אלי יונס: "צריך להפריד בין אחריות סביבתית של חברות לבין פופוליזם צבוע"

נשלח 2 ביוני 2011, 12:12 על ידי Sustainability Org

יו"ר הפניקס משה ברקת בכנס איכות הסביבה: "ישנן עסקות בהן הסיכונים הסביבתיים זועקים, אולם בהרבה אחרות הנושא מודחק"

מאת יעל פטר, 2/6/2011

מנכ"ל בנק מזרחי טפחות אלי יונס אמר היום בכנס כי יש להפריד בין אחריותן הסביבתית של חברות לבין פופוליזם וצביעות וכי לא כל דבר ניתן לבטח.

יו"ר הפניקס, משה ברקת, התייחס בכנס לסיכוני ההשקעה בחברות מזהמות וטען כי חברות הביטוח שומרות על עצמן ולא לוקחות סיכונים שהן אינן יכולות להעריך. "ישנן עסקות בהן הסיכונים הסביבתיים זועקים, אולם בהרבה מקומות הנושא מודחק, ולא בטוח שבוחנים אותו בציציות".


"יש קו ברור בין דאגה לאחריותן הסביבתית של חברות לבין פופוליזם וצביעות. לא כל דבר ניתן לבטח", כך אמר היום מנכ"ל בנק מזרחי טפחות  אלי יונס בכנס בנושא ניהול סיכונים סביבתיים בהשקעות שערכו משרד האוצר והמשרד להגנת הסביבה. יונס אמר בכנס כי קרנות ובתי השקעה צריכים לקחת בחשבון אלמנטים סביבתיים כשהם בוחנים השקעה בחברות, אך זה לא יכול להיות השיקול העיקרי. "זה נחמד, אבל אי אפשר לעשות את זה הרבה. בסופו של דבר הנושא צריך לבוא לידי ביטוי מבחינה כלכלית ורגולטורית", אמר.

מנכ"ל פסגות, רונן טוב, הסכים עם יונס: "יש הרבה סיכונים כאשר באים לבחון השקעה בחברה, ואי אפשר להתעלם מכל ההיבטים האחרים ולבחון אותה רק על בסיס פוטנציאל סביבתי. צורת התנהלות כזו עלולה לפגוע בלקוחות"

טוב ציין כי לצערו "בקרן הירוקה של פסגות לא מושקע הרבה כסף, ותוצאותיה לא גבוהות יותר מכל קרן אחרת", אך סייג את הדברים באומרו כי טווח הזמן אינו מספיק על מנת למדוד את ביצועיה: "אנו ממשיכים לדחוף את הקרן, והייתי שמח לראות מוסדות נוספים מצטרפים ומייסדים קרנות כאלו. דרושים תמריצים שימשכו את המשקיעים להשקיע בקלינטק".

"ברור שללא רגולציה מקיפה אין סיכונים למשקיעים", הסכימה מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה, אלונה שפר. "אז התפקיד שלנו הוא ליצור סיכונים עבור החברות. האתגר שלי כמנכ"לית החדשה במשרד הוא להפוך את נושא הסביבה לאתגר של הגופים המוסדיים".

לדבריה, המשרד להגנת הסביבה "רוצה להפוך את הנושא הסביבתי לכלי שיעזור למשקיעים לשקול את ההשלכות הסביבתיות בטרם ישקיעו בחברה". שפר הוסיפה כי "המשקיעים אשר לוקחים בחשבון את הנושא הסביבתי (למשל קרנות ירוקות), גם מבדלים עצמם, ויוצרים מוצר פיננסי חדש".

יונס נשאל אם כאשר הבנק מתבקש לתת אשראי לחברה, הוא לוקח בחשבון גם את הסיכונים הסביבתיים. לדברי יונס, "בסופו של דבר הפתרון של הבנקים הוא להשתמש בחברות דעת חיצוניות, אולם יש לבחון כל מקרה לגופו - האם מדובר בעסק שעל פי הגדרתו רמת הסיכון בהקשר הסביבתי בו היא גבוהה או נמוכה והאם ההיבט הסביבתי הוא חלק מהותי מליבת העסק, כמו למשל במקרה של תחנות דלק או בתי זיקוק".

יונס ציין, עם זאת, כי "כאשר מדברים על תעשייה, הנושא הרבה יותר מורכב. ככל שמתרחקים כביכול מהטריטוריה הבטוחה והברורה, צריך להשתמש בכוחות חיצוניים".

יו"ר הפניקס, משה ברקת, התייחס בכנס לסיכוני ההשקעה בחברות מזהמות, וציין כי "חברות הביטוח שומרות על עצמן ואינן לוקחות סיכונים שהן לא יכולות להעריך. ישנן עסקות בהן הסיכונים הסביבתיים זועקים, אולם בהרבה מקומות הנושא מודחק, ולא בטוח שבוחנים אותו בציציות".

ברקת הפנה אצבע מאשימה אל הרגולטור, כאשר הוסיף כי "אי אפשר לצפות מהמשקיעים והמנהלים שיתייחסו לנושא בכובד ראש אם הציפיות מהם אינן כאלה. הממשלה מתייחסת לנושא בכפפות של משי במקום בכפפות עבודה - היא מטפלת בזה בעדינות רבה מדי".

ברקת הוסיף כי "ישנן גם תעשיות חיוביות ולא רק כאלה הפוגעות בסביבה", ונתן כדוגמה את התעשייה הסולארית. לדבריו, "אם היו נותנים הטבות מס לאותן חברות העוסקות בהיבטים סביבתיים, אז בטוח שיותר מוסדיים היו פונים אל האפיק".

יונס סיכם את הפגישה באומרו כי אפילו מרכזי קניות יכולים להיחשב כאסון אקולוגי: "אפילו מי שהשקיע בקניון יכול להניח שלא ירחק היום בו מוכרי הג'אנק פוד בקניון ייתבעו על כך שהם גרמו לאנשים להשמין ולחלות", ציין. "לכן צריך להיזהר מהקצנה בהגדרות. ישנו קו ברור בין אחריות חברתית לבין פופוליזם וצביעות. לא כל דבר ניתן לבטח, ולא תמיד אפשר לדעת לאיזה דרגת אסון עתידי זה יתפתח. צריך לשמור על קו שפוי אך עם זאת מחמיר".

לכתבה בדהמרקר
Comments