של חקיקה בנושא ושינויים עסקיים על הפעילות שלהן".

משקיעים כדוגמת CalSTRS מקבלים השנה רוח גבית מההנחיות החדשות של הרשות לניירות ערך האמריקאית (SEC) מינואר השנה, אשר מנחות חברות ציבוריות לתת גילוי נאות להשפעות אפשריות של חקיקה בתחום ההתחממות הגלובלית בארה"ב ומחוצה לה על התנהלותן העסקית. מטרת ההנחיות כפי שהבהיר ה-SEC אינן ליצור דרישות משפטיות חדשות, אלא "לספק בהירות ולהגביר את היציבות של חברות ציבוריות".

יש כאלו שראו בכך טרדה מיותרת שתסתכם לכל היותר בעוד כמה שורות בדיווחים הארוכים של החברות לבורסה שכמעט אף אחד ממילא לא קורא אותם, אבל עבור משקיעים רבים זה היה צעד מתבקש. במכתב תמיכה ל-SEC, עליו חתמו 56 משקיעים, ששווי הנכסים שלהם עומד על 2.1 טריליון דולר, הם כתבו כי "הערכות של חברות את הסיכונים הפיזיים והמשפטיים שנובעים משינויי אקלים הם קריטיים להבנת הערך של ההשקעות שלנו".

המשקיעים הללו לא מסתפקים כאמור במכתבי תמיכה חמים ומנסים להזיז דברים בשטח, או במילים אחרות להעביר החלטות באסיפות בעלי המניות. זו לא משימה קלה, כי גדולים ככל שיהיו המשקיעים הללו, הם עדיין מהווים בדרך כלל אחוז לא גדול מבעלי המניות

בחברה וההשפעה שלהם מוגבלת. עם זאת, עדיין יש הצלחות לא מועטות כפי שאפשר ללמוד מנתוני 2009. ב-2009 הוגשו 68 הצעות לאסיפות בעלי מניות של חברות ציבוריות ו-28 מתוכן לא נדחו והפכו לפעולות של ממש.

כך לדוגמה, Costco הסכימה להוציע דוח קיימות שיכלול גם התייחסות להפחתת פליטות גזי חממה ושימוש במים, Chevron הסכימה לבצע מעקב אחר כמות הפחמן במוצרי החברה ומקדונלד'ס הבטיחה לקדם שימוש אחראי יותר בחומרי הדברה בתפוחי אדמה שהיא קונה.
להגדיל כמות הנייר הממוחזר

ומה השנה? מדובר כאמור ב-95 הצעות שהוגשו ב-82 חברות ממגזרים שונים, עם דגש על חברות אנרגיה. כך לדוגמה הגישה CalSTRS הצעה לאסיפת בעלי המניות של ConocoPhillips שמתייחסת לפעילות של החברה בתחום הפקת נפט מחולות נפט (Oil sands) בקנדה. מדובר בתהליך הפקה מאד לא ידידותי לסביבה, שבין היתר גם מזהם מקורות מים, ומגישי ההצעה מבקשים לדעת איך החברה מתייחסת לסיכונים שכרוכים בתהליך, כולל סיכונים פיננסיים ומשפטיים. בשנה שעברה קיבלה הצעה דומה תמיכה של כ-30% מבעלי המניות והשנה מקווים המגישים (קרן המורים ו-19 גופים נוספים שחתמו עליה) לזכות ברוב.

באקסון מובייל הוגשה הצעה דומה ובנוסף הוגשה שם הצעה על ידי ארגון בשם Sisters of Charity of St. Elizabeth המבקש מאקסון מובייל לאמץ מטרות מספריות להפחתת פליטות גזי החממה בחברה. אם זה נשמע לכם קצת נאיבי, אז תזכרו שהנזירות הללו הם אלו שהביאו את שברון ב-2009 לקבל החלטה לעקוב אחר המרכיב הפחמני בתוצרים של פעילות החברה.

אבל לא רק בחברות אנרגיה עסקינן. באסיפה של פרוקטר אנד גמבל תעלה הצעה לגבי מדיניות בנושא יערות שקשורה לפעילות החברה, בבסט ביי יבקשו לאמץ עקרונות בנושא ההתחממות הגלובלית ולהנפיק דוח קיימות שיכלול מטרות להפחתת פליטות גזי חממה, בוול-מארט וב-Target גם יבקשו לאמץ עקרונות בנושא ההתחממות הגלובלית ובאסיפה של יצרנית הנייר International Paper יבקשו להגדיל את כמות הנייר שמיוצרת מנייר ממוחזר ומיערות מנוהלים בכדי להפחית את פליטות גזי החממה של החברה (רשימה מלאה של ההצעות אפשר למצוא כאן).

גם השנה, כמו בעבר, ההצעות מתרכזות בנושאים של מדידת גזי חממה ובגילוי נאות של האסטרטגיה של החברות בנושא ההתחממות הגלובלית, מסביר רוב ברידג', מנהל תוכניות השקעות ב-Ceres. עם זאת, הוא מוסיף, אפשר לראות השנה גם נושאים חדשים כמו גילוי נאות לגבי סיכונים בשרשרת האספקה של החברה (לדוגמה, בחברה Kroger).

 
מה שהמשקיעים מחפשים
מגמה מעניינת אחרת היא כמות ההצעות לגבי הנפקת דוח קיימות (Sustainability report) - ספרתי למעלה מ-30 הצעות שכוללות בקשות להוציא דוח קיימות. זו כמובן ראייה לכך שהמשקיעים רוצים לראות שקיפות רבה יותר, כמו גם אינדיקציה לרמת ההתייחסות הנוכחית לנושאים הללו בדיווחים הפיננסיים של חברות שלא מוציאות דוחות קיימות.

אפשר ללמוד על כך גם מדוח ש-Ceres הוציאו בשנה שעברה, אשר מצא כי למעלה מ-76% מהחברות במדד S&P 500 לא התייחסו להתחממות הגלובלית בדיווחיהם לרשות לניירות ערך האמריקאית. אני מניח שהמציאות הזו תשתנה לאור ההנחיות החדשות של ה-SEC, אבל עדיין נראה שמשקיעים ירצו לראות רמת פירוט גבוהה יותר.

יותר ויותר חברות לומדות שהלחץ של המשקיעים הוא לא משהו שאפשר להתעלם ממנו ולו מהסיבה הפשוטה ששינויי האקלים הופכים לחלק אינטגרלי מסביבת העסקים של כל חברה. כפי שמסבירים ב-INCR, רשת של משקיעים בשווי כולל של שמונה טריליון דולר שמקדמת הבנה טובה יותר של סיכונים כספיים והזדמנויות שנוצרות בעקבות שינויי האקלים, מדובר בנושא אסטרטגי שחברות בוחרות לעסוק בו בכדי למצב את עצמן טוב יותר בכלכלה הגלובלית החדשה, המושתתת על פעילות עסקית עם פליטות גזי חממה מינימליות ככל האפשר.

דוגמה מעניינת היא חברת הום דיפו שבשנה שעברה דחתה הצעה של משקיעים שביקשו ממנה לבצע הערכה ולקבוע מטרות להפחתת השימוש באנרגיה בחברה, כולל בשרשרת האספקה שלה. תשעה חודשים לאחר מכן הודיעה הום דיפו בחגיגיות על קביעת מטרות להפחתת השימוש באנרגיה ב-20% בחנויות החברה והפחתת פליטות גזי החממה של שרשרת האספקה שלה ב-20% בתוך חמש שנים. החברה גם הודיעה כי היא בתהליך של חישוב מקיף של כל פליטות גזי החממה שלה.

להום דיפו נפל האסימון אחרי תקופה קצרה יחסית. הם כנראה הבינו שמה שהמשקיעים מחפשים משרתת לא רק את טובתם אלא גם את טובת החברה ועוזר לה להפוך סיכונים להזדמנויות כלכליות. לא ברור עדיין אצל כמה מ-82 החברות שבהן מוגשות הצעות השנה ייפול האסימון באופן דומה, אבל אין ספק שכמות ההצעות של משקיעים רק תגדל בעתיד לבוא וכך גם מספר החברות שיאשרו אותן. זו רק שאלה זמן. מי יודע, אולי בסוף גם אפל יבינו שבכדי להיות חברה ירוקה יותר, לא מספיק להכניס את אל גור למועצת המנהלים, אלא כדאי גם להקשיב מדי פעם לבעלי המניות.
 
Comments