"נען דן ג'יין" – מישראל ועד להודו

פורסם: 18 ביולי 2010, 6:20 על ידי: Sustainability Org

"נען דן", יצרנית מוצרי השקיה שמרכזה היה בקיבוץ נען, עברה מהפך כשנכנסה לשותפות אסטרטגית עם קונצרן "ג'יין" ההודי כדי לתת שירות ללקוח ולא למוצר, ולפעול למען הדורות הבאים

14/07/2010 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס

בשנת 1937, כשכל הקיבוצים בארץ עסקו בעיקר בחקלאות, פתח קיבוץ נען את אחת התעשיות הראשונה בתנועה הקיבוצית – מפעל לייצור ממטרות. כיום המפעל מייצר במספר מקומות בעולם מגוון רחב ביותר של מוצרים להשקיה, אך גם מציע לחקלאי פתרון משולב לכלל הגידולים שלו.

דרך ארוכה עבר המפעל עד לכניסתו לשותפות עם קונצרן גדול בהודו, "ג'יין", שאחד מעיסוקיו הוא מתן פתרונות השקיה דווקא לחקלאים קטנים, במטרה לשמר את החקלאות המסורתית בהודו.

פילוסופיה חברתית-סביבתית

אמנון אופֶן, היום דירקטור בחבר המנהלים של חברת "נען דן ג'יין", היה אחד מאלה שהפגישו את קיבוץ נען עם החברה ההודית "ג'יין" וסייע לאיחוד ביניהם בשנת 2007. כיום הבעלות על החברה מתחלקת בין שני השותפים: 50 אחוז הם בידי חברת "ג'יין" ו-50 האחוז הנותרים בבעלות קיבוץ נען. אופן מספר שחברת "ג'יין" היא החברה האסיאתית היחידה שהשקיעה בישראל 50 מיליון דולר.

חברת "ג'יין" ההודית נוסדה בשנת 1963 כחברה למסחר על ידי בווהרלל ג'יין שסיים אז את לימודי המשפטים באוניברסיטה. הוא דוגל בעיקרון "השאר את העולם במצב טוב יותר מאשר קיבלת אותו". עיקרון זה מושפע מדת עתיקה, גם היא בשם ג'יין, הדוגלת באי אלימות ומטיפה: "השתמש רק כפי שאתה צריך ולא מעבר לזה". המייסד מאמין שההגעה לעולם הזה היא מתנה, לכן לדבריו האדם צריך להתחבר לטבע ולא להיאבק בו. "ג'יין", בעלת המחזור השנתי של יותר מ-800 מיליון דולר, שמה לה מטרה לסייע לחקלאים הקטנים בהודו על ידי מתן פתרונות השקיה שיאפשרו להם להתפרנס בכבוד מאדמתם. באתר של החברה ניתן לראות שאחד מעקרונותיה הוא "לעשות רווחים תוך שמירה על מחויבות ואחריות חברתית סביבתית". עיקרון נוסף של החברה הוא "עשה את האיכות לדרך חיים". תוך שמירה על שני עקרונות אלה הפכה חברת "ג'יין" לקונצרן ענק עם מגוון גדול ביותר של פעילויות.

למשל, החברה שומרת על חיסכון באנרגיה. הודו היא ארץ חמה, ו"ג'יין" פיתחה שיטה לקירור בתים בבנייה ירוקה. את האוויר החם מעבירים מתחת לקרקע שם קר יותר, האוויר הקר חוזר לבית ומקרר אותו ללא שימוש באנרגיה.

נען דן ג'יין
דירקטור בנען דן ג'יין אמנון אופן עם אג'יט ג'יין, אחד ממנהלי החברה בהודו - צילום:נען דן ג'יין
לפני מספר שנים חיפש מפעל ההשקיה של קיבוץ נען שותף בין-לאומי. מנהלי המפעל לא היו מעוניינים בשותף פיננסי בלבד אלא בשותף אסטרטגי. באותה תקופה אמנון אופן, מומחה להשקיה שעבד שנים רבות בטכניון, היה קשור מבחינה עסקית למשפחת ג'יין. אופן שמע שהמפעל בנען, שבינתיים התאחד עם מפעל דומה בקיבוץ דן, מחפש שותף. הוא מיד הבין שיש פוטנציאל חזק לחיבור בין מפעל ההשקיה בנען ל"ג'יין" ושיש אפשרות לבניית חזון משותף מעבר לעניין של עסקים. "חשתי שיש התאמה בין דרך החיים של שיתוף שהייתה בקיבוצים לבין הגישה של בעלי קונצרן "ג'יין", המשקיעים בעיקר בבנקאות, אך החליטו מתוך אחריות לאומית לעסוק בשיפור החקלאות והחקלאים בהודו", אומר אופן. באותה תקופה החליטה חברת "ג'יין" ליישם את שאיפתה לעזור לחוות קטנות לשפר את דרך ההשקיה שלהם, וכך התקבלה שם ההחלטה להיכנס לשוק ההשקיה.

אופן מספר שחברות במדינות העולם המתפתח, כמו הודו, הבינו שיש לעשות שיתופי פעולה עם חברות המובילות בתחום שלהן. באותו זמן ל"נען דן" היו מספר הצעות לשיתוף פעולה אך אסיפת החברים בקיבוץ נען החליטה ברוב מוחץ להעדיף כשותף אסטרטגי ופיננסי את חברת "ג'יין".

כל נולדה השותפות: "נען דן ג'יין". בינתיים רק מברכים על ההחלטה, לפני שלוש שנים הסתכם הייצוא של חברת נען-דן להודו בכמיליון דולר. בשנת 2010 מצפים שהייצוא של החברה מישראל להודו יגיע ל-70 מיליון דולר.

הפתרון המתאים ביותר ללקוח

קיבוץ נען
מפעל החברה בקיבוץ נען בארץ - צילום:נען דן ג'יין
אם פעם היה המפעל מתרכז בייצור ומכירת ממטרות וטפטפות, כיום מעמידה חברת "נען דן ג'יין" את ניסיונה לרשות הלקוח ומוכרת לו פתרון כולל בשיטת Turn-key. התרגלנו ששיטת הטפטוף היא הפתרון המועדף מבחינת חיסכון בצריכת המים ושמירה על הסביבה. מתברר שזה לא תמיד כך, יש לבחור את הפתרון המתאים ביותר. "נען דן ג'יין" הקימה יחידה לתכנון ולמתן פתרונות השקיה, היחידה לוקחת בחשבון את כל הפרמטרים המשפיעים על ההשקיה. הפתרון הנכון הוא זה המתאים לתנאי השטח, הטופוגרפיה, סוג הקרקע, האקלים, וכמובן הגידול עצמו. אופן מסביר שבגידול של תפוחי אדמה יש חשיבות לפיזור אחיד של מים, כפי שקורה בהשקיה על ידי מי גשמים, וממטרה המבצעת זאת משווקת על ידי החברה.

אופן אירח לפני כשבועיים את מושל מחוז קורדובה בארגנטינה שהגיע עם משלחת בחיפוש אחר פתרונות השקיה לחקלאי המחוז. בסיור ביקרה המשלחת בחלקה הניסיונית של המפעל בקיבוץ נען, המחולקת לחלקות קטנות, כשבכל אחת מוטמע פתרון השקיה אחר. בפינת החלקה מצויה חממה שבה גדלים צמחים בעלי צרכים מיוחדים במצע מנותק (בכלי גידול, לא בקרקע). מנהל הפיתוח של "נען דן ג'יין" הציג לאורחים (בספרדית) את הכלים והשיטות המיושמות בחלקה הניסיונית והסביר למה מיועדים כל כלי וכל שיטה. בזו אחר זו החלו הממטרות להסתובב, אחת בגובה של כמעט שני מטר ואילו אחרות בגובה הצמח או ממש צמודות לקרקע. גם עוצמת המים שונה, והמרחק אליהם המים מגיעים מגוון ביותר. כולן מסתובבות כמו מקהלה של קולות שונים היודעים לשיר בהרמוניה. בחממות רואים שגם בטפטפות קיים מגוון רחב של דגמים, לכל דגם ייעוד משלו. "כשהמבחר גדול כל כך, חייבים לתמוך בחקלאי ולהציע לו את הפתרון המדויק ביותר לצרכים שלו", מסבירים ב"נען דן ג'יין".

פריסה ביבשות העולם

"נען דן ג'יין" לא רק מייצאת למדינות רבות, היא גם מייצרת במספר מקומות בעולם. בנוסף למפעלים בהודו ובישראל, החברה מבססת את מעמדה בשוק ההשקיה החקלאית בעולם בשווקים המתאפיינים בצמיחה מהירה. החברה מרחיבה את מגוון המוצרים שלה באמצעות בריתות אסטרטגיות עולמיות. אופן מסביר שהחברה מעדיפה להקים מפעלים קרוב לנקודות המכירה שלה. הוא מציין שצינורות של השקיה בטפטוף הם חלולים ונפחם יחסית גדול. מדוע להוביל אותם מישראל לדרום אמריקה? את פיית הטפטפות מייצרים בארץ, ואילו את הצינור מייצרים במפעלים במדינות אחרות, ותוך כדי הייצור, הפיות מושחלות לתוך הצינור. תהליך יצירת הצינור וההשחלה נעשה באמצעות מכונות שפותחו על ידי חברת האם "ג'יין" בהודו, המשקיעה אף היא רבות במחקר ופיתוח. מכונות אלו יכולות לייצר כל דקה 200 מטר של צינור הכולל את הטפטפות, כשהמקובל בטכנולוגיות אחרות, לדברי אופן, הוא הספק של בין 40 ל- 80 מטר לדקה.

מסורת של דאגה לסביבה

כבר לפני 40 שנה הקימו בקיבוץ נען מכון לטיהור שפכים, כשהרעיון היה לנצל את המים המטוהרים להשקיית גידולי שדה. תחילה טופלו המים של הקיבוץ, מאוחר יותר החל הקיבוץ להוביל שפכים של ישובים אחרים בסביבה. כיום גם מי השפכים של העיר רמלה מועברים למכון הטיהור, וכל גידולי השדה של הקיבוץ מושקים ממי הקולחין האלו.

היחידה למחקר ופיתוח של חברת "נען דן ג'יין" בארץ שוקדת על פיתוח מוצרים שיהיו ידידותיים לסביבה. אחד האתגרים הוא לפתח אמצעי השקיה בטפטוף שיתאים למים מושבים (קולחין) שהרכבם שונה ממים שפירים. במי קולחין יש חומרים העלולים לגרום לבעיות ונזק למערכת ההשקיה, כמו סתימות או קורוזיה.

מוצר חדש – צינור "טל דריפ"

לאחרונה פיתחה חברת "נען דן ג'יין" מוצר חדש, צינור טפטוף בשם "טל דריפ" שבא למצוא פתרון לבעת סתימת הטפטפות. "טל דריפ" לא ממש נראה כמו מה שנהוג להגדיר צינור, הוא לא עגול אלא שטוח, בעל דופן דק עד בינוני. הוא מיוצר בטכנולוגיה של "נען דיין ג'יין" בשם Cascade. (אשד מים) לדברי היצרן טכנולוגיה זו מקנה לצינור חוזק, דיוק ועמידות גבוהה ביותר לסתימות. ה"טל דריפ" פועל במגוון ערכי ספיקה והוא מתאים להשקיית גידולים ביישומים שבהם הפחתת העלויות מהווה גורם קריטי.

הצינור הוא בעל כושר ניקוי עצמי יעיל הודות למשטר הזרימה שלו והודות למסנן כניסת מים תלת-ממדי המחורץ בצורה ייחודית. המסנן מגביר את יכולת ההתמודדות עם הלכלוך המצוי במים העוברים דרך הצינור.

פעילות "נען דן ג'יין" בעולם

ייצור במדינות בעולם 7

ייצור של טפטוף בעולם 4

סניפים בכל העולם 9

מדינות ברשת המכירות 70

שנות ניסיון בהשקיה 60

מרכזי מחקר ופיתוח 5

השקעה מהמחזור במחקר 5%

לכתבה באפוק טיימס


Comments