מסר בבקבוק: בקופ"ח מכבי מפנימים ירוק

פורסם: 27 בנוב׳ 2010, 23:25 על ידי: Sustainability Org

מזגן מקפיא עצמות ובקבוקי מים מינרלים בכנס על בריאות וסביבה? רגע מביך אחד אולי יתניע את המהפכה הירוקה בקופת החולים

סופ
אביב לביא | 27/11/2010 12:37
תגיות: התייעלות אנרגטית,מים מינרלים,צריכת חשמל
"העובדה שבכנס סביבתי מגישים מים בבקבוקים היא בושה וכלימה" צילום: SXC

ההרצאה של האורח מחו"ל התנהלה על מי מנוחות. פרופ' ג'ונתן פאץ מאוניברסיטת ויסקונסין, מומחה בעל שם לקשר בין בריאות לסוגיות סביבתיות, סיים לדבר והתפנה להשיב לשאלות הקהל באולם הכנסים בכפר המכבייה. יום העיון שאורגן על ידי קופת חולים "מכבי" הוקדש, ברוח הזמנים שהחלה לנשב גם במסדרונות המימסד הרפואי, להשלכות של מפגעים סביבתיים על בריאות הציבור.

אחד הנוכחים בקהל ביקש את רשות הדיבור. זה היה דניאל מורגנשטרן, יועץ סביבתי, מאבות חוק הפיקדון, טיפוס רהוט, ידען ושש אליי קרב. הוא פתח בנימה רגועה, אמר שאחריות סביבתית צריכה להתבטא בדוגמה אישית, ועדיין איש לא צפה את העתיד להתרחש בשניות הבאות. או אז, מורגנשטרן יצא מבין השורות והודיע שארגון שמתיימר להיות ירוק לא היה מאפשר למזגן לפעול בעוצמה כזו ולהקפיא את הנוכחים; הוא המשיך אל הבמה, נטל את בקבוק המים המינרלים של המרצה, והכריז שהעובדה שבכנס סביבתי מגישים מים בבקבוקים היא בושה וכלימה. כשגילה שהמים מיובאים - כאלה שטסו חצי עולם בדרך לכאן - כבר לא ידע את נפשו.

ניכר באורח שהוא נבוך, אבל איכשהו הוא יצא מזה באלגנטיות. בשורת הסיכום שלו הוא ציין ש"אנחנו באוניברסיטה הוצאנו הנחייה שמגישים בכנסים רק מי ברז. מים בבקבוקים הם אכן לא ידידותיים לסביבה". אחריו עלה על הבמה פרופ' אהוד קוקיה, מנכ"ל "מכבי". הוא החליט לספוג את הביקורת באבירות, ובכל זאת שיגר לעבר מורגנשטרן עקיצה: "גם את רומא לא בנו ביום אחד".

הפאנץ' הגיע שעתיים מאוחר יותר, בסיומו של יום העיון. כשעלה לומר כמה מילות פרידה, שאל קוקיה את הנוכחים אם הבחינו שעכשיו הרבה יותר חם להם. ואכן, מהכפור ששרר באולם לא נותר זכר. קוקיה הסביר שלבקשתו העלו את הטמפרטורה במזגן. "וחוץ מזה", אמר בחיוך, "מכיוון שמכבי היא אירגון לומד, בעקבות הדברים ששמעתי היום החלטתי שמעתה והלאה גם אצלינו לא יוגשו יותר מים בבקבוקים". הקהל הגיב במחיאות כפיים.

מתברר שדווקא אפשר לבנות את רומא ביום אחד, או לפחות להתחיל. צריך רק לרצות.

לכתבה באתר nrg
Comments