כך מתייחס 'רדיו ללא הפסקה - 103FM' לחרשים ביום המוּדעות לחרשים

פורסם: 9 בפבר׳ 2011, 11:38 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 8 ביוני 2013, 22:53 ]
ציטוט: "איך משתמשים החרשים בחרשותם? הסודות נחשפים בתכניתם של שי ודרור ברדיו ללא הפסקה, 103FM"

הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו מצאה כמוצדקת תלונה שהוגשה על ידי מאזין כנגד תחנת "רדיו ללא הפסקה" בגין שידור שיחה שנערכה באולפן במסגרת תכנית הבוקר "שי ודרור". הרשות השניה קבעה כי תחנת הרדיו עברה עבירה על סעיף 11א (משדר פוגע) לכללי הרשות השניה לטלויזיה ורדיו (אתיקה בשידורי טלויזיה ורדיו). סעיף 11א(א) קובע כי "בעל זיכיון לא ישדר משדר שיש בו משום פגיעה בטעם הטוב". סעיף 11א(ב) קובע כי "בעל זיכיון לא ישדר משדר שיש בו פגיעה בכבודו של אדם או ברגשות הציבור".

השיחה בין שי ודרור, שכל מטרתה היתה "הגחכת" חרשים, שודרה ביום המוּדעות לחרשים שנערך ב-25/5/2010. המסר שהועבר במסגרת השיחה היה שהחרשים "משתמשים" בחרשוּתם, וכי למעסיקים לא כדאי להעסיק חרשים.

אייל פאר, מנהל תחנת 'רדיו ללא הפסקה' לא מבין על מה המהומה וכותב בתשובתו לתלונה: "...התכנית "שי ודרור" הינה היתולית, שההקשר ההומוריסטי שלה ניכר לכל אורכה. אין הכרח לאהוב אותה. ניתן, ואולי אף ראוי, להצר על כך שהוולגריות היתה למאפיין של הלשון היומיומית במחוזותינו, ואולם הדרך להיאבק בתופעה זו אינה בשלילת חופש הביטוי ממשדרי הרדיו". במכתב אחר כותב בא כוח 'רדיו ללא הפסקה', עו"ד ד"ר הלל סומר: "...מי שמעדיף להימנע מלשונם החדה, מוזמן כמובן להאזין לתכנית אחרת ברדיו".

הרשות השניה בחרה לטפל בתלונה בצורה איטית (בניגוד לטיפול הזריז שהעניקה, כדוגמה, במקרה "ניבולי הפה" של ארז טל בתכנית 'מועדון לילה').
חלק מהפעולות שביצעה הרשות השנייה נעשו רק לאחר שאולצה על ידי המתלונן לעשותם מתוקף חוק חופש המידע. הרשות השניה אף בחרה לברך את התחנה המפרה על "עונש" שהשיתה על עצמה - שידור 20 תשדירים לטובת ארגון החרשים "מיח"א". "עונש" אשר לדעת המתלונן אינו עונש ראוי ומידתי. תחנת הרדיו הסתירה מפני מנכ"לית מיח"א את הסיבה האמיתית להפקת התשדירים, ואף שיבצה בתום כל תשדיר הודעה כי התשדירים הופקו כ"תרומה לקהילה", משמע ניצלה אותם כדי לזכות ב"יחסי ציבור" חיוביים אצל המאזינים.

מקרה זה צריך להוות "אור אדום" גם כלפי הרשות השניה לטלויזיה ורדיו, שבחרה מסיבה בלתי ברורה "להגן" על התחנה המפרה, במקום לאמר אמירות ברורות של "מותר" ו"אסור" לגוף שנמצא תחת הפיקוח שלה כרגולטור. בהתנהגותה זו, הפרה הרשות השניה את החובה המוטלת עליה בסעיף 5(ב)(2) לחוק הרשות השניה לטלויזיה ורדיו, בו כתוב, בין השאר: "תפעל ....לטיפוח...ההומניזם".

כדוגמה הפוכה, וכראייה להתנהגות אליה מוביל המסר של הגחכת אנשים שגורלם לא שפר עליהם, מוצגת תכניתו של חיים הכט בערוץ 2 ("מה אתם הייתם עושים") בו נראית חבורת ילדים מציקה לנער בעל תסמונת דאון (ראה קישור לתכנית בנספח). יש קשר ישיר בין הגחכת חרשים בתכנית רדיו לבין הצקה לילד עם תסמונת דאון, ובעקבות שידור תכנית הטלויזיה מתחזקת התחושה שיש לנצל את תכנית הרדיו ב'רדיו ללא הפסקה' כמנוף לשינוי התנהגותי.


שיפטו בעצמכם, ותחליטו אם אתם מעוניינים להאזין לתחנת הרדיו הזו. אם אתם מפרסמים, שיקלו אם אתם מעוניינים לפרסם בתחנה שמשדרת מסר כזה נגד אוכלוסיה חלשה שסובלת בעל כורחה ממום מוּלד, ולאחר מכן, מגינה על הלגיטימיות של שידור הקטע בשם "חופש הביטוי". חלק מה"וולגריות" עליה כותב מנהל הרדיו במכתבו המרגיז, נוצרת בדיוק במקומות האלה, וככל הנראה צריכה להיות פגיעה בכיס כדי שהוא יבין זאת.

אנחנו חושבים שראוי שתחנת הרדיו תשאיר את הקלטת השיחה באתר האינטרנט שלה, אך תצרף אליה את ההתנצלות הנדרשת, וכן תפרט את הפעולות שיש בכוונתה לעשות במטרה שהשיחה תשמש כמנוף לשינוי חברתי. קטע האודיו הוסר מאתר האינטרנט של תחנת הרדיו, אבל ניתן לשמוע אותו כאן:

איך משתמשים החירשים בחרשותם? צילום מסך מאתר האינטרנט של רדיו ללא הפסקה - 103fm
קישור לדף התכנית "שי ודרור" ולקטע ששודר ביום 25/5/2010

מה דעתכם? ענו על שאלון העמדות המופיע בתחתית הדף

מכתב הרשות השניה לאיל פאר, מנהל "רדיו ללא הפסקה" - סיכום הפרה (לחץ להגדלה)
תוצאות אפשריות למסר ש"מגחיך" אוכלוסיה חלשה - צפו בתכניתו של חיים הכט "מה אתם הייתם עושים" עונה 1 פרק 10
חיים הכט יצא לבחון סיטואציה מאוד לא פשוטה לצפייה: נערים בריונים מתעללים בבחור נכה בגינה ציבורית. כמה אנשים העזו לעצור את המתרחש וכמה התעלמו?

לפרק המלא: עונה 1 פרק 10 לחץ כאן


מסמכים קשורים:
כללי הרשות השניה לטלויזיה ורדיו (אתיקה בשידורי טלויזיה ורדיו), התשנ"ד - 1994
חוק הרשות השניה לטלויזיה ורדיו, התש"ן, 1990
חוק חופש המידע, התשנ"ח - 1998

שאלון עמדות בעקבות הכתבה
Comments