מס חברתי

נשלח 6 בפבר׳ 2011, 1:50 על ידי Sustainability Org
01.2.2011  ינקו גולדנברג

יש לכוון את התרומה החברתית של הגופים העסקיים למשאבי זמן ומחשבה, ולא למשאבים מוניטריים. כסף מטבעו יתפזר לכל עבר

מאז שנות השמונים נוספו לרעיון של “ערכים נעלים” כמו הוגנות ושקיפות, גם ערכים חברתיים וסביבתיים. חברות מסחריות מנסות לנכס לעצמן ערכים ירוקים כמו שימור כדור הארץ או תמיכה בקהילות חלשות. קשה לחשב עד כמה “משתלם” לחברה לאמץ לחיקה ערך חברתי. התשואה של מעורבות חברתית אינה ישירה והיא לא מתממשת בטווח הקצר.

מה שברור הוא שבקרב ציבור הצרכנים מתפתחת (לאט יותר בישראל, ובקצב מהיר במיוחד באירופה ובארצות הברית) גישה שעל פיה מחויבות החברה לאחריות חברתית מצטרפת לשיקולי הצרכנים ברכישת מוצריהן. יותר מ-70% מהצרכנים במערב סבורים שמעורבות חברתית צריכה להיכלל בסדר היום של חברות מסחריות. כשהמחיר והאיכות שווים, מרבית הצרכנים יעדיפו מותג שתומך במטרה חברתית.

האם מעורבות חברתית מתפתחת כמס מרגיז שחברות צריכות לשלם כדי לשאת חן בעיני לקוחותיהן? אולי כן, אבל זה לא אומר שהן אינן יכולות לעשות זאת בדרך מקורית שלא בהכרח תעלה משאבים רבים. יש עקרונית, שלוש דרכים להגביר את המעורבות החברתית:

* תרומה של סכום כסף נכבד כאקט תדמיתי (לדוגמה תרומתו של מייסד פייסבוק מארק צוקרברג לאחרונה).

* קישור בין רכישת המוצר לתרומה הניתנת בשם הקונה (למשל, פעילות התורמת חמישה סנטים בעבור כל בקבוק מים שנמכר לטובת מחקר לפתרון בעיית המים בעולם).

* הקצאת משאבים שאינם מוניטריים כגון זמן עובדים או מקצועיות.

לא אפתיע אם אזכיר שוב שתמריצים כספיים יעילים פחות מתמריצים חברתיים, ולכן הגישה השלישית עדיפה. נראה כי הגישה השלישית - השלב הבא בהתפתחות האבולוציונית של “המס החברתי” - היא שבמקום להשקיע כסף במיזמים חברתיים, החברות צריכות לתרום זמן, מחשבה ויצירתיות כדי לקבל במחיר (כספי) נמוך יותר ערך חברתי גבוה יותר, כזה שגם יוערך יותר בציבור. יחסי הציבור שניתן להשיג כתוצאה מתרומה אמיתית עם מעורבות אישית גבוהה, אפקטיביים יותר מדיווח על כמה מיליונים שנתרמו, בפרט כשברור לכל ששביל הכסף אינו מאפשר לכל התקציב להגיע ישירות לנזקק.

דרך מקורית כזו שהיא win win ועוד win אחד חברתי, מציג המקרה של ברית חברתית שכרתה חברת Object עם מילבת, עמותה ציבורית ותיקה הפועלת כדי לשפר את חייהם של קשישים, מבוגרים וילדים בעלי מוגבלויות, באמצעות סביבה טכנולוגית מותאמת. במילבת צוות המעניק ייעוץ להתאמת אביזרי עזר לשיפור התפקוד. כאשר לא קיים מוצר מתאים בשוק המסחרי, הצוות מפתח אביזרי עזר, אמצעי טיפול ופנאי מיוחדים, אפילו לאדם בודד בעל צרכים מיוחדים. כך למשל, כמענה לצורך במתקני פנאי לאנשים מוגבלים פותח במילבת משחק כדורסל שולחני. המשחק מאפשר לארבעה משתתפים לשחק יחדיו. זריקת הכדור נעשית באמצעות לחיצה על מתג המותאם ליכולותיו של כל משתתף. בתכנון המתקן נעזרו אנשי מילבת במעצבות מתנדבות מחברת ארמדילו. אלא שאחרי השלמת שלב התכנון נותרה הבעיה של ייצור יקר.

במפגש מקרי בלימודים לתואר Executive MBA באוניברסיטה העברית נגעה מצוקת הייצור בליבו של הסטודנט נדב סלע, מהנדס מחברת Object. בקורס העוסק ביצירתיות שבו מתרגלים עקרונות של ניצול משאבים קיימים לצורך מימוש פונקציות חדשות, טבעי היה לנדב לחפש דרכים יצירתיות שעושות שימוש בחומר מיותר. Object גייסה מהנדסים נוספים ונרתמה לפתח אפשרות לשילוב טכנולוגיות ייצור מתקדמות - ולייצר את הצינורות בליבת המתקן בעזרת מדפסת תלת מימדית. במקום לרכוש חומר יקר הגה נדב רעיון להשתמש בחומר גלם שיורי מייצור חלקי פלסטיק אחרים, מה שהופך את עלות ייצור המתקן לזניחה.

לא חייבים להשקיע רק ממון במעורבות חברתית: מעוף, יצירתיות ומעל לכול נכונות ורצון טוב יכולים לתרום לא פחות, וביחסי ציבור מתאימים למקם את החברה התורמת גבוה בסולם הערכים החברתי, יותר מאשר על ידי תרומה כספית. אם אנו חפצים בתרומות חברתיות של גופים עסקיים יש לכוון את התרומה החברתית של הגופים העסקיים למשאבי זמן ומחשבה, ולא למשאבים מוניטריים. כסף מטבעו יתפזר לכל עבר - לבעלי עניין, לוועדות ולבעלי כוח שאינם בהכרח הנזקקים הישירים. וכמובן, חשוב לתקשר ולספר על הרגעים היפים הללו - עד שיהפכו לנורמה חברתית.

הכותב נמנה עם סגל בית הספר למנהל עסקים באוניברסיטה העברית

הופיע גיליון פברואר של מגזין TheMarker

לכתבה בדהמרקר

Comments