מחקר באוניברסיטת בן-גוריון: האם ההשקעה בחברות שדוגלות באחריות חברתית משתלמת?

נשלח 2 באוג׳ 2011, 0:10 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 6 באוג׳ 2011, 2:11 ]
02.08.2011

מניות שחרטו על דגלן עמידה בקריטריונים מחמירים של אחריות חברתית הבאים לידי ביטוי באתיקה, רווחת העובדים, איכות הסביבה וערכים דומים לאלה, מניבות תשואה דומה לזו של מניות שאינן מאמצות מדיניות זו, כך עולה ממחקר שבוצע על ידי המסטרנט צבי עמרוסי, בהנחיית פרופ' רמי יוסף, ד"ר אילנית מדר-גביוס וד"ר חגי כ"ץ, במחלקה למנהל עסקים, באוניברסיטת בן-גוריון.

המחקר התבסס על מבחן השוואתי שהתפרס על פני תקופה של 6 שנים, הן בשוק האמריקאי והן בשוק הישראלי, בין מניות של חברות המוגדרות כחברתיות למניות של חברות שאינן מוגדרות כחברתיות. בסיס הנתונים של המחקר כלל 39 מניות שנדגמו מתוך מדד דאו ג`ונס לאחריות חברתית בטווח השנים 2009-2004 וכן מדגם של 19 חברות שהצטרפו למדד מעלה בישראל ביולי 2010. הממצאים מראים כי באופן שיטתי השקעה במניה חברתית לא מפחיתה מערך ההשקעה ביחס לשאר המניות בשוק בסקטורים מקבילים.

"הבשורה במחקר הזה לציבור בישראל, הדוגל באחריות חברתית, היא שאכן ניתן להשקיע במניות חברתיות ולא להיפגע מתשואות נמוכות ביחס לשאר המניות בשוק הישראלי, וזאת - מעבר לתועלת של החברה מתרומתם אליה. בהחלט דוגמה מצוינת שאפשר לתת ולתרום לחברה מבלי שדבר יבוא על חשבון התורם - כמאמר חז"ל 'זה נהנה וזה לא חסר'", אמר עמרוסי.

החוקרים מאמינים שבטווח הארוך הציבור אף יידע לתייג את אותן החברות התורמות לחברה והחברה תתגמל בחזרה חברות אלה על ידי השקעה במניותיהן. לדבריהם, המחקר מקבל משנה תוקף לאור התהליכים העוברים כיום על חברה הישראלית.

לכתבה בדהמרקר

Comments